Dworniak Jan, Kościuch Franciszek, Obora Jan, Opałka Jan, Pietrzak imię nieznane, Stefaniak Józef – to żołnierze, którzy spoczywają na cmentarzu Obrońców Ojczyzny 1920r. w Tłuszczu, przy którym w niedzielę 9 sierpnia 2020r. odbyły się uroczystości z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Zebrani uczcili pamięć bohaterów, którzy z wielką odwagą 12 sierpnia 1920 roku bronili Tłuszcza. Ich waleczność jest wymownym znakiem i niezatartym świadectwem miłości do ojczyzny. Cmentarz Obrońców Ojczyzny 1920r. przypomina mieszkańcom ziemi tłuszczańskiej o jednym z cudów naszej historii. Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk w wygłoszonym przemówieniu przypomniał przebieg Bitwy Warszawskiej na terenie Tłuszcza. W sierpniu 1920 roku, w czasie natarcia bolszewików i Bitwy Warszawskiej, Tłuszcz był polem działań nie tylko wojsk lądowych, ale również powietrznych. Coraz większe znaczenie w walce zaczęły bowiem odgrywać także samoloty. W Tłuszczu powstało lotnisko polowe. Walki trwały przez całe popołudnie i wieczór 12 sierpnia. Piechurów wspierała załoga pociągu pancernego ?Mściciel? oraz francuskie czołgi ustawione na platformach kolejowych. Samego Tłuszcza bronił II batalion z podporucznikiem Łappo, do Franciszkowa ustawili się żołnierze I batalionu, którymi dowodził porucznik Ciemnołoński, dalej do Międzylesia stali ich koledzy z III batalionu kapitana Bielawskiego. Żołnierze wycofali się z Tłuszcza o godzinie 22 w obliczu okrążenia ich przez bolszewików. Udało im się przedrzeć dalej. Bolszewicy nie spędzili w Tłuszczu zbyt długo. Weszli do Tłuszcza w nocy między 12, a 13 sierpnia, a wyszli 17 sierpnia. Zdążyli przez ten czas skonfiskować żywność, konie, wozy, materiały.
W uroczystości wzięli udział: Posłanka na Sejm RP Bożena Żelazowska, Wicestarosta Wołomiński Robert Szydlik oraz Radni Powiatu Wołomińskiego- Sławomir Klocek i Piotr Borczyński, Burmistrz Tłuszcza Paweł Bednarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Krzysztof Gajcy oraz Radni: Włodzimierz Fydryszek, Włodzimierz Romański i Waldemar Sitek, Zastępca Burmistrza Waldemar Banaszek, a także dyrektorzy jednostek organizacyjnych i placówek oświatowych, sołtysi, przewodniczący rad osiedlowych, przedstawiciele OSP, harcerze z Towarzystwa Skautowego HORN, przedstawiciele Grupy Rekonstrukcyjnej ?Rajski Ptak? oraz członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej. W intencji poległych odprawiona została Msza Św. polowa celebrowana przez proboszcza parafii Przemienienia Pańskiego w Tłuszczu księdza Dariusza Skwarskiego. Apel poległych odczytał Pan Andrzej Kruk. Delegacje władz samorządowych, placówek oświatowych oraz zaproszonych gości złożyły kwiaty oddając w ten sposób hołd pamięci. Zebrani goście oraz mieszkańcy mogli zapoznać się z wystawą przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tłuszczańskiej przedstawiającą przebieg bitwy na terenie Gminy.
Fot. Anna Jaworska