Sok z karczocha ma wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Pochodzący z obszaru śródziemnomorskiego karczoch znany był już w starożytności. Dziś traktowany jest zarówno jako warzywo, jak i roślina lecznicza, szczególnie pomocna w dolegliwościach ze strony wątroby, przewodu pokarmowego, ale też wspomagająca odchudzanie.
Sok z karczochów jest bogatym źródłem witaminy C, składników mineralnych (potasu, sodu i fosforu), błonnika, polifenoli, flawonów i inuliny. Może również zapobiegać gromadzeniu się toksyn w wątrobie. Ekstrakt z liści karczocha działa ochronnie na wątrobę, ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwutleniające, hipoglikemiczne oraz obniżające poziom cholesterolu. Jest doskonałym prebiotykiem i probiotykiem oraz wspomaga przepływ żółci w drogach żółciowych. Zawarte w nim polifenole i flawonoidy działają antyoksydacyjne oraz przeciwzapalnie.
Najsilniejsze fitoskładniki zawarte w karczochach – cynaryna i sylimaryna korzystnie wpływają na wątrobę i metabolizm. Udowodniono że wspomagają trawienie, mogą być pomocne w łagodzeniu objawów zespołu jelita drażliwego oraz przyśpieszają odchudzanie. Karczoch dostarcza błonnika pokarmowego i ma prawie tyle samo potasu, co mały banan.
Kolejny składnik karczocha – niacyna – bierze udział w rozkładzie kwasów tłuszczowych i węglowodanów, dzięki czemu wspomaga trawienie i przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Produkty z liści karczochów wspomagają funkcje trawienne żołądka i wątroby, a także ułatwiają oczyszczanie organizmu
Ze względu na działanie insuliny i kwasu chlorogenowego karczochy zaleca się osobom z tendencją do wahań poziomu cukru we krwi. Witaminy z grupy B (B1, B2, B6, ) zawarte w karczochach korzystnie wpływają na cerę.
Badania przeprowadzone przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wykazały, że karczochy mają więcej przeciwutleniaczy niż jakiekolwiek inne warzywo, a tym samym powinny być składnikiem zdrowej diety. Badania kliniczne wykazały natomiast wyraźny efekt żółciopędny i obniżający poziom lipidów (dlatego ekstrakt z liści odgrywa istotną rolę w leczeniu stwardnienia tętnic).
Źródło: www.tureckisklep.pl