10 października Dzień Drzewa – konkurs

10 października Dzień Drzewa - konkurs

10 października świętujemy w Polsce Dzień Drzewa. To święto ma na celu zwiększenie naszej świadomości na temat tego, jak wielką rolę pełnią drzewa w funkcjonowaniu naszej planety i dla nas samych.

Można wskazywać ich znaczenie dla bioróżnorodności, zmian klimatycznych, gospodarki, zdrowia a jednak to wszystko za mało. Można stwierdzić, że drzewa pełnią podstawową rolę w przyrodzie.

Co powinniśmy wiedzieć o drzewach?

  • Drzewa wytwarzają tlen. Las o powierzchni 1 hektara wytwarza w ciągu doby około 700 kilogramów tlenu. Zaspokaja to dobowe zapotrzebowanie 2500 osób.
  • Drzewa pochłaniają CO2. Las o powierzchni 1 hektara pochłania rocznie nawet 3600 kg dwutlenku węgla, to mniej więcej tyle, ile w ciągu godziny wydziela 200 osób;
  • Drzewa stanowią dom lub miejsce schronienia dla wielu gatunków zwierząt i owadów, dostarczają im też pożywienia. Wiele ptaków buduje swoje gniazda w koronach drzew, w których wychowuje potomstwo. Wśród mieszkańców drzew można wymienić wiewiórki, puszczyki a także ptaki drapieżne, które traktują drzewa jako punkty obserwacyjne. Bardzo cenne są stare, próchniejące drzewa, ponieważ w ich wnętrzu tętni ukryte życie wielu organizmów.
  • Drzewa działają jako filtr powietrza. Rośliny te pochłaniają i neutralizują substancje toksyczne, np. dwutlenek węgla, dwutlenek siarki oraz metale ciężkie (ołów, kadm, miedź, cynk). Dlatego  podczas spaceru w lesie czujemy, że oddychamy czystym powietrzem.
  • Drzewa jako klimatyzator. Gdy w upalne dni poszukujemy wytchnienia, możemy sprawdzić, że odczuwalna temperatura w zadrzewionych terenach jest niższa nawet o kilka stopni. To dzięki ograniczeniu przedostawania się promieni słonecznych oraz transpiracji wody. Jedno dorosłe drzewo może wytranspirować latem do 450 l wody dziennie. Podobny efekt daje 5 dużych klimatyzatorów.
  • Drzewa mają działanie relaksujące, szczególnie niwelują tzw. stres cywilizacyjny. Najlepszym odpoczynkiem po ciężkim dniu jest uspokajający spacer po lesie. Drzewa wytwarzają fitoncydy, mające właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalnie, gdyż hamują rozwój grzybów i bakterii. Fitoncydy wchodzą w skład wydzielanych przez drzewa olejków eterycznych, szczególnie dużo wydzielają ich brzozy i sosny. Za ich przyczyną strefa wokół nich jest wolna od bakterii.
  • Drzewa potrafią porozumiewać się i przekazywać sobie informacje o niebezpieczeństwie, poprzez wytwarzanie substancji chemicznych (tzw. fenoli) oraz poprzez system połączonych korzeni. Przekazują sobie ostrzeżenia, dzięki którym mogą się przygotować na niebezpieczeństwo np. ataki insektów czy susze.
  • Drzewa magazynują wodę. Rozbudowany system korzeniowy drzew  zatrzymuje wodę w glebie, nie dając jej spłynąć do kanalizacji, jak dzieje się w miejscach, gdzie powierzchnia jest wybetonowana. Zadrzewione tereny ograniczają skutki parowania wody z gleby, szczególnie mocno odczuwane latem, zwiększając przy tym wilgotność powietrza.
  • Drzewa w gospodarce. Drzewa dostarczają nam cennego surowca, czyli drewna, z którego produkujemy papier, meble, domy i wiele innych rzeczy. Wykorzystujemy go codziennie, zapisując notatki na kartce.
  • Drzewa jako zapora przed hałasem i wichurą. Zalesiony obszar o szerokości 250 m obniża hałas drogowy o około 66%. Drzewa służą też jako zapory przeciwwietrzne, przeciwśnieżne a także przeciwpowodziowe, ponieważ przyczyniają się do umacniania brzegów rzek, jezior.
  • Drzewa upiększają otoczenie. Łagodzą surową formę miejskich zabudowań, oddzielają od publicznych przestrzeni, są naturalnym łącznikiem między miastem a otaczającym nas krajobrazem.

W związku z obchodami Dnia Drzewa, Starostwo Powiatowe w Wołominie zaprasza do udziału w konkursie. Pierwsze trzy osoby (mieszkańcy powiatu wołomińskiego), które przyślą poprawne odpowiedzi, wygrają nagrody sportowo-turystyczne. Odpowiedzi udzielać można w dniu publikacji pytania/zadania, do godziny 23:59, wysyłając je wyłącznie na adres e-mail: zee@powiat-wolominski.pl. Odpowiedź na zadanie musi zawierać dodatkowo: imię i nazwisko; miejscowość zamieszkania; numer telefonu dorosłego członka rodziny biorącej udział w Konkursie, zgodę na uczestnictwo w Konkursie, podpisaną przez rodziców/opiekunów prawnych w przypadku osób niepełnoletnich.

Pytanie nr 1. Podaj nazwę najstarszego polskiego drzewa.

a ) Cis Henrykowski we wsi Henryków Lubański

b) Dąb Bartek w leśnictwie Bartków

c) Dąb Bolko w Hniszowie

Pytanie nr 2. Bogactwem terenów, które zajmuje dzisiejszy powiat wołomiński, były kiedyś lasy. Dziś o tym świadczą resztki mazowieckich puszcz. Wymień ich nazwy.

Pytanie nr 3. Jaki poziom lesistości ma powiat wołomiński wg danych GUS za 2022 r. ?

  1. 28-30 %
  2. 19-21 %
  3. 36-38 %

Pytanie nr 4. Wymień nazwę drzewa w Markach, które jest najstarszym i największym pomnikiem przyrody w tej gminie. Podaj jego obwód.

Pytanie nr 5. Podaj nazwę rezerwatu w powiecie wołomińskim, utworzonego w 1952 r., który ma na celu ochronę cennych, ponad 200 letnich drzew.

Materiały

Regulamin​_EKO-KALENDARZ
Regulamin​_EKO-KALENDARZ.doc 0.10MB
Załącznik​_1​_Zgoda​_rodzica​_EKO-KALENDARZ
Załącznik​_1​_Zgoda​_rodzica​_EKO-KALENDARZ.docx

Więcej informacji z Powiatu Wołomińskiego

Planowane wyłączenia prądu

Planowane wyłączenia prądu w Powiecie Wołomińskim

W dniach od  25 do 28 listopada planowane są przerwy w dostawie energii elektrycznej na terenie Powiatu Wołomińskiego. Obszar Data rozpoczęcia Data zakończenie [...]
0 komentarzy
Pożar budynku w Nowych Załubicach

Pożar budynku w Nowych Załubicach

21 listopada 2024r. po godzinie 20:00 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Wołominie wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Nowe [...]
0 komentarzy
Marki - piątkowe zdarzenie w SP2 - informacja dyrektor szkoły

Bezpieczeństwo w szkołach – jak zapobiegać tragediom?

Niepokojące wydarzenie, które miało miejsce w Szkole Podstawowej nr 2 w Markach, wywołało szeroką dyskusję na temat bezpieczeństwa dzieci w placówkach edukacyjnych. Incydent, [...]
0 komentarzy
Marki - piątkowe zdarzenie w SP2 - informacja dyrektor szkoły

Marki – piątkowe zdarzenie w SP2 – informacja dyrektor szkoły

W związku z różnymi relacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, dotyczącymi zdarzenia w szkolnej świetlicy, UM Marki przekazuje informację ze strony dyrektor Szkoły [...]
0 komentarzy

82-latek jechał pod prąd DW 629. Doprowadził do koszmarnego wypadku.

W środę 20 listopada w godzinach popołudniowych w miejscowości Cegielnia doszło do zderzenia dwóch pojazdów osobowych. Zdarzenie wymagało natychmiastowej interwencji, a na miejsce [...]
0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.