Minimalny wiek gracza w Polsce może zostać podniesiony

Minimalny wiek gracza w Polsce może zostać podniesiony

Łukasz Wieczorek, socjolog z Zakładu Badań nad Uzależnieniami od Alkoholu i Narkotyków Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, twierdzi, że większość ludzi uczestniczyła w grach hazardowych w swoim życiu, a niektórzy z nich nawet nie są tego świadomi. Na przykład loteria nie jest uważana za hazard przez większość Polaków. Są one postrzegane jako coś nieszkodliwego, zwłaszcza że w Polsce loterie są dosłownie wszędzie.

Około 27% Polaków gra rocznie w Totalizator Sportowy i również nie postrzega tej gry jako rozrywki hazardowej. Kupony i zdrapki również cieszą się ogromną popularnością w społeczeństwie, a przez wielu są nawet postrzegane jako tradycja rodzinna. Badania pokazują, że prawie co drugi Polak przynajmniej raz w roku uprawiał hazard – 40 proc. grało w bingo, 23 proc. przyznało się do korzystania ze zdrapek, a 8 proc. mówiło o innych grach. To samo badanie wykazało, że 27 000 osób ma problem z hazardem.

Oczywiście badanie nie dotknęło „szarej strefy” kasyn online, gdzie większość Polaków spędza swój czas. Uzyskanie statystyk dotyczących zagranicznych operatorów jest po prostu niemożliwe. Jednak duża liczba stron z recenzjami zagranicznych kasyn online jasno pokazuje, że Polacy są zainteresowani poznawaniem nowych rzeczy.

Na przykład, na szczycie wyników wyszukiwania dla podstawowych zapytań znajduje się strona Polskiekasyna, z którą można się zapoznać klikając w link do strony. Oferuje ona ogromny wybór kasyn online dla Polaków, bonusy powitalne i instrukcje rejestracji. Mieszkańcy Polski aktywnie z tego wszystkiego korzystają.

W tym przypadku uzależnienie od hazardu dotyka nie tylko osobę uzależnioną, ale także jej bliskich, więc obszar problemów finansowych i społecznych jest znacznie większy niż mogłoby się wydawać. Jednocześnie, pomimo tego, że loteria nie powoduje tak silnego uzależnienia, jak na przykład automaty w kasynie, to jednak może być pierwszym krokiem do oswojenia danej osoby z hazardem. Uzależnienie spowodowane przez automaty do gier wiąże się z ryzykiem zażywania stymulantów, takich jak amfetamina czy mefedron.

Ludzi często uspokaja fakt, że Totalizator Sportowy jest w Polsce monopolistą w zakresie gier liczbowych i loterii pieniężnych. Logicznie zakładają, że w takiej sytuacji państwo powinno kontrolować ten rynek. Tak jednak nie jest, gdyż element finansowy przeważa nad celami związanymi ze zdrowiem publicznym. 

Oczywiście przedstawiciele Totalizatora Sportowego twierdzą, że działają odpowiedzialnie i realizują program odpowiedzialnej gry – klienci muszą być pełnoletni, a kolektor może sprawdzić dowód osobisty. W reklamach oczywiście nie występują dzieci. Czy to jednak wystarczy, by mówić o naturalnej ochronie przed uzależnieniem od hazardu? Eksperci uważają, że nie.

Dostęp do hazardu stał się zbyt łatwy. Na przykład w grach hazardowych online często wystarczy po prostu kliknąć ikonę, która potwierdza, że gracz ma ukończone 18 lat. W rzeczywistości dostępność hazardu we wszystkich formach w Polsce jest trochę jak dostępność alkoholu, który można kupić na stacjach benzynowych i w sklepach 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. A tak na marginesie, w przypadku alkoholu wprowadzenie państwowego monopolu zadziałało w Polsce. Po jego zniesieniu negatywne skutki były widoczne niemal natychmiast. 

Specjaliści opracowują metody, które pomogą zmniejszyć problem hazardu w Polsce. Jako podstawę postanowiono wykorzystać doświadczenia innych krajów na świecie. Nie ma jednego modelu, poszczególne kraje łączą metody ograniczania hazardu w różnych konfiguracjach. A skuteczność tych konfiguracji jest bardzo różna. Przykładowo w Irlandii, mimo podjętych działań, nie udało się rozwiązać problemu z uzależnieniem od hazardu. 

Biorąc pod uwagę polskie realia, eksperci zdecydowanie rekomendują wprowadzenie karty gracza i obowiązkowej rejestracji użytkownika. Kwestia dotyczy również wieku, w którym można uprawiać hazard. Zaleca się podniesienie go do 21 roku życia. Te trzy lata powinny chronić nastolatków i młodych dorosłych przed niebezpiecznymi zachowaniami.

Artykuł Partnera

Więcej informacji z Mazowsza

To był dobry rok dla Mazowsza

To był dobry rok dla Mazowsza

Samorząd województwa w 2024 r. pomógł w realizacji aż 5 tysięcy inwestycji na całym Mazowszu – to rekordowa liczba dofinansowanych zadań! Na ten [...]
0 komentarzy
Mazowsze dofinansuje autobusy szkolne

Mazowsze dofinansuje autobusy szkolne

Samorząd Województwa Mazowieckiego pomoże mazowieckim gminom w zakupie szkolnych autobusów. Nabór wniosków trwa do 10 stycznia 2025 r.  Do tej pory w ramach [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim, Wyszkowskim, Ostrowskim, Węgrowskim i Sokołowskim

W dniach od  7  do 12 stycznia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego, Wyszkowskiego, Ostrowskiego, Węgrowskiego i Sokołowskiego. [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Legionowskim i Nowodworskim

W dniach od  7 do 10 stycznia 2025 roku planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Legionowskiego i Nowodworskiego. Obszar [...]
0 komentarzy
Na saperskim terenie

Na saperskim terenie

W ubiegłym tygodniu zakończył się w 5 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kurs podstawowy z zakresu zapór inżynieryjnych dla saperów lekkiej piechoty. Uczestniczyło w [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.