Z okazji jubileuszu Cudu nad Wisłą 13 sierpnia w Ząbkach odbędzie się koncert zatytułowany ?Z Orłem i pieśnią?. Jednym z wykonawców będzie Aleksander Ładysz, syn słynnego niegdyś polskiego śpiewaka Bernarda Ładysza.
W Miejskim Gimnazjum w Zielonce przed wakacjami odbywały się próby, w których uczestniczyli: Małgorzata Kubala, Aleksander Ładysz i Wojciech Bardowski, mieszkaniec Zielonki. ? Rocznica bitwy warszawskiej jest ważna dla nas Polaków. To jedna z najważniejszych bitew w Europie. To dla nas bardzo ważna data wiążąca się z naszą niepodległością. Chcemy przypomnieć kilka wspaniałych melodii, które powstały w czasach legionowych, gdy Piłsudski, idąc z Krakowa do Warszawy, śpiewał te pieśni, które są nieśmiertelne. To jest właśnie siła tego koncertu i jego przekazu ? mówi zaproszony na jubileusz Aleksander Ładysz.
13 sierpnia o godz. 17.00 w kościele św. Trójcy w Ząbkach koncert zainauguruje powiatowe obchody 92. rocznicy Cudu nad Wisłą. 13 sierpnia 1920 r. ks. Ignacy Skorupka właśnie w tym kościele odprawił mszę przed główną bitwą na polach ossowskich.
W Powiecie Wołomińskim podobne koncerty z udziałem mających wystąpić w Ząbkach artystów odbywają się od kilku miesięcy.
? Z panem Aleksandrem śpiewaliśmy wielokrotnie, co prawda nie w Powiecie Wołomińskim, ale w Warszawie, a nawet za granicą w Kanadzie. Wszyscy mamy epizody muzyczne związane z zespołem artystycznym Wojska Polskiego, w którym wszyscy, jak się okazuje, śpiewaliśmy ? mówi Małgorzata Kubala.
Artyści wystąpią w kostiumach nawiązujących do epoki. ? Zaśpiewamy najbardziej znane pieśni legionowe. Repertuar oparty jest o stworzony już wcześniej program. Dwa utwory były specjalnie pisane dla mojego ojca, które niejako odziedziczyłem. Mam nadzieję, że połączenie barytonu, basu i sopranu koloraturowego plus zespół instrumentalny będzie ciekawe dla słuchaczy. Liczymy na to, że publiczność przyłączy się do nas i wiele utworów wykona z nami wspólnie ? dodaje Aleksander Ładysz. ? Chciałbym tu zaprosić nie tylko na koncert, ale również na spotkanie z historią. Wspólnie z nami wystąpi znakomity warsowianista, Wojciech Gąsowski, dziennikarz, znawca i pasjonat historii legionowej, wspaniały lektor, który doda dodatkowy walor temu spotkaniu, zapraszam szczególnie młodzież na taką niecodzienną lekcję historii ilustrowaną muzycznie ? podkreśla.
W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Jana Kiepury, 100. urodziny obchodzi żyjąca do dziś żona Jana Kiepury Marta Egert, zaś 90. urodziny obchodzi Bernard Ładysz. ? To trochę wyjątkowe rocznice. Podczas koncertu będzie można kupić płytę z nagraniami w wykonaniu mojego ojca Bernarda Ładysza. Dziewięć popisowych arii basowych, które nagrał mój ojciec, jest na tej płycie, i film, i pierwsza szczegółowa biografia, i zdjęcia… ? podkreśla syn wielkiego polskiego śpiewaka.
Po wycofaniu się z czynnego życia artystycznego Ładysza seniora jego syn Aleksander postanowił kontynuować rodzinną tradycję, wykonując pisane często specjalnie dla niego utwory.
Teresa Urbanowska