O wystawie fotografii ?Fotografie nie liczą się z czasem” w Galerii ?Korozja i Kolor” oraz o działalności Towarzystwa Przyjaciół Zielonki rozmawiam z jego prezesem Magdaleną Hniedziewicz.
– Jak zrodził się pomysł wystawy starej fotografii Zielonki i jej mieszkańców?
– Od dość dawna zbieraliśmy dokumenty dotyczące przeszłości naszego miasta – trzy lata temu sformułowaliśmy trzyletni projekt ?Archiwum Zielonki”, mający na celu szeroko zakrojoną akcję zbierania, zabezpieczania, fachowego dokumentowania, opracowania i publicznego prezentowania wszelkich śladów przeszłości naszego miasta. …
… W ramach projektu zrobiliśmy dwie wystawy fotograficzne w Zielonce – w 2006 i 2007 zatytułowane ?Fotografie nie liczą się z czasem – Zielonka i jej mieszkańcy na starej fotografii”. Jesienią tego roku będzie miała miejsce trzecia edycja wystawy, tym razem prezentująca dzieje zielonkowskich rodzin. Chcielibyśmy, by zbiory Archiwum przekształciły się z czasem w Muzeum Zielonki.
– Jest Pani Prezesem Towarzystwa Przyjaciół Zielonki. Jak długo działacie i jakie macie cele i założenia?
– Towarzystwo Przyjaciół Zielonki wywodzi się z Komitetu Obywatelskiego, założonego w Zielonce w 1989r. Po wygranych wyborach kontynuowaliśmy działania na rzecz naszego miasta, początkowo w nieformalnej grupie, którą zarejestrowaliśmy w styczniu 1995r. jako Towarzystwo Przyjaciół Zielonki.
Nasze cele to: pobudzanie inicjatywy mieszkańców dla zapewnienia wszechstronnego rozwoju miasta, pielęgnowanie tradycji i historii Zielonki oraz jej przyrodniczych walorów; ochrona wartości zabytkowych, urbanistycznych, przyrodniczych i krajobrazowych, kształtowanie postaw obywatelskich i poczucia więzi z ?małą ojczyzną”, pobudzanie inicjatyw społecznych i kulturalnych.
TPZ kieruje swoją uwagę głównie na działania wewnątrz lokalnej społeczności, wiele z podejmowanych inicjatyw skierowanych jest do młodzieży. Współpracujemy ze szkołami zielonkowskimi, organizując konkursy, rajdy rowerowe czy spotkania, dotyczące dziejów Zielonki i jej walorów przyrodniczych.
– Czy wystawa w Galerii ?Korozja i Kolor” to pierwsze przedsięwzięcie artystyczne przy Waszym współudziale?
– Wystawa w Powiatowej Galerii ?Korozja i Kolor” jest pierwszym poza terenem Zielonki publicznym pokazem zebranych materiałów. Istnieją również dwie wersje multimedialnego zapisu w formie płyt CD i DVD prezentujące skrócone dzieje Zielonki na tle bogatego materiału fotograficznego. Są to wydawnictwa niekomercyjne, przeznaczone do promocji naszego miasta.
Z innych cyklicznych działań Towarzystwa wymienię przykładowo: wieczory poetyckie ?Inna przestrzeń”, promujące miejscowych poetów i towarzyszące im wydawnictwo, rajdy rowerowe szlakami ważnymi historycznie i przyrodniczo, organizowane w większości we współpracy z podobnymi sąsiedzkimi organizacjami, ?Dzień wdzięczności za piękno przyrody” obchodzony wspólnie z parafią św. Jerzego w Zielonce Bankowej, otwarty turniej tenisowy, w którym uczestniczą zawodnicy spoza Zielonki, koncerty muzyki klasycznej połączone z pokazami slajdów ukazujących piękno naszej przyrody, a także nagrodę ?Mutka vel Zielonka”, przyznawaną od czterech lat za szczególnie znaczące działania społeczne, kulturalne, sportowe związane z naszym miastem. Cała działalność ?Archiwum Zielonki” jest dotowana przez władze samorządowe miasta.
– Kto może dołączyć do szeregów Towarzystwa?
– TPZ liczy obecnie 29 członków, w jego szeregi wstąpić może każdy, kto przyjmuje jego cele i czuje się związany z Zielonką.
Towarzystwo Przyjaciół Zielonki wraz z Powiatową Galerią ?Korozja i Kolor” zapraszają 10 lipca o godzinie 18.00 na otwarcie wystawy ?Fotografie nie liczą się z czasem, czyli Zielonka i jej mieszkańcy na starej fotografii.
Rozmawiała Sylwia Kowalska