Nie trać zbyt wiele czasu na poszukiwanie idealnej strategii
W ostatnich latach bardzo popularny stał się trend lokowania swoich pieniędzy w różne instrumenty finansowe. Częściowo ma to być sposób na ograniczenie strat wywołanych rosnącą inflacją, a częściowo sposób na pomnożenie dostępnego kapitału. Jednym z najpopularniejszych instrumentów inwestycyjnych są fundusze ETF. Przed rozpoczęciem inwestowania warto jednak wiedzieć, jakich błędów powinni unikać początkujący (i nie tylko) inwestorzy.
Edukacja przed rozpoczęciem inwestowania jest bardzo ważna. Nie warto jednak spędzać zbyt wiele czasu na znalezieniu idealnej strategii, ponieważ ona nie istnieje. Oczywiście, w tym samym czasie nie można popełnić karygodnego błędu polegającego na rozpoczęciu inwestycji bez strategii inwestycyjnej. Dzięki strategii inwestycyjnej wiesz, czy powinieneś się skupić na inwestycjach w akcje, surowce, obligacje, czy np. złoto. Jak zatem wybrać strategię, która pomoże w skutecznym rozpoczęciu inwestowania, nawet jeśli nie będzie idealna? Podstawą jest oczywiście edukacja i czytanie o różnych strategiach stosowanych przez największych inwestorów na świecie. W wielu przypadkach najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest jednak współpraca z profesjonalistami. Odwiedź witrynę Saxo i dowiedz się, jak mogą Ci pomóc w rozpoczęciu inwestowania.
Unikaj skomplikowanych i modnych rozwiązań
Jedną z najpopularniejszych pułapek, w które wpadają początkujący inwestorzy jest poszukiwanie modnych i skomplikowanych rozwiązań inwestycyjnych. W portfelu inwestycyjnym, poza akcjami i obligacjami może być jeszcze kolejna klasa aktywów ? surowce. Więcej nie znaczy jednak lepiej. Pomimo tego, że branża finansowa cały czas wprowadza na rynek nowe rozwiązania, które pozwalają na korzystanie z coraz ciekawszych form inwestowania, skup się na jednej sferze (lub jednym konkretnym aktywie) i zdobywaj wiedzę w tej dziedzinie. Na przykład ETF-y powstały dopiero w latach 90 przeszłego wieku.
Czytanie i całkowite wierzenie prognozom i opiniom innych
Każdy inwestor chce być na czasie i wiedzieć, jakie są obecne trendy w sferze finansów i inwestycji. Czasem jednak czytanie i wierzenie wszystkim opiniom znalezionym w internecie może być bardzo szkodliwe. Trzeba do nich podchodzić z pewnym dystansem. Śledzenie nowości finansowych z odpowiednich źródeł może pomóc w ocenie najbliższych zmian na rynku, jednak czasem zbyt duże zaufanie takim stronom może zachęcić Cię do zbyt pochopnego podejmowania decyzji. Dużo czytaj, edukuj się i rozwijaj w dziedzinie finansów, ale nie zawsze wierz w prognozy i komentarze dostępne w internecie.