Choć mocno opalona skóra od dawna nie jest już trendy, to jednak latem każdy chce podbrązowić ciało, by miało ładny, zdrowy wygląd. Nie należy jednak zapominać o zasadach bezpiecznego opalania, bo słońce może okazać się bardzo groźne. Warto pamiętać też o alternatywach opalania na słońcu, których na polskim rynku jest coraz więcej…
Słońce poprawia nastrój i chroni przed depresją. Pod jego wpływem organizm wytwarza witaminę D niezbędną do prawidłowej budowy kości. Słońce kojarzy nam się z beztroską, radością i szczęściem. Jednak nadmierne korzystanie z uroków słonecznego lata może skończyć się źle dla naszego zdrowia. Konsekwencją zbyt długiego opalania może być poparzenie skóry, udar, a nawet nowotwór skóry. Dlatego nigdy nie można korzystać z kąpieli słonecznych bez uprzedniego zastosowania kremów z filtrami. Błędem jest jednak używanie środków zbyt słabych. Dostępne preparaty chronią zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Poza filtrami dobry preparat powinien zawierać substancje pochłaniające wolne rodniki.
Warto też skorzystać z licznych alternatyw dla opalania na słońcu. Na rynku jest coraz większa gama coraz lepszych samoopalaczy, balsamów i pudrów brązujących. Ładnie pachną, często pozostawiają złotą poświatę. Po precyzyjnym nałożenie nie zostawiają nieestetycznych smug ani plam.
Era niebezpiecznych solariów już pomału mija, a w branży kosmetycznej powstają nowe i bezpieczne rozwiązania. Zdrowy, naturalny, złocisty odcień brązu daje opalanie natryskowe „Air Brush Tanning System”. Taką opalenizną można się cieszyć nawet do dwóch tygodni. Jest ona całkowicie wodoodporna, znika stopniowo jaśniejąc i nie zostawia plam. Oczywiście podobnie jak przed samodzielnym zastosowaniem samoopalacza, zaleca się depilację ciała i peeling. Przez około 8 godzin po opalaniu natryskowym nie należy brać prysznica, korzystać z sauny, czy intensywnie ćwiczyć.
Nowością na rynku kosmetycznym jest solarium kolagenowe, które nie tylko daje zdrową, naturalną opaleniznę ale pozwala też walczyć z czasem. Jak ważny dla zatrzymania młodości jest kolagen udowadniają najnowsze badania. Białka kolagenowe są odpowiedzialne za prawidłowy poziom nawilżenia skóry, jej elastyczność i jędrność. Dzięki ?kolarium? produkcja kolagenu w skórze jest stymulowana dzięki specjalnie dobranemu pasmu światła czerwonego o długości 633 nanometrów. Lampy kolagenowe idealnie wspomagają produkcję kolagenu i elastyny, a to znacząco wzmacnia strukturę skóry. ?Kolarium? opala, a także stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu widocznie można spowolnić proces starzenia, zredukować zmarszczki, wzmocnić skórę poprzez dotlenienie i detoksykację komórek, aktywować jej zdolność do samoregeneracji. Dodatkowo uzyskuje się efekt zmniejszenia blizn, rozstępów, cellulitu i rozjaśnienia przebarwień, a także łagodzenia objawów trądziku.
Cieszmy się zatem wakacyjnym słońcem, aby było go jak najwięcej. Jednak pamiętajmy o bezpiecznym opalaniu.
Sylwia Kowalska