Co dalej z Wołomińskim Budżetem Obywatelskim?

? WBO z ogromnymi sukcesami działa od 2014 roku. Z roku na rok bijemy kolejne rekordy złożonych propozycji – jestem niesamowicie dumna z naszych mieszkańców, którzy złożyli fantastyczne projekty na przyszły rok! (…) Zrobię wszystko, aby ich praca nie poszła na marne. Złożone projekty zostaną przekazane do dalszego procedowania, ale poza trybem dotyczącym budżetu obywatelskiego ? zapewnia Elżbieta Radwan,  burmistrz Wołomina.

Budżet Obywatelski wpisał się w harmonogram aktywności mieszkańców wielu gmin w Polsce. W tym roku część gmin z zaskoczeniem przyjęło treść orzeczeń Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) w Warszawie, z których dowiedziały się o nieważności podjętych uchwał dotyczących określenia Regulaminu Budżetu Obywatelskiego (po nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym). Dotyczy to równie WBO. Jednak Elżbieta Radwan, burmistrz Wołomina zapewnia, że znajdzie sposób na realizację pomysłów złożonych przez mieszkańców do realizacji w 2020 roku.

W związku z uznaniem przez RIO nieważności uchwały Rady Miejskiej w sprawie WBO na oficjalnych stronach Urzędu Miasta w Wołominie pojawiło się oświadczenie o następującej treści:

Ważna informacja  dotycząca Wołomińskiego
Budżetu Obywatelskiego 2020

W związku z orzeczeniem przez Regionalną Izbę Obrachunkową w Warszawie nieważności Uchwały Nr V-17/2019 Rady Miejskiej w Wołominie z dnia 20 lutego 2019 r. w sprawie określenia Regulaminu Budżetu Obywatelskiego, informujemy, że w tym roku rezygnujemy z formuły Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego.
Nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym w zakresie przepisów dotyczących budżetów obywatelskich, wprowadziła chaos i w efekcie wiele podjętych przez rady miast i gmin uchwał zostało uchylonych, a budżety obywatelskie wstrzymane. Kłopoty z procedowaniem budżetów obywatelskich mają takie miasta jak m.in. Warszawa, Ząbki, Radom, Pionki czy Pruszków. Niestety i nasza uchwała dotycząca regulaminu WBO została zakwestionowana.
Wołomiński Budżet Obywatelski funkcjonuje od 2014 roku ciesząc się coraz większym zainteresowaniem mieszkańców. Rokrocznie konsultujemy regulamin WBO i wprowadzamy zmiany mające ułatwić i uprościć procedury.
Nie zgadzamy się z decyzją RIO i rozważamy podjęcie odpowiednich kroków odwoławczych. Mamy jednak świadomość, że ta procedura będzie czasochłonna i nawet korzystne rozstrzygnięcie może uniemożliwić przeprowadzenie budżetu obywatelskiego do końca tego roku.
Jak zwykle nasi mieszkańcy stanęli na wysokości zadania i wykazując duże zaangażowanie w sprawy miasta, złożyli 77 projektów do WBO 2020. Nie pozwolimy, żeby ich praca poszła na marne. Dlatego Burmistrz Wołomina zadecydowała, że złożone przez mieszkańców projekty zostaną przekazane do dalszego procedowania, ale poza trybem dotyczącym budżetu obywatelskiego. Po konsultacji z projektodawcami burmistrz podejmie decyzję o szczegółach i sposobach pracy nad złożonymi wnioskami.
Informacji udziela Wydział Planowania Rozwoju i Rewitalizacji Urzędu Miejskiego w Wołominie, pokój 210, telefonicznie pod nr 22 763 30 17 oraz mailowo: naszbudzet@wolomin.org.pl
Burmistrz Elżbieta Radwan poproszona o komentarz do tej sytuacji zapewnia: ? Wołomiński Budżet Obywatelski to dużo więcej, niż po prostu pieniądze przeznaczone na pomysły mieszkańców. Dla nas WBO to symbol niesamowitej, pozytywnej energii, mnóstwa fenomenalnych pomysłów na zmianę naszej wspólnej przestrzeni, inicjatyw aktywizujących i integrujących mieszkańców Gminy. WBO z ogromnymi sukcesami działa od 2014 roku. Z roku na rok bijemy kolejne rekordy złożonych propozycji – jestem niesamowicie dumna z naszych mieszkańców, którzy złożyli fantastyczne projekty na przyszły rok! To 77 projektów zaangażowanych mieszkańców. Ludzi, którzy wierzą w to, że Wołomin jest żywy i kolorowy, że jest to miejsce, w które warto inwestować. Zrobię wszystko, aby ich praca nie poszła na marne. Złożone projekty zostaną przekazane do dalszego procedowania, ale poza trybem dotyczącym budżetu obywatelskiego. Głęboko wierzę w to, że pozytywna współpraca z mieszkańcami w ramach tej fantastycznej, oddolnej inicjatywy pozwoli nam pokonać trudności i dalej realizować wspaniałe pomysły mieszkańców. To nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym w zakresie przepisów dotyczących budżetów obywatelskich, wprowadziła chaos i w efekcie wiele podjętych przez rady miast i gmin uchwał zostało uchylonych, a budżety obywatelskie wstrzymane. Nie ustaniemy w staraniach, by mimo prawnego chaosu zrealizować pomysły, które są wspólnym i wspaniałym dziełem zaangażowanej społeczności. Chcę to mocno podkreślić: nie jest istotne to, pod jaką nazwą zrealizujemy projekty. Liczy się jedno ? będą wykonane!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.