WOŁOMIN: Stworzeniem wspólnego komunikatu, który został przekazany parlamentarzystom, zakończyła się konferencja ?Bezpieczne Miasto?.
Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Prezes Zarządu Związku Miast Polskich ? Ryszard Grobelny, Prefekt Krajowej Rady Straży Miejskich i Gminnych ? Artur Hołubiczko; oraz Komendant Stołeczny Policji ? insp. Adam Mularz.
Zastanawiano się jak wykorzystać straż miejską w systemie bezpieczeństwa publicznego, porządku i czystości na terenie gmin, oraz jak wygląda współpraca pomiędzy dzielnicowym a rewirowym strażnikiem gminnym. – Zainteresowanie Konferencją oraz udział Janusza Dzięcioła i Mariusza Błaszczaka Posłów na Sejm RP, przedstawicieli Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Komendy Stołecznej Policji oraz tak licznego grona Komendantów Straży Miejskich, Policji i samorządowców w Konferencji świadczą, iż organizacja takich spotkań jest jak najbardziej potrzebna, gdyż jest doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, poglądów w zakresie współdziałania i współpracy Straży Miejskich i Policji w wykonywaniu ustawowych zadań ? mówi Jerzy Mikulski, burmistrz Wołomina, gospodarz i pomysłodawca organizacji konferencji Bezpieczne Miasto w Wołominie…
?Organizatorzy i uczestnicy Konferencji w dniu 14 listopada 2008 roku, reprezentujący Związek Miast Polskich, prezydentów i burmistrzów miast, wójtów gmin, radnych miejskich i gminnych, straże miejskie i gminne, niektóre jednostki Policji apelują do parlamentarzystów o uchwalenie istotnych a nie iluzorycznych zmian legislacyjnych dotyczących działania straży gminnych ? czytamy we wstępnie opracowanego dokumentu. ?Straże gminne działają już 18 lat. Rozwijają się, ale ten rozwój jest zbyt powolny i nie służy optymalnie społecznościom lokalnym, które mogłyby kierować i kierują faktycznie większe oczekiwania pod adresem tych straży. Tymczasem to władze lokalne, prezydenci, burmistrzowie poprzez swoje decyzje udowadniają stale, że dalszy rozwój straży gminnych jest nieodzowny. Straży miejskich i gminnych przybywa, zwiększa się też zatrudnienie w strażach wcześniej istniejących?
Zdaniem autorów ?Komunikatu? uzasadnione jest aby w nowelizacji ustawy o strażach gminnych, nad którą trwają aktualnie prace w sejmie, ustawodawca wprowadził fundamentalne zmiany dotyczące tych straży, a w szczególności:
? rozszerzył brzeminie art. 1 ustawy i oprócz ochrony porządku publicznego przypisał strażom gminnym ochronę bezpieczeństwa osób, ? przekształcił stosunek pracy strażników gminnych w stosunek służby, ? nadał strażnikom gminnym pragmatykę służbową wraz ze szczególnymi, wcześniejszymi świadczeniami emerytalnymi. Uczestnicy konferencji uważają, że postulowane przez nich zmiany w sposób istotny przyczynią się do zacieśnienia współpracy i partnerskich zasad współdziałania pomiędzy policjantami dzielnicowymi a rewirowymi strażnikami gminnymi, dla dobra społeczności lokalnych.
Organizacja konferencji z cyklu ?Bezpieczne Miasto? w Wołominie to już tradycja. – Poprzednie Konferencje z 1996, 1998 i 2007 roku oraz wypracowane wnioski potwierdzają zasadność organizacji właśnie w Wołominie Konferencji poświęconych bezpieczeństwu publicznemu. Świadczy o tym również fakt, iż wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni Goście, przyjęli już dziś zaproszenie na kolejną Konferencję BEZPIECZNE MIASTO, która odbędzie się w Wołominie już za rok ? podkreśla burmistrz Mikulski.
Teresa Urbanowska