30 października w Kobyłce obchodzono 228. rocznicę Bitwy pod Kobyłką, która miała miejsce w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej 1794 r. Podczas uroczystości na cmentarzu, zorganizowanych wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Miasta Kobyłka obecny był Ambasador Litwy, Jego Ekscelencja Eduardas Borisovas z małżonką, Ritą Borisoviené oraz attaché obrony w ambasadzie Republiki Litewskiej płk Vilmas Šatas.
Podczas wydarzeń w Kobyłce w 1794 roku poległo wielu żołnierzy, również litewskich, a jeszcze więcej osób dostało się do niewoli. Co roku więc składamy wszystkim hołd i najwyższe wyrazy uznania na cmentarzu, przy tablicach polskiej i litewskiej, upamiętniających poległych w Bitwie pod Kobyłką.
W imieniu władz samorządowych kwiaty złożyła Burmistrz Edyta Zbieć wraz z Małgorzatą Murawską, Sekretarz Miasta. Byli także obecni Mieszkańcy, Radni Miasta Kobyłka, przedstawiciele wielu organizacji i stowarzyszeń – bardzo dziękujemy za Państwa pamięć o tak istotnej rocznicy w historii Kobyłki i wspólne celebrowanie wydarzeń, które zapisały się w dziejach naszego Miasta. Dziękujemy również chórowi Cantanti oraz dzieciom ze Szkoły nr 1 za oprawę muzyczną, a także Harcerzom i wszystkim innym zaangażowanym w organizację uroczystości – informuje ratusz
Tak o wydarzeniach sprzed 228. lat pisał Oskar Czarnik, Honorowy Obywatel Miasta w swojej książce „Kobyłka i okolice”: „O godzinie 10.30 bitwa była zakończona. Trwała 5 godzin. Do niewoli dostaje się ranny w plecy generał Byszewski, 25 oficerów i 400 szeregowców. (…) Polacy, Litwini i żołnierze innej narodowości do końca zachowali się bohatersko. W nierównej walce najwięcej żołnierzy poległo na polanie we wsi Maciołki i na pagórkach osady Karczma. (…) Ciała poległych w bitwie żołnierzy mieszkańcy osady pochowali w zbiorowej mogile poza wsią na uroczysku zwanym Kąpiel (dziś teren cmentarza). Na mogile usypano ziemny kurhan, który niestety nie przetrwał do naszych czasów, rozniosły go wiatry”.