23 czerwca o godz. 18.00 w Chruścielach rozpoczęły się kolejne obchody nocy świętojańskiej. Tradycyjnie rozpoczęto je rozpalaniem ognisk.
Z pomocą pani Elżbiety Rączki ? artysty plastyka ? każdy mógł stworzyć w Chruścielach wymyślny wianek symbolizujący jego pragnienia.
Panie wskrzeszając ogień były opasane bylicą, która ma moc oczyszczającą. Ognisko rozpalane przez kobiety odpędzało złe duchy i pozbawiało mocy czarownice, a rozpaliły je Agnieszka Gryglas ? przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka, sołtys wsi Chruściele ? Anna Matak i przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Chruściel ? Halina Sarna w asyście dziewcząt ze Szkoły Podstawowej w Kruszu. Mężczyźni rozpalali swoje ognisko na polach. Według dawnych wierzeń miało ono zapewnić urodzaj i dobro inwentarza, a rozsnuwający się po polach dym miał je chronić przed gradem i wszelkimi klęskami. Rozpalili je: Tadeusz Bulik ? wójt gminy Dąbrówka i reprezentanci wsi Chruściele ? Sylwester Raniewicz i Henryk Ducki. Panowie tak skutecznie postarali się o obfity dym z ogniska, że urodzaj w Gminie Dąbrówka zapewnili na kilka dobrych lat.
Zaprezentowały się: Koła Gospodyń Wiejskich z: Chruściel, Chajęt, Dąbrowianki i Towarzystwo Gospodyń Wiejskich ?Nadbużanki?. W tym roku obrzęd puszczania wianków rozpoczął wspólny taniec młodzieży wokół ogniska. Dziewczęta, w białych strojach w tańcu kusiły młodzieńców.
Organizatorami obchodów byli: Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce, wójt Gminy Dąbrówka, Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce, sołtys wsi Chruściele oraz KGW ?Chruścielanki?.
Był to pierwszy etap projektu ?Folklor w Krainie Bugu II? współfinansowanego ze środków UE w ramach Osi 4 ? LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007?2013 i została zorganizowana przy udziale finansowym Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Projekt w wybrany do dofinansowania przez Radę LGD ?Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego?.
UG Dąbrówka