Warszawa, Ossów, 11 sierpnia 2013 r. ? Na kilka dni przed obchodami 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Ossów ? miejsce pierwszego zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w przeddzień Cudu nad Wisłą ? zapowiada budowę własnego muzeum zwycięstwa nad komunizmem i zaprasza na wyjątkowe w tym roku atrakcje, upamiętniające bitwę.
Przed Domem Polonii w Warszawie stanął namiot werbunkowy Samorządowej Instytucji Kultury ?Park Kulturowy ? Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?. Rekonstruktorzy, ubrani w stroje z epoki, rozdają przechodniom Kurier Warszawski z najgorętszych dni sierpnia 1920 roku i gazetkę z programem obchodów rocznicowych w Ossowie, organizowanych przez Instytucję. W tym miejscu goście mogą przenieść się do Warszawy 1920 roku zagrożonej bolszewickim najazdem. Jest gniazdo CKM otoczone workami z piaskiem, samochód pancerny Ford MT-B, plakaty wojenne ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej, historyczne meble, maszyna do pisania i dekoracje w barwach narodowych. Na wielkoformatowej planszy można zagrać w grę wojenną 1920 r.
Ossów będzie się promować w Warszawie jeszcze przez 3 dni. Reprint Kuriera Warszawskiego i gazetki z programem obchodów rocznicowych w Ossowie będą rozdawane również 12 sierpnia przy skrzyżowaniu ul. Banacha i Bitwy Warszawskiej 1920 r., 13 sierpnia w bezpośrednim otoczeniu liceum im. Władysława IV przy Al. Solidarności na Pradze oraz 14 sierpnia przy skrzyżowaniu ul. Skorupki z Marszałkowską.
Prawdziwą rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej 1920 r. będzie można obejrzeć w Ossowie 15 sierpnia br. Będzie to fragment decydującego natarcia Polaków. W rzeczywistości bój ossowski trwał dwa dni. 13 sierpnia 1920 r. najpierw doszło do utraty, a pod koniec dnia do odzyskania rubieży obronnej pod Ossowem. Gehennę przechodzili zwłaszcza słabo przygotowani żołnierze z nowych uzupełnień, którzy w dość chaotycznych ale zaciętych walkach z czerwonoarmistami przechodzili swój chrzest bojowy. Nie lepiej sytuacja wyglądała 14 sierpnia o świcie, kiedy czoło rosyjskiego natarcia pchało przed sobą całkowicie przemieszane kompanie oraz duże grupy rekrutów przysłanych w celu uzupełnienia pododdziałów. Wtedy na polu walki od bolszewickiej kuli zginął 26-letni kapelan 236 ochotniczego pułku piechoty ks. Ignacy Skorupka. Batalion ten formował się w budynku szkoły im. Władysława IV na warszawskiej Pradze i składał się głównie z młodzieży gimnazjalnej i akademickiej. Szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na polską stronę, kiedy do walki weszły odwody 8 dywizji, a dowódca płk. Stanisław Burhardt-Bukacki opanował chaos na polu boju. To on zaplanował i poprowadził kontratak odpierający bolszewików spod Ossowa. Całość strat, jakie ponieśli Polacy w bojach pod Wołominem, Leśniakowizną i Ossowem do dziś dokładnie nie ustalono. Szacuje się, że w walkach zginęło od 65 do 95 żołnierzy, czyli mniej więcej cała kompania, a 370 zostało rannych.
– Ossów to tylko jeden z setek elementów całego systemu obrony składających się na wielkie zwycięstwo nad bolszewikami i przykład wysiłku wkładanego przez społeczności lokalne na rzecz zachowania pamięci o wyjątkowych chwilach z naszej historii. Polacy odwrócili niekorzystny bieg zdarzeń, a sam bój stał się miniaturowym odbiciem tego, co stało się w całej wojnie 1920 roku. To był duchowy przełom, za którym przyszło zwycięstwo ? mówi Maksym Gołoś, Dyrektor Samorządowej Instytucji Kultury ?Park Kulturowy ? Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?.
Żywą lekcję historii w Ossowie wzbogacą dwa przestrzenne obrazy (dioramy), przedstawiające biwaki wojsk polskich i bolszewickich. Muzeum Historii Polski zaprezentuje w Ossowie multimedialny stół sztabowy, komputerową grę strategiczną ?Osamotnieni? oraz symulator lotu samolotem myśliwskim używanym przez polskie lotnictwo w okresie wojny z bolszewikami. We współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną powstanie Miasteczko Turystyczne, w którym swoją ofertę mają zaprezentować przedstawiciele miast i gmin leżących na szlaku Bitwy Warszawskiej oraz inne instytucje, nawiązujące do tego historycznego wydarzenia.
15 sierpnia br. z Ossowa wystartuje doroczny, międzynarodowy półmaraton uliczny ?Cud nad Wisłą?. W samym Ossowie odbędzie się też bieg dziecięcy ?Cud nad Wisłą?, nad którym patronat objęli Starosta Wołomiński oraz Burmistrzowie i Wójtowie gmin Powiatu Wołomińskiego. Zapisy dzieci do udziału w biegu będą przyjmowane przed szkołą w Ossowie między godz. 12 a 15. w dniu imprezy.
Ossów pragnie, aby pierwsze zwycięstwo Polaków w ramach 18. przełomowej bitwy w dziejach świata przyciągało tysiące ludzi nie tylko przy okazji kolejnych rocznic. Dlatego powstała koncepcja muzeum, które ma zostać wybudowane do czasu setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Muzeum będzie pokazywać nie tylko rekwizyty związane z samym bojem pod Ossowem, ale również prezentować wkład Polski w zwycięstwo nad komunizmem. Budowę muzeum i promocję boju pod Ossowem już wspiera ?drużyna ochotników? zebranych w Radzie Programowej i Komitecie Honorowym. Wśród członków tego ostatniego ciała są tak wybitni historycy jak: prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wiesław Wysocki i prof. Jan Żaryn. – To wyjątkowy przykład współpracy gmin, historyków, dziennikarzy i innych sympatyków Ossowa w promocji roli Polaków w zwycięstwie nad komunizmem, a jednocześnie jedna z największych historycznych imprez w Polsce ? mówi Maksym Gołoś.
Współorganizatorem obchodów w Ossowie jest Instytucja Kultury ?Park Kulturowy – Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 r.? Instytucja ma propagować wiedzę o wielkości polskiego zwycięstwa w wojnie z Rosją bolszewicką, jego wymiarze historycznym, politycznym, moralnym i duchowym. Główną kanwą do tej działalności są wydarzenia Bitwy Warszawskiej 1920 r. oraz bój pod Ossowem. Funkcją Instytucji, wynikającą z jej podstawowej misji, jest budowa dumy narodowej, optymizmu i wiary we własne siły Polaków, a także uświadomienie znaczenia polskiego zwycięstwa w tamtej wojnie dla losów Rzeczypospolitej oraz współczesnych i przyszłych pokoleń Polaków.
Dodatkowych informacji udziela:
Maciej Czerski,
specjalista ds. organizacji
Samorządowej Instytucji Kultury
?Park Kulturowy ? Ossów ? Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?
tel.: (22) 209-50-78, 885-231-920,
e-mail: m.j.czerski@gmail.com