2 czerwca w hali OSiR-u w Wołominie odbyła się XII Gminna Spartakiada Osób Niepełnosprawnych. To nie tylko zawody sportowe, ale przede wszystkim święto osób niepełnosprawnych, którzy tego dnia mogli nie tylko zmierzyć się z własnymi możliwościami, ale również razem się bawić.
? Godność osoby niepełnosprawnej to nie tylko hasło ? powiedział na otwarciu spartakiady główny organizator Arkadiusz Rychta, prezes Fundacji Niepełnosprawnych ?Arka?, i ta spartakiada potwierdziła te słowa. Był to dzień integracji osób niepełnosprawnych i środowisk działających na ich rzecz, ale przede wszystkim kilka godzin wspólnej zabawy i radości ? najpierw podczas rozgrywanych konkurencji sportowych, następnie podczas wieńczącej Spartakiadę wspólnej zabawy tanecznej.
Imprezę rozpoczęła parada wszystkich zawodników i wolontariuszy wokół sali, a następnie kilkoro zawodników i wolontariuszy uroczyście wystąpiło ze sztandarem Spartakiady. Nad wydarzeniem czuwali współorganizatorzy imprezy: dyrektor OSiR-u Piotr Szulc, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej Radosław Kowalczyk oraz główny organizator wołomińskiej Spartakiady ? Arkadiusz Rychta, który jako pierwszy wziął udział w pierwszej konkurencji ? jeździe wózkiem na czas slalomem ? w parze z burmistrzem miasta Ryszardem Madziarem.
? Chcemy być razem, w różnych chwilach, w różnych sytuacjach i w radościach i w smutku ? mówił Arkadiusz Rychta i dziękował wszystkim, którzy pomagają niepełnosprawnym ? ich przyjaciołom i rodzinom, ale także tym, którzy pracują jako wolontariusze, wszystkim, którzy przyłożą rękę do wózka, przeprowadzą, poświęcą swój czas. Szczególne podziękowania otrzymali wolontariusze pracujący przy OPS w Wołominie i przy TRAD ?Szansa?, nazwani przez prezesa fundacji ?naszą szansą i nadzieją?, którzy podczas Spartakiady opiekowali się zawodnikami oraz prowadzili rozliczne konkurencje, w których brali udział niepełnosprawni.
Krótki program artystyczny zaprezentowali młodzi tancerze z Klubu Tanecznego ?Shock Dance? z MDK w Wołominie. Pracownicy Miejskiego Samodzielnego Ośrodka Zdrowia nr 1 w Wołominie w czasie trwania imprezy prowadzili Biały Punkt, a prezes Stowarzyszenia Diabetyków w Wołominie Grażyna Radomska wykonywała bezpłatne pomiary cukru we krwi. Na zewnątrz budynku można było pokrzepić się ciepłym jedzeniem przygotowanym przez OPS w Wołominie.
Wszyscy zawodnicy z radością uczestniczyli w wielu specjalnie przygotowanych konkurencjach, takich jak: rzucanie woreczkiem, trafianie kulą w tarczę, kręgle, rzutki, rzucanie piłką do kosza, podnoszenie hantli czy nawet biegi. Najwięcej emocji jednak towarzyszyło wyścigom w wózkach. W tej olimpiadzie zwycięzcami byli wszyscy, którzy wzięli udział w zawodach. Choć moim zdaniem zwycięzcami Spartakiady są nie tylko zawodnicy-niepełnosprawni, ale my wszyscy ? ich opiekunowie, rodziny, wolontariusze i organizatorzy. Wszyscy, dzięki którym XII Gminna Spartakiada się odbyła.
Janina Stasiszyn