Dobiegają końca egzaminy maturalne, niebawem w gimnazjach zabrzmi również ostatni przed wakacjami dzwonek. Jak co roku wielu młodych ludzi stoi przed wyborem dalszego kierunku kształcenia. O tym co może pomóc w podjęciu ostatecznej decyzji rozmawiamy z dr nauk pedagogicznych Januszem Kowalskim, rektorem Wyższej Szkoły Współpracy Międzynarodowej i Regionalnej im. Z. Glogera w Wołominie.– Jest Pan od wielu lat związany ze szkolnictwem. Czym, Pańskim zdaniem, należy się kierować przy wyborze szkoły średniej?
– Przede wszystkim należy się kierować własnym odczuciem co do swoich możliwości kształcenia i uwarunkowań, rodzinnych i finansowych. Wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że technika i szkoły zawodowe dają szybkie wyjście na rynek i podjęcie pracy, zaś wybór liceum ogólnego lub profilowanego najczęściej związany jest z planami dalszej nauki w szkole wyższej. Wybierając szkołę ponadgimnazjalną inwestujemy w swoją przyszłość. Jej wybór w dużej mierze zdecyduje potem o wyborze studiów, karierze zawodowej, a nawet kręgach towarzyskich.
– Czy przy wyborze szkoły warto poradzić się kogoś – na przykład pedagoga szkolnego?
– Zawsze warto posłuchać opinii osób, które już dokonały ważnych wyborów. Również przy wyborze szkoły warto korzystać z rad wszystkich osób, którym ufamy, specjalistów, doradców zawodowych, psychologów zawodu, ale i rodziców, kolegów. Najlepiej oczywiście wiedzieć samemu, co się chce w życiu robić, i pod tym kątem wybierać rodzaj szkoły i rodzaj klasy. Ale w żadnym razie nie warto kierować się tym, gdzie idzie najlepszy kolega.
– A czy ważne jest miejsce w rankingu szkół średnich? Czy może to być również pomocną wskazówką?
– Jeśli chodzi o rankingi to musimy pamiętać o kryteriach, które były podstawą tworzenia takiej klasyfikacji. Nie zawsze ilość wypromowanych przez szkołę olimpijczyków, czy też procent absolwentów, którzy dostali się na studia dzienne rozstrzygać będzie o tym, że to jest odpowiednia dla nas szkoła. Czasem warto po prostu odwiedzić daną szkołę. Porozmawiać z nauczycielami, uczniami, zobaczyć klasy, budynek szkolny. Zobaczyć czy klimat szkoły sprosta naszym oczekiwaniom. Szkoły organizują takie dni otwarte dla kandydatów i warto z nich korzystać.
– A jak zdecydować o profilu klasy, np. w liceum ogólnokształcącym?
– Podpowiedzią mogą być dotychczasowe oceny gimnazjalisty. Dobre wyniki z określonych przedmiotów lub grup przedmiotów wskazują na zainteresowania lub predyspozycje ukierunkowane na konkretną dziedzinę wiedzy. W sytuacji kiedy uczeń ma dobre oceny ze wszystkich przedmiotów sugerowałbym wybór profilu ogólnego. Wybór specjalizacji w takich przypadkach zazwyczaj ma miejsce trochę później.
Rozmawiała H.K.
Moj syn wybrał technikum w Zielonce. Uwazam, ze dobrze wybrał.