104. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

104. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Starosta Wołomiński Arkadiusz Werelich serdecznie zaprasza na obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, znanej jako Cud nad Wisłą, w Ossowie. Bogaty program obchodów obejmuje uroczystości patriotyczne, pikniki wojskowe i rodzinne oraz słynną inscenizację walk na przedpolach Warszawy w Ossowie.

Bitwa Warszawska była kluczowym momentem w XX-wiecznej historii Polski i Europy, zatrzymując bolszewicką ekspansję na Zachód i cementując polską niepodległość. To jedna z najważniejszych bitew świata, mająca dalekosiężne konsekwencje polityczne i społeczne dla całego kontynentu. Tradycję pamięci o wydarzeniach sprzed 104 lat podtrzymują mieszkańcy powiatu wołomińskiego.

– Bitwa Warszawska była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, decydującym o naszej niepodległości. Wspólnie z burmistrzami Wołomina, Radzymina, Kobyłki i Zielonki oraz pozostałych gmin z terenu powiatu wołomińskiego, serdecznie zapraszam na tegoroczne uroczystości, które odbędą się m.in. w Ossowie, Radzyminie i Wołominie, a których kulminacyjnym momentem będzie inscenizacja historyczna na błoniach ossowskich. Wspólnie uczcijmy pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i całej Europy – mówi Starosta Arkadiusz Werelich.

W niedzielę 11 sierpnia, o godzinie 20.00  inauguracja obchodów rocznicowych rozpocznie się koncertem „Jeszcze Polska nie zginęła…” w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.

W środę rano 14 sierpnia o godzinie 06:00  zaplanowana jest Msza Święta polowa w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki, w intencji polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. O godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku w trakcie którego będą miały miejsce uroczystości i złożenie kwiatów. Następnie o godzinie 21:00 organizatorzy zapraszają na Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.

Kulminacyjnym dniem obchodów rocznicowych będzie dzień 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego. Dzień ten rozpoczniemy o godzinie 8:00 modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie. Na godzinę 9:30 przewidziana jest uroczysta Msza Św. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, koncelebrowana przez JE kardynała Kazimierza Nycza i Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE ks. Romualda Kamińskiego. O godzinie 11:15  odbędzie się Apel Poległych i ceremonia złożenia wiązanek na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku.

W dalszej części tj. o godz. 12:00 na błoniach ossowskich rozpocznie się inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Spektakularna rekonstrukcja walk angażuje blisko 200 rekonstruktorów i przyciąga tysiące  widzów, którzy przybywają  całymi  rodzinami, by uzmysłowić sobie wydarzenia sprzed 104 lat. (tegoroczna inscenizacja dofinansowana została ze środków programu dotacyjnego ,,Niepodległa’’ i ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego). O godzinie 13:00 zorganizowany zostanie Piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury (Ossów, ul. Matarewicza 148) oraz piknik rodzinny na boisku przy OSP w Ossowie. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport autobusowy na trasie PKP Kobyłka Ossów – Szkoła w Ossowie, który będzie kursował co 15-20 minut.

Następnie w Radzyminie o godzinie 15:00 odbędą się uroczystości przy pomniku W. Witosa, następnie o godzinie 17:00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie, a po niej Apel Poległych i ceremonia złożenia wieńców.

W sobotę 17 sierpnia o godzinie 14:00 odbędzie się Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego przy budowanym Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, którego organizatorami będą Ministerstwo Obrony Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniami 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej objęli: Premier RP Donald Tusk, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Patronatu medialnego udzielili: TVP3 Warszawa, Radio Dla Ciebie, Radio Warszawa, Nasze Miasto, Salve NET, Tygodnik Idziemy, WWL24, Radio FAMA Wołomin, Życie Powiatu na Mazowszu, Moja Gazeta Regionalna, Wieści Podwarszawskie, Kurier-W.

Pełne kalendarium oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.bitwawarszawska.pl. Na wszystkie wydarzenia rocznicowe wstęp jest wolny.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

104. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

104. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Starosta Wołomiński Arkadiusz Werelich serdecznie zaprasza na obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, znanej jako Cud nad Wisłą, w Ossowie. Bogaty program obchodów [...]
0 komentarzy

Mazowsze dla osób z chorobami otępiennymi – pierwsze takie wsparcie w Polsce

Aż 600 tys. osób w Polsce zmaga się z chorobami otępiennymi, w tym chorobą Alzheimera. Niebawem może być ich nawet dwukrotnie więcej. Dlatego [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od 30 lipca do 8 sierpnia planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data [...]
0 komentarzy
Informacje z Mazowsza

Informacje z Mazowsza

W tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego „Informacje z Mazowsza” mówimy m.in. o dodatkowych 35 mln zł dla mazowieckich szpitali, rekordzie frekwencyjnym [...]
0 komentarzy

Pożar budynków gospodarczych w Kobyłce

28 lipca po godzinie trzeciej nad ranem do Stanowiska Kierowania KP PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku gospodarczego w Kobyłce. W [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.