10 lutego minęła 92. rocznica zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji w Ossowie odbyła się uroczystość przypominająca wydarzenie z 1920 r. ? wtedy Polska, niedługo po odzyskaniu niepodległości, odzyskała niezwykle ważny strategicznie i gospodarczo dostęp do Bałtyku.
Po zakończeniu I wojny światowej na mocy traktatu wersalskiego w 1919 r. Polsce przyznano niewielki odcinek wybrzeża, rozciągający się zaledwie od Sopotu po Wierzchucino nad Jez. Żarnowieckim. Generał Józef Haller miał za zadanie, po przejęciu tego obszaru od Niemców, dokonać zaślubin z morzem wolnej niepodległej Polski. W Pucku, który wybrano na miejsce tej ceremonii, ponieważ znajdował się tam jedyny należący do Polski port, wjechał konno na skutą lodem wodę i wypowiedziawszy słowa: ?W imieniu Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej ja, generał broni Józef Haller obejmuję w posiadanie ten oto nasz prastary Bałtyk słowiański?, wrzucił do wykutej w lodzie przerębli jeden z pierścieni, a drugi założył na znak zaślubin.
Rocznice zaślubin Polski z morzem obchodzono do 1939 r., później tradycja ta odżyła dopiero w latach 90. W Ossowie tradycję obchodzenia tej rocznicy kontynuuje od kilku lat ZS nr 4 im. MW RP w Wołominie. Tegoroczne uroczystości odbywały się w trzaskającym mrozie, co odczuli wszyscy uczestnicy spotkania ? goście, organizatorzy, przedstawiciele Marynarki Wojennej RP, organizacji kombatanckich, inwalidów wojennych, władz z Powiatu Wołomińskiego, a także żołnierze i harcerze.
Mszę św. celebrowali: ks. rezydent Andrzej Rusinowski, ks. Rafał Miękus, Łukasz Szkarłat i ks. płk Marek Wesołowski. Po mszy wszyscy zgromadzeni przeszli pod pomnik gen. Hallera. Tam, w asyście żołnierzy, po odśpiewaniu hymnu narodowego, apelu poległych i salwie honorowej wysłuchaliśmy krótkich ? ze względu na przejmujące zimno ? przemówień: dyrektor ZS nr 4 w Wołominie Małgorzaty Posmyk (organizatora uroczystości), burmistrza Wołomina Ryszarda Madziara oraz zastępcy dowódcy dZH MW RP kmdr por. Marka Czarneckiego.
Janina Stasiszyn