104. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

104. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Starosta Wołomiński Arkadiusz Werelich serdecznie zaprasza na obchody 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920, znanej jako Cud nad Wisłą, w Ossowie. Bogaty program obchodów obejmuje uroczystości patriotyczne, pikniki wojskowe i rodzinne oraz słynną inscenizację walk na przedpolach Warszawy w Ossowie.

Bitwa Warszawska była kluczowym momentem w XX-wiecznej historii Polski i Europy, zatrzymując bolszewicką ekspansję na Zachód i cementując polską niepodległość. To jedna z najważniejszych bitew świata, mająca dalekosiężne konsekwencje polityczne i społeczne dla całego kontynentu. Tradycję pamięci o wydarzeniach sprzed 104 lat podtrzymują mieszkańcy powiatu wołomińskiego.

– Bitwa Warszawska była jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, decydującym o naszej niepodległości. Wspólnie z burmistrzami Wołomina, Radzymina, Kobyłki i Zielonki oraz pozostałych gmin z terenu powiatu wołomińskiego, serdecznie zapraszam na tegoroczne uroczystości, które odbędą się m.in. w Ossowie, Radzyminie i Wołominie, a których kulminacyjnym momentem będzie inscenizacja historyczna na błoniach ossowskich. Wspólnie uczcijmy pamięć bohaterów, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny i całej Europy – mówi Starosta Arkadiusz Werelich.

W niedzielę 11 sierpnia, o godzinie 20.00  inauguracja obchodów rocznicowych rozpocznie się koncertem „Jeszcze Polska nie zginęła…” w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Wołominie.

W środę rano 14 sierpnia o godzinie 06:00  zaplanowana jest Msza Święta polowa w miejscu śmierci ks. Ignacego Skorupki, w intencji polskich żołnierzy poległych w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. O godzinie 17:00 odbędzie się spotkanie przy tablicach upamiętniających Pomoc Narodów w 1920 roku przy Samorządowej Instytucji Kultury w Ossowie – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku w trakcie którego będą miały miejsce uroczystości i złożenie kwiatów. Następnie o godzinie 21:00 organizatorzy zapraszają na Uroczysty Apel Poległych i złożenie wieńców przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie.

Kulminacyjnym dniem obchodów rocznicowych będzie dzień 15 sierpnia, czyli Święto Wojska Polskiego. Dzień ten rozpoczniemy o godzinie 8:00 modlitwą przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki w Ossowie. Na godzinę 9:30 przewidziana jest uroczysta Msza Św. na terenie Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Ossowie, koncelebrowana przez JE kardynała Kazimierza Nycza i Biskupa Diecezji Warszawsko-Praskiej JE ks. Romualda Kamińskiego. O godzinie 11:15  odbędzie się Apel Poległych i ceremonia złożenia wiązanek na Cmentarzu Bohaterów 1920 roku.

W dalszej części tj. o godz. 12:00 na błoniach ossowskich rozpocznie się inscenizacja Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Spektakularna rekonstrukcja walk angażuje blisko 200 rekonstruktorów i przyciąga tysiące  widzów, którzy przybywają  całymi  rodzinami, by uzmysłowić sobie wydarzenia sprzed 104 lat. (tegoroczna inscenizacja dofinansowana została ze środków programu dotacyjnego ,,Niepodległa’’ i ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego). O godzinie 13:00 zorganizowany zostanie Piknik historyczny przy Samorządowej Instytucji Kultury (Ossów, ul. Matarewicza 148) oraz piknik rodzinny na boisku przy OSP w Ossowie. Organizatorzy zapewniają bezpłatny transport autobusowy na trasie PKP Kobyłka Ossów – Szkoła w Ossowie, który będzie kursował co 15-20 minut.

Następnie w Radzyminie o godzinie 15:00 odbędą się uroczystości przy pomniku W. Witosa, następnie o godzinie 17:00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 roku w Radzyminie, a po niej Apel Poległych i ceremonia złożenia wieńców.

W sobotę 17 sierpnia o godzinie 14:00 odbędzie się Piknik Militarny z okazji Święta Wojska Polskiego przy budowanym Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie, którego organizatorami będą Ministerstwo Obrony Narodowej i Muzeum Wojska Polskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniami 104. rocznicy Bitwy Warszawskiej objęli: Premier RP Donald Tusk, Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Hanna Wróblewska, Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Romuald Kamiński, Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki oraz Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik.

Patronatu medialnego udzielili: TVP3 Warszawa, Radio Dla Ciebie, Radio Warszawa, Nasze Miasto, Salve NET, Tygodnik Idziemy, WWL24, Radio FAMA Wołomin, Życie Powiatu na Mazowszu, Moja Gazeta Regionalna, Wieści Podwarszawskie, Kurier-W.

Pełne kalendarium oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.bitwawarszawska.pl. Na wszystkie wydarzenia rocznicowe wstęp jest wolny.

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Ogień w Turowie skuteczna akcja strażaków

Ogień w Turowie: skuteczna akcja strażaków

Pożar, który wybuchł w miejscowości Turów, stał się kolejnym wyzwaniem dla lokalnych strażaków. Ogień objął parterowy budynek, grożąc rozprzestrzenieniem się na sąsiednie zabudowania. [...]
0 komentarzy
Dzień Kolejarza w blasku jubileuszu Kolei Mazowieckich

Dzień Kolejarza w blasku jubileuszu Kolei Mazowieckich

25 listopada obchodzimy Dzień Kolejarza. W tym roku święto ma szczególny wymiar dla Kolei Mazowieckich, które obchodzą jubileusz 20-lecia swojego powstania.  Święto Kolejarza [...]
0 komentarzy
Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Rafał Rozpara burmistrz Miasta i Gminy Jadów

Gość Życia – Teresa Urbanowska zaprasza – Rafał Rozpara burmistrz Miasta i Gminy Jadów

O funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej, jej znaczeniu dla mieszkańców Gminy Jadów, oraz o aktywności kół gospodyń wiejskich, budżecie na 2025 rok i zwiększonym funduszu [...]
0 komentarzy
Najpopularniejszy program dotacyjny do zawieszenia - kontrowersyjna decyzja rządu

Najpopularniejszy program dotacyjny do zawieszenia – kontrowersyjna decyzja rządu

Według doniesień Polityki Insight w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapadła decyzja o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na [...]
0 komentarzy
Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  25 do 28 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.