W poniedziałek, 16 października, środowiska kombatanckie, przedstawiciele władz Miasta Marki, młodzież wraz z dyrektorami i nauczycielami szkół oraz członkowie lokalnych stowarzyszeń, wspólnie uczcili pamięć osób zamordowanych 16 października 1942 roku przez okupanta niemieckiego.
Uroczystość zorganizowaną przez Urząd Miasta Marki i mareckie organizacje rozpoczęła się od wprowadzenia pocztów sztandarowych i odśpiewania hymnu narodowego.
Dariusz Pietrucha, wiceburmistrz Miasta Marki swoim przemówieniem nawiązał do patriotycznych powinności każdego z nas, następnie Antoni Widomski, prezes Stowarzyszenia Pro Memoria przybliżył zebranym fakty historyczne związane z tamtymi wydarzeniami. Podniosłej atmosfery nadał uroczystości wiersz zaprezentowany przez Bogusławę Sieroszewską.
Na zakończenie przybyłe delegacje, w hołdzie straconym, złożyły wieńce pod Pomnikiem Dziesięciu Powieszonych.
Dzień 16 października w mareckiej historii jest obchodzony szczególnie, to właśnie w tym dniu,
w 1942 roku niemieccy żołnierze powiesili po dziesięć osób w Markach, Rembertowie, Szczęśliwcach na Bródnie (Pelcowizna)
i na Woli. Szubienice ustawiono tuż przy torach kolejowych. Według przekazów, masowe mordy na ludności były odwetem za przeprowadzenie przez oddziały Armii Krajowej akcji ?Wieniec?. Polegała ona na wysadzeniu torów kolejowych na liniach węzła warszawskiego, czego efektem było sparaliżowanie ruchu transportów niemieckich m.in. na front wschodni.
Choć mija już 75 lat od tamtych tragicznych wydarzeń to mieszkańcy Marek nie zapominają
o pomordowanych, co roku oddając im hołd w dniu 16 października.
Źródło: Urząd Miasta Marki