8 sierpnia obchodzimy w Polsce Dzień Pszczół, natomiast 20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół.
Pszczoły żyją na Ziemi od ponad 150 milionów lat. Odgrywają wielką rolę w utrzymywaniu równowagi ekosystemu Ziemi. Najbardziej znaną substancją wytwarzaną przez te pracowite owady jest miód. Jest on najstarszą substancją słodzącą, stosowaną na całym świecie. Posiada cenne wartości odżywcze i smakowe, już w czasach starożytnych poznane i doceniane były jego właściwości lecznicze. To właśnie pszczołom i ich pracy zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności. Pszczoły są odpowiedzialne za zapylanie ok. 70% gatunków roślin uprawnych na świecie, zapewniają lepszą jakość owoców i warzyw oraz podnoszą wydajność upraw. Bez pszczół wiele gatunków roślin nie mogłoby się rozmnażać, wytwarzać owoców lub ich uprawy dawałyby niewielkie plony. Niektóre z gatunków np. migdały bez pracy pszczół w ogóle by nie owocowały. Pszczoły należą do nadrodziny owadów z rzędu błonkoskrzydłych. Do pszczół zalicza się ok. 20 tys. gatunków, w większości prowadzących samotniczy tryb życia.
Znane nam najbardziej pszczoły miodne tworzą społeczeństwo tzw. rodzinę pszczelą liczącą nawet 80 000 osobników, składającą się z matki (królowej), bezpłodnych robotnic oraz trutni (samców).
Podejmij wyzwanie
Pszczoły zbierają nektar i pyłek od wiosny do jesieni. Jeśli chcesz stworzyć stołówkę dla pszczół wysiej rośliny kwitnące o różnych porach roku. Sadź i siej rośliny miododajne, które dostarczają nektaru i pyłku, w ogródku, na balkonie, na nieużytkach, miedzach, zaniedbanych trawnikach itd. W sklepach ogrodniczych możesz kupić gotową mieszankę roślin miododajnych lub kupić nasiona w większych paczkach np. łubin, gorczycę czy facelię. Wysiewaj różne gatunki i pamiętaj by były to rośliny rodzime – dzięki temu wspierasz
pszczoły i chronisz bioróżnorodność.
Jeśli masz ogród pozostaw w nim część naturalną z miododajnymi roślinami łąkowymi oraz miejscami, gdzie owady mogą założyć gniazdo. Nie wypalaj liści i traw, są kryjówką dla wielu owadów. Wiele owadów zakłada gniazda w glebie, nie przekopuj jej zbyt często. Unikaj insektycydów oraz pestycydów zwłaszcza neonikotynoidów, są toksyczne dla pszczół. Korzystaj z naturalnych środków ochrony roślin.
Niech Dzień Pszczół będzie okazją, by zwrócić uwagę na znaczenie pszczół i innych owadów dla środowiska naturalnego.
W związku z obchodami Dnia Pszczół, Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w konkursie. Odpowiedzi (w każdym pytaniu jest jedna poprawna odpowiedź) udzielać można w dniu publikacji pytania/zadania, do godziny 2359, wysyłając je wyłącznie na adres e-mail: zee@powiat-wolominski.pl. Odpowiedź na zadanie musi zawierać dodatkowo: imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; numer telefonu dorosłego członka rodziny biorącej udział w Konkursie, zgodę na uczestnictwo w Konkursie, podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych osób powyżej 13 roku życia.
Materiały
Pytania-konkurs_Dzień_Pszczół
Pytania-konkurs_Dzień_Pszczół.docx 0.02MB Załącznik_1_Zgoda_rodzica_EKO-KALENDARZ
Załącznik_1_Zgoda_rodzica_EKO-KALENDARZ.docx 0.02MB Regulamin_EKO-KALENDARZ
Regulamin_EKO-KALENDARZ.doc 0.10MB