Dąbrówka pamięta. Kołaków?44

? W tamtą kwietniową noc, 73 lata temu z nieba nad Kołakowem przyszedł znak, symbol, cicha nadzieja na to, że dzień wolności jest już bliski ? mówił Radosław Korzeniewski, wójt gminy Dąbrówka, rozpoczynając obchody rocznicy zrzutu cichociemnych w kołakowskim lesie. ? Czekała na nich cała Podziemna Polska i co szczególnie ważne ? nasi przodkowie, nasi krewni, mieszkańcy tych okolic.

Kim byli cichociemni? W jaki sposób byli szkoleni? Czy ich życiorysy były szczególne, inne niż żołnierzy regularnych jednostek? Czym się wyróżniali? O tym mogli się dowiedzieć uczniowie dąbróweckich szkół, w których odbyły się spotkania z Bogdanem Rowińskim z Fundacji im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz z Grzegorzem Wydrowskim z Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Spotkania te oraz projekcje filmowe dotyczące bohaterów poprzedziły główne obchody 73 rocznicy zrzutu żołnierzy cichociemnych na placówkę w kołakowskim lesie.
Mieszkańcy gminy Dąbrówka mogli obejrzeć film pt. Cichociemni, którego projekcja odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.
O szkoleniach jakie przechodzili cichociemni spadochroniarze opowiadał film ?Kuźnia bohaterów?. Atrakcyjny w formie przekaz łączący dokument z animacją dąbrówecka młodzież mogła obejrzeć dzięki staraniom Grzegorza Wydrowskiego  prezesa Fundacji SPRZYMIERZENI z GROM. Także ta fundacja, która skupia byłych żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM, zaprezentowała kilka krótkich filmów o szkoleniach jakie przechodzą funkcjonariusze GROMu.
Główne obchody 73. rocznicy zrzutu cichociemnych, pod honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, zgromadziły w kołakowskim lesie rzesze mieszkańców i gości. Uroczystość prowadził mieszkaniec gminy, student WAT kpr pchor. Damian Stankiewicz.
Duchowieństwo reprezentowali ks. prałat Andrzej Legutko, proboszcz parafii z Józefowa oraz ks. proboszcz Zbigniew Kloch z Kuligowa.
W części oficjalnej kwiaty pod pomnikiem Chwały Polskiego Oręża, upamiętniającym zrzut w 1944 roku, złożyli: skoczkowie: przedstawiciele Kadry Polskiej, w tym żołnierze WP; pani Teresa Piwnik, Monika Kalinowska, płk Piotr Gąstał- w imieniu rodzin cichociemnych; przedstawiciele rodzin żołnierzy Armii Krajowej odbierających zrzut : Leon Zadróżny ? syn Mariana Zadróżnego ps. Sęp, Olga Pakuła  ? wnuczka Czesława Pakuły, żołnierza AK, Joanna Zdunek ? wnuczka Eugeniusza Getki ps. Dąb; w imieniu Zarządu ŚZŻAK oddziału Warszawa Wschód ? Mirosław Widlicki oraz Bogdan Grzenkowicz; w imieniu Ministra MSWiA Mariusza Błaszczaka – Łukasz Kudlicki, Dyrektor Gabinetu Politycznego; Piotr Uściński –  poseł na Sejm RP, wnuk Mariana Zadróżnego ps. Sęp z matką Anną Uścińską; Marzena Małek ? Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego; w imieniu Komendanta Powiatowego Policji w Wołominie: zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinspektor Jerzy Sztuc i nadkomisarz Rafał Trzaskoma, komendant Komisariatu w Radzyminie; Grzegorz Wydrowski, Marcin Sikora – przedstawiciele Fundacji Sprzymierzeni z GROM; w imieniu rektora komendanta WAT płk dr hab. Inż. Tadeusza Szczurka – ppłk. dr inż. Mariusz Chmielewski, kpr pchor. Damian Stankiewicz, kpr. pchor. Jarosław Maciągowski, kpr pchor. Michał Surma; w imieniu starosty – Andrzej Siarna, doradca starosty, Wiesław Mędrzycki, radny powiatu wołomińskiego; Jacek Orych ? Burmistrz Miasta Marki; zastępca burmistrza Wołomina Robert Makowski; mł. bryg. Andrzej Wysocki,  Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Wołominie; Radosław Korzeniewski  – Wójt Gminy Dąbrówka, Zenon Zadróżny, wnuk Mariana Zadróżnego, zastępca wójta Dąbrówki;  Sławomir Rosa ? wiceprzewodniczący Rady Gminy; Mariusz Misztal, radny miejscowości Kołaków oraz Michał Strzelecki, sekretarz Urzędu Gminy w Dąbrówce w imieniu samorządu Gminy Dąbrówka; uczniowie I Liceum  Ogólnokształcącego Mundurowego PUL w Wołominie; członkowie Zarządu Klubu Historycznego  im. Armii Krajowej w Radzyminie; Krzysztof Banaś, Dariusz Chmielewski oraz Barbara Lau,  przedstawiciele Międzynarodowego Rajdu Warszawa Monte Casino.
Organizatorzy postarali się, aby uroczystość miała bardzo lokalny charakter. Wójt Radosław Korzeniewski w swoim przemówieniu podkreślił, że cichociemnych odbierali żołnierze Armii Krajowej ? wśród nich dziadek posła Piotra Uścińskiego i obecnego zastępcy wójta Zenona Zadróżnego ? mieszkańcy gminy.
Całość uroczystości rozgrywała się na kilku polanach lasu. Organizatorzy w umiejętny sposób zaangażowali w uczestnictwo wszystkie pokolenia. Najmłodsi wraz z rodzicami przeżywali duże emocje startując w biegu. – Każdy poprzez udział w biegu oddaje symbolicznie hołd cichociemnym i żołnierzom Armii Krajowej ? mówi Anna Maniecka, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce, współorganizatora imprezy. ? Nie przyznawaliśmy miejsc. Każdy uczestnik otrzymał specjalnie zaprojektowany pamiątkowy medal oraz grę planszową o tematyce historycznej. Gry ufundował IPN – partner obchodów.
Dzieci i młodzież przebiegli krótszą trasę. W biegu wzięło udział 302 uczestników: w kategorii przedszkolaków pobiegło 47 dzieci; w kategorii klas 1-3 szkół podstawowych ? 79 osób; klas 4-6 ? 88 osób. Tyle samo młodzieży pobiegło w kategorii gimnazjalnej. Ich bieg przygotowywał Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy z Dąbrówki oraz dąbróweckie gimnazjum.
W nocnej scenerii odbył się bieg dla dorosłych, który ukończyło 106 zawodników. Trasa na odcinku 7,5 km nie była łatwa. Wytyczyli ją i zaplanowali przeszkody członkowie Fundacji Sprzymierzeni z GROM, do której należą byli żołnierze tej jednostki.
Wszyscy biegli w jednym celu: aby uczcić pamięć 316 żołnierzy cichociemnych.
Bardzo widowiskowe skoki spadochronowe wzbudziły powszechny aplauz. Tę część obchodów  przygotowali członkowie Fundacji Sprzemierzeni z GROM. Fundacja ta, na czele z prezesem Grzegorzem Wydrowskim, już po raz drugi bardzo aktywnie włączyła się w organizację uroczystości.
Po zakończeniu skoków mieszkańcy, goście, wszyscy uczestnicy obchodów wykonali pamiątkową fotografię. To już tradycja tych uroczystości, że goście nie tylko obserwują, ale i aktywnie włączając się w to, co dzieje się podczas rocznicy. W 2014 roku powstała pamiątkowa fotografia wszystkich obecnych na obchodach na tle biało-czerwonej flagi z napisem ?Żołnierze niezłomni. Kołaków?44. Pamiętamy?. W roku ubiegłym ułożono ze zniczy GAPĘ ? znak cichociemnych. W tym roku mieszkańcy i goście zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii z napisem ?Placówka Imbryk?.
Obchodom towarzyszył historyczne wystawy, m.in. wystawa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej poświęcona cichociemnym, wystawa Biura Historii i Tradycji  Policji, Komendy Głównej Policji, wystawa sprzętu i umundurowania żołnierzy Jednostki Wojskowej GROM.. Wszystko zainscenizowane wśród drzew kołakowskiego lasu robiło niesamowite wrażenie. Już po zapadnięciu zmroku wystartował 2 Nocny Bieg Przełajowo ? Terenowy w kategorii open. A po jego zakończeniu wszyscy podziwiali pokaz laserowy i animację świetlną; na niebie przedstawiono  trasę przelotu Liberatora – samolotu, który transportował żołnierzy cichociemnych ? z Brindisi (Włochy) przez Belgrad, Budapeszt, Kraków, Warszawę, Radzymin do Kołakowa.
– Mam osobistą satysfakcję, że już po raz drugi nasze uroczystości odbyły się w tak okazałej formule ? mówi wójt Dąbrówki Radosław Korzeniewski. – Jest to możliwe dzięki wielu wspaniałym ludziom na czele z panem Mariuszem Błaszczakiem ? Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, który objął honorowy patronat nad uroczystościami. Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w obchodach i tak licznie przybyli do kołakowskiego lasu ? kontynuuje wójt. – Szczególnie cieszę się, że tak licznie stawiła się młodzież wraz z rodzicami i opiekunami, zarówno z gminy Dąbrówka, jak też Radzymina, Kobyłki, Wołomina, całego naszego powiatu.
Radosław Korzeniewski, Wójt Gminy Dąbrówka oraz współorganizatorzy Gminne Centrum Kultury i Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce, Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM, Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej, Fundacja ?Skrzydła Chwały? dziękują: Panu Ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi za objęcie obchodów honorowym patronatem; darczyńcom: Fundacji PGNiG, Fundacji PKO BP; partnerom: Instytutowi Pamięci Narodowej, Biurze Historii i Tradycji Policji KGP, Międzyszkolnemu Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu w Dąbrówce, Publicznemu Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki w Dąbrówce, Klubowi Historycznemu im. Armii Krajowej w Radzyminie, I LO PUL w Wołominie, ppłk. dr inż. Mariuszowi Chmielewskiemu, kpr pchor. Damianowi Stankiewiczowi, jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych, właścicielom działek za udostepnienie terenu na przeprowadzenie imprezy,  radnemu miejscowości Kołaków ? Mariuszowi Misztalowi, sołtysowi Tomaszowi Jaworskiemu, pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej, Pracownikom UG. partnerom technicznym: DRONPORT, J.D. Inżynieria Ruchu; patronom medialnym: TVP3 Warszawa, Policja 997, W Sieci Historii, Radio Fama, Kurier W, Moja Gazeta Regionalna, Życie Powiatu na Mazowszu, Express Tłuszcz

Gminne Centrum
Kultury w Dąbrówce

2017-05-03_184124

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.