O Miejskim Ośrodku Kultury, szkoleniach dla urzędników i obchodach rocznicy 30 lecia wyboru Papieża Jana Pawła II rozmawiamy z Robertem Roguskim, burmistrzem Kobyłki.
– Informacja o planach związanych z przeniesieniem do budynku MOK-u Biblioteki Miejskiej wywołała dość burzliwą dyskusję na forum internetowym ?Życia”. Czy analizował Pan argumenty internautów ?przeciwne” takiemu połączeniu?
– Rzeczywiście był taki pomysł, żeby ulokować w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury Bibliotekę Miejską. Pomysł ten ciągle rozważamy i na chwile obecną nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji. Nie chciałbym jednak, aby połączenie obu tych instytucji wpłynęło na zahamowanie rozwoju którejś z nich. W tej chwili i MOK i Biblioteka Miejska dobrze funkcjonują i szkoda by było gdyby to zostało zepsute. Początkowo wydawało mi się, że to dobry pomysł, teraz też mam wątpliwości. W każdym razie rozważamy również inne możliwości lokalizacji biblioteki, być może uda się tak to zrobić, że będzie ona samodzielna w dalszym ciągu.
– A jakie miejsce jest brane pod uwagę?
– Mamy w Kobyłce takie reprezentacyjne miejsce, w które jednak trzeba niemało zainwestować. Gdyby udało się zdobyć środki na odrestaurowanie to byłoby bardzo dobrze. Miejsce znalazłaby tam nie tylko biblioteka ale może również muzeum…
– O jakim miejscu Pan myśli?
– Mówię o pałacyku na Źródniku.
– Skoro już Pan zaczął o inwestycjach… Czy Kobyłkę stać jeszcze, ze względu na wysokie koszty związane z budową kanalizacji, na ubieganie się o pieniądze unijne z nowego rozdania?
– Mamy taki pomysł, żeby w 2008 roku skorzystać w możliwości inwestowania w Kapitał Ludzki. Rozpoczniemy od szkoleń dla naszych urzędników z Kodeksu Postępowania Administracyjnego. Mam nadzieję, że efekty tych szkoleń odczują mieszkańcy w postaci sprawniejszej i jeszcze bardziej profesjonalnej obsługi. Przepisy tak szybko się zmieniają, ze aby za nimi nadążyć trzeba ciągle poszerzać i aktualizować swoją wiedzę.
– Czy tymi szkoleniami będą objęci tylko urzędnicy gminni?
– Myślimy również, aby szkolenia dotyczyły także kadry zarządzającej z naszych szkół. O pieniądze unijne na szkolenia warto się ubiegać, gdyż fundusze na działania związane z inwestowaniem w kapitał ludzki są zwracane w 100%
Chciałbym przypomnieć, że w tym roku – 2008 przypada rocznica wyboru Karola Wojtyły na Papieża. Stąd pomysł, aby ten rok był rokiem Jana Pawła II w Kobyłce. Przewidujemy, że odbędzie się wiele wydarzeń upamiętniających spotkania z Ojcem Świętym.
– Kilka dni temu zmieniły się władze Klubu Sportowego Wicher. Piotr Szulc, nowy prezes tego klubu planuje powołanie nowych sekcji sportowych. Inwestycja w młode pokolenie to też inwestowanie w kapitał ludzki, czy władze miasta planują aktywniej zaangażować się w rozwój sportu młodzieżowego?
– Faktycznie po wielu latach zmienił się zarząd Wichru. Chciałbym w tym miejscu bardzo serdecznie podziękować panu Andrzejowi Wiśniewskiemu, wieloletniemu prezesowi za jego dotychczasową pracę. Efekty tej pracy docenił nowy zarząd klubu, który pierwszą uchwałą przyznał Panu Wiśniewskiemu tytuł Honorowego Prezesa Klubu Sportowego Wicher. Rozmawiając z wieloma osobami chciałbym zasugerować nowemu zarządowi powołanie sekcji piłki nożnej dziewcząt.
Cały czas czekamy na odpowiedź w sprawie Funduszy Norweskich, pierwsze sito przeszliśmy. Ocena formalna była pozytywna. Koszt całego projektu to kwota około 6 milinów zł. Złożyliśmy projekt w ubiegłym roku. W ramach tego projektu moglibyśmy zrobić boisko o sztucznej nawierzchni, oświetlenie i infrastrukturę czyli budynki z natryskami, szatniami i siłownią.
Rozmawiała Teresa Urbanowska
z tym pałacykiem to dobry pomysł, ale cały czas nikt się pyta społeczności o zdanie!!!!
Pod wywiadem Pieńkowskiego z burmistrzem były 44 posty, z których 43 były negatywne wobec pomysłu przeniesienia do biblioteki. a jeden laurką na cześć biblioteki. negatywnych :ZERO!!!! Wydaje mi się, że po prostu ktoś chce zbić interes kosztem obywateli kobyłki. A burmistrz cały czas niezdecydowany, nic nie wiadomow, itd.