Tegoroczne obchody rocznicowe Bitwy Warszawskiej w Radzyminie będą wyjątkowe nie tylko ze względu na okrągłą, setną rocznicę zwycięstwa nad bolszewikami. Główne uroczystości ? Msza Święta na Cmentarzu Żołnierzy Polskich, Apel Poległych i Wieczór Literacko-Muzyczny Piotra Rubika zaplanowane na dzień 15 sierpnia ? będą transmitowane w Internecie.
O znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla losów Polski i Europy nie trzeba nikogo przekonywać. Radzymin jest w historii wojny polsko-bolszewickiej miejscem szczególnym, miastem ?Cudu nad Wisłą? i miastem – symbolem zwycięstwa. Jest też miejscem, w którym kultywowano historię zwycięstwa w trudnych latach PRL. Dlatego gmina i cały zespół organizatorów podjęli wyzwanie dostosowania formuły obchodów do panujących dziś warunków epidemii. Mimo wielu obostrzeń związanych z koronawirusem przygotowano bogaty program wydarzeń.
15 sierpnia 2020 r. w Radzyminie
W dniu 15 sierpnia o godzinie 17:00 rozpocznie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi Apel Poległych i część oficjalna obchodów. Organizatorzy zachęcają do śledzenia wydarzeń on-line, szczegóły zostaną podane na stronie www.radzymin.pl oraz w mediach społecznościowych: na profilu Gminy Radzymin na Facebooku oraz na gminnym kanale w serwisie YouTube www.youtube.com/gminaradzymin_oficjalnie.
Po zakończeniu części religijnej i oficjalnej obchodów odbędzie się wyjątkowe wydarzenie kulturalne: Wieczór Literacko-Muzyczny Piotra Rubika. W pierwotnym programie Gmina Radzymin miała w planach wielki koncert symfoniczny pod batutą Piotra Rubika, lecz pandemia zakłóciła te plany. Duży koncert symfoniczny został przełożony na przyszły rok, ale ten znakomity artysta wraz z zespołem kameralnym przygotowuje obecnie specjalnie dla Radzymina patriotyczno-refleksyjny program, który 15 sierpnia br. wieczorem będzie transmitowany on-line z parku ks. Eleonory Czartoryskiej w Radzyminie.
Odsłonięcie statuy Matki Bożej Łaskawej 16 sierpnia 2020 r.
Ważnym wydarzeniem świątecznego, sierpniowego weekendu, będą diecezjalne uroczystości w parafii Św. Jana Pawła II w Radzyminie. W niedzielę 16 sierpnia przy powstającym sanktuarium i trasie S8 zostanie odsłonięta figura Matki Bożej Łaskawej. Uroczysta Msza Święta, poprzedzająca odsłonięcie, rozpocznie się o godzinie 12:00 i będzie transmitowana przez telewizję Salve.net.
Ponadto w tegorocznym programie obchodów?
Oficjalne uroczystości odbędą się przy pomniku premiera Wincentego Witosa, dla upamiętnienia wizytacji wojsk polskich w Radzyminie w 1920 r. Po uroczystości delegacje przejadą pod ?Świetlicę Pielgrzyma? przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920, aby zaprezentować przygotowania do wspólnej inwestycji samorządów gminy i województwa mazowieckiego w budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej w tym zabytkowym obiekcie.
15 sierpnia rano z Radzymina wystartuje XX Rajd Katyński, którego trasa ze względu na pandemię będzie przebiegała po polskich drogach i miejscach pamięci. W rajdzie weźmie udział ograniczona liczba motocyklistów, lecz cieszymy się, że organizatorzy wybrali Radzymin jako punkt startowy.
Część cyklicznych wydarzeń odbędzie się w lekko okrojonym kształcie. Są wśród nich: XXIX Bieg 1920, okolicznościowe zawody gołębiarskie czy turniej brydżowy. W rozszerzonym programie obchodów znajdzie się wiele innych wydarzeń, które będą organizowane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemicznego:
-
13 sierpnia w Radzyminie odbędzie się 2. etap wyścigu kolarskiego Tour Bitwy Warszawskiej 1920,
-
przy Cmentarzu Żołnierzy Polskich 1920 będzie można oglądać plenerową wystawę historyczną Muzeum Niepodległości z okazji100-lecia Bitwy Warszawskiej,
-
w weekend poprzedzający obchody, 8 i 9 sierpnia, odbędą się XXVI Zawody Wędkarskie ?Cud nad Wisłą? (łowisko Jegiel) i Ogólnopolskie Mistrzostwa Szaradziarskie (hala ROKiS),
-
22 sierpnia klub RKS Mazur planuje okolicznościowy turniej piłkarski dla dzieci,
-
gminę Radzymin odwiedzą uczestnicy Ogólnopolskiego Zlotu Turystów PTTK.
Konferencja naukowa z Muzeum Niepodległości, 18 września 2020 r.
Po wakacjach, 18 września br., w Miejskiej Sali Koncertowej odbędzie się konferencja naukowa pt. ?Radzymin ? Warszawa ? Polska. Obroniona niepodległość?, organizowana przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Radzymin wspólnie z Muzeum Niepodległości. Wydarzeniu będzie towarzyszyć konkurs historyczny on-line, publikacja z artykułami historycznymi i audiobook pt. ?Walka o wszystko. Wojna polsko-bolszewicka w literaturze? z najciekawszymi utworami literackimi nt. Bitwy Warszawskiej w wykonaniu Adama Ferencego.
Z okazji rocznicy okolicznościową publikację historyczną pt. ?Wielkie dni Radzymina. Sierpień 1920? przygotowuje Towarzystwo Przyjaciół Radzymina, ze wsparciem grantowym gminy.
Mimo wielu ograniczeń związanych z koronawirusem, Radzymin godnie uczci 100-lecie Bitwy Warszawskiej i Bohaterów 1920 roku.