Zaczynamy budować

Chcąc rozpocząć inwestycję należy mieć aktualne pozwolenie na budowę. Jest to proste jeśli lokalizacja naszej inwestycji dotyczy terenu objętego obowiązującym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Procedura wydłuża się, gdy chcemy budować w miejscu, które takim planem nie jest objęte

Budowa własnego domu to dla wielu z nas wyzwanie finansowe, organizacyjne i logistyczne. Cały proces od podjęcia decyzji do zamieszkania trwa wiele miesięcy a czasem nawet lat. Mimo to wielu z nas podejmuje decyzję i zostaje inwestorem.
Aby zamieszkać w upragnionym domu trzeba spełnić szereg wymogów formalnych i prawnych.
Wszędzie tam, gdzie jest obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania nie jest potrzebne uzyskiwanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu co znacznie skraca cały proces inwestycyjny. Po przygotowaniu dokumentacji projektowej Starosta, w oparciu o wspomniany plan miejscowy wydaje pozwolenie na budowę. Jeśli planowana przez nas inwestycja znajduje się na obszarze nie objętym obowiązującym planem miejscowego zagospodarowania procedura wydłuża się. – Postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy należy do skomplikowanych, wymaga udziału w nim wszystkich stron oraz organów i instytucji właściwych w sprawie ? podkreśla pracownik Wydziału Urbanistyki wołomińskiego urzędu miasta.
Aby uzyskać warunki zabudowy w sytuacji, gdy nasza inwestycja znajduje się na terenie nie objętym miejscowym planem zagospodarowania, należy wypełnić wniosek, który wraz ze stosownymi załącznikami składamy w Urzędzie Miejskim lub Urzędzie Gminy.
Wymagane załączniki to między innymi:
1.Dwa egzemplarze kopii mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000. Oba egzemplarze bez naniesień projektowych, o precyzyjnym określeniu granic terenu objętego wnioskiem oraz granicami obszaru, na który planowana inwestycja będzie oddziaływać.
2. Kopia mapy zasadniczej (wymienionej w punkcie 1) lub jej fragmentu z:
precyzyjnym określeniem granic terenu objętego wnioskiem oraz granicami obszaru, na który planowana inwestycja będzie oddziaływać
3. Charakterystyka projektowanych obiektów kubaturowych w formie graficznej. Załącznik ten powinien zawierać czytelnie opisane proponowane wysokości obiektów. Wytyczne dotyczące ustalenia parametrów inwestycji podane są na stronie internetowej UM w Wołominie www.um.wolomin.pl.
4. Dokumenty od gestorów sieci zapewniające, że istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu jest wystarczające dla zamierzenia inwestycyjnego oraz cały szereg innych dokumentów (kompletny wniosek wraz z wypisem niezbędnych załączników powinien znajdować się na stronach internetowych urzędów gminnych.
Będzie go można również znaleźć na stronie internetowej: www.zyciepw.pl, po publikacji powyższego materiału.
Warto zapoznać się z tymi materiałami przed przystąpieniem do gromadzenia dokumentacji gdyż, w razie stwierdzenia braków formalnych wniosku, organ I instancji wezwie wnioskodawcę w trybie art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. nr 98 poz.1071 z późn. zm.) do uzupełnienia braków w terminie 7 dni, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.

Teresa Urbanowska

Jedno przemyślenie nt. „Zaczynamy budować

  1. Uwaga pierwsza: kopiując treść z innych materiałów należałoby się na nie powołać (wszystkie 4 punkty są kopią z dokumentu: WNIOSEK_WARUNKI_ZABUDOWY.pdf dostępnego na stronie http://wolomin.bip.net.pl/?a=3902). Uwaga druga: Wytyczne dotyczące ustalenia parametrów inwestycji _BYŁY_ dostępne na stronie internetowej UM w Wołominie http://www.um.wolomin.pl ale niestety po ostatnich wyborach zniknęły (ciekawe czemu?). Należałoby sprawdzać aktualność kopiowanych informacji. Nawiasem mówiąc, aktualny sposób prezentacji dostępnych dokumentów na stronie Urzędu nie jest zbyt czytelny (wszystkie wrzucone w jeden folder). Poprzedni był bardziej intuicyjny (i były wtedy również wspomniane Wytyczne).

Możliwość komentowania jest wyłączona.