W związku z pierwszą falą mrozów przypominamy, że Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego uruchomiło bezpłatną całodobową infolinię 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o noclegowniach i jadłodajniach w województwie. Na Mazowszu przygotowano blisko 4 tys. miejsc noclegowych, i ok. 6 tys. posiłków dziennie.
Jak nas poinformowała Ivetta Biały, Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego w województwie mazowieckim jest na chwilę obecną czynnych 70 schronisk i noclegowni, w tym 29 w samej Warszawie. Oprócz tego działa 26 jadłodajni i punktów żywienia (z czego 12 w stolicy).
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego MUW wydrukował plakaty i ulotki z informacjami o mazowieckich noclegowniach. Plakaty są rozwieszane m.in. w ośrodkach pomocy społecznej i na dworcach. Wydział przekazał także plakietki informacyjne, które będą wręczane potrzebującym pomocy, za pośrednictwem policji i straży miejskiej. Na stronie internetowej urzędu (www.mazowieckie.pl) ? pod banerem Pomoc dla bezdomnych 987 – zamieszczone są: aktualny wykaz schronisk i noclegowni świadczących pomoc osobom bezdomnym, a także domów pomocy społecznej działających na terenie województwa mazowieckiego oraz procedury postępowania z osobami wymagającymi pomocy w okresie zimy.
Przed sezonem zimowym schroniska oraz noclegownie kontrolowane były przez Wojewódzką Stację Sanitarno ? Epidemiologiczną. Inspekcje przeprowadzone w 48 ośrodkach, potwierdziły, że większość schronisk jest gotowa do przyjęcia bezdomnych, tj. posiada wystarczające zapasy pościeli, bielizny i środków czystości. W porównaniu z ubiegłym rokiem, w siedmiu ośrodkach odnotowano poprawę warunków.
Jedno ze schronisk działa na terenie Powiatu Wołomińskiego. Jest to schronisko dla bezdomnych w Czarnej. Schronisko Don Orione przystosowane jest do przyjmowania wyłącznie mężczyzn.
– Na ogół jesienią jeszcze przed nadejściem mrozów, w naszym schronisku posiadamy wolne miejsca, średnio przebywa w nim około 40 osób. Później chętnych przybywa – powiedział nam podczas rozmowy telefonicznej ks. Mieczysław Malinowski, dyrektor schroniska w Czarnej.
– W okresie zimowym liczba mieszkańców naszego schroniska podwaja się i przeważnie wzrasta do 80 osób. Na bieżąco uzupełniamy zapasy żywnościowe, które pozyskujemy od darczyńców. Mamy podpisaną umowę z miastem dotyczącą opłat za media. Co roku jakoś dajemy sobie radę w sezonie zimowym. Mam nadzieję, że i w tym roku sobie poradzimy. Zawsze jednak chętnie przyjmiemy koce, żywność i różnego rodzaju opał ? mówi dyrektor schroniska ks. Mieczysław Malinowski.
W okresie zimowym jest szczególnie ważne, aby osoby bezdomne mogły znaleźć przysłowiowy dach nad głową.