Od kilku tygodni trwa modernizacja części Oddziału Neonatologicznego (noworodkowego). To kolejny krok w staraniach placówki, aby oddziały Ginekologiczno-Położniczy i Neonatologiczny mogły uzyskać II stopień referencyjny. Da to możliwość przyjmowania porodów niestandardowych i zwrot pieniędzy z NFZ w takich przypadkach.Oddział Położniczy wołomińskiego szpitala niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentek. Wśród nich są nie tylko mieszkanki 12 gmin Powiatu Wołomińskiego, ale także mieszkanki powiatów sąsiednich oraz Warszawy. O tym, że kobiety chętnie wybierają nasz Oddział Położniczy, najlepiej świadczą liczby. Każdego roku rodzi się w naszym szpitalu około 2000 dzieci. W lipcu padł rekord ? z 14 na 15 lipca urodziło się 14 dzieci.
W następnej dobie przyszło na świat 12 nowych obywateli.
Szpital Powiatowy w Wołominie we wrześniu 2011 r. przeszedł ponowną reocenę i utrzymał tytuł ?Szpitala Przyjaznego Dziecku?. Oznacza to, że przez najbliższych pięć lat możemy zaliczać się do grona prestiżowych placówek. Przypominamy, że tytuł ten z inicjatywy WHO i UNICEF od 1990 r. otrzymują na całym świecie szpitale i oddziały położnicze, które we właściwy sposób propagują i umożliwiają karmienie piersią. W Polsce na przełomie lat 1990/2011 jedynie około 22 szpitali, z ponad 80 zgłoszonych, przeszło pozytywnie ponowną reocenę.
Patrząc na powyższe fakty i liczby, potrzeba stałego podwyższania wysokiego standardu pobytu pacjentek w szpitalu jest jak najbardziej uzasadniona. Oddział Położniczy wołomińskiego szpitala na chwilę obecną jest w stanie zapewnić opiekę matce i dziecku z porodu fizjologicznego (tzn. zdrowa matka i zdrowe dziecko), tymczasem porody przedwczesne nie są rzadkością. Często trafiają do nas kobiety z patologicznymi ciążami, potrzebujące niezwłocznej pomocy. Są to sytuacje, gdy nie można już ich odesłać do szpitala z wyższym stopniem referencji. Poza tym wykonywane w tych przypadkach porody przedwczesne, tzw. niestandardowe procedury medyczne, powodują trudności w finansowaniu je przez NFZ, co sprawia, że ich koszt obecnie ponoszony jest przez nasz szpital. Podwyższenie poziomu referencji to także szansa na zwiększenie kontraktu z NFZ.
Dlatego już od pewnego czasu czynimy starania, aby Oddział Ginekologiczno-Położniczy wraz z Oddziałem Neonatologicznym uzyskały II poziom referencyjny. Zaplanowane zmiany na oddziale zapewnią dostępność do opieki również w przypadku porodu przedwczesnego tj. po 32. tygodniu trwania ciąży lub w przypadku innych komplikacji dotyczących zarówno kobiety, jak i noworodka. Oddział Ginekologiczno-Położniczy spełnia już te wymagania. Pracują w nim osoby z wymaganym wykształceniem i doświadczeniem. Oddział ten jest też odpowiednio wyposażony. Z uwagi, że Oddział Neonatologiczny nie spełnia jeszcze określonych warunków, głównie lokalowo-sprzętowych, aby otrzymać ,,dwójkę?, ginekologia z położnictwem również nie może uzyskać tego poziomu. Konkludując, aby uzyskać II poziom referencyjny, oba te oddziały muszą spełnić łącznie określone warunki.
Dążymy do tego, aby Oddział Neonatologiczny spełnił wymagania niezbędne do uzyskania wyższego poziomu referencyjnego w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych. Posiadamy dwa respiratory, aparat do wspomagania oddechu przy użyciu n-CPAP oraz urządzenia do monitorowania podstawowych parametrów życiowych. W Oddziale Neonatologii, na którego czele stoi ordynator dr n. med. Elżbieta Kołodziejczak, pracuje czterech specjalistów neonatologów i doświadczona kadra pielęgniarska. Wykwalifikowany personel medyczny oddziału korzysta z możliwości podwyższania swoich kompetencji zawodowych w liczących się ośrodkach patologii noworodka w Polsce (Warszawa, Łódź).
W wyniku przeprowadzonej w październiku kontroli przez Mazowiecki Oddział Wojewódzki NFZ w zakresie poprawności prowadzonej dokumentacji medycznej oceniono, że dokumentacja ta prowadzona jest bez zarzutu.
W listopadzie rozpoczęły się kompleksowe prace modernizacyjne wydzielonych pomieszczeń Oddziału Neonatologicznego, w ramach których powstanie sala intensywnej terapii i nadzoru nad noworodkiem oraz wcześniakiem wymagającym wspomagania oddechu i monitorowania podstawowych czynności życiowych. Przewidziane są cztery stanowiska z dostępem do wentylacji mechanicznej dla noworodka. Każde stanowisko będzie wyposażone w dostęp do nowoczesnej instalacji elektrycznej oraz gazu medycznego. Po remoncie zakładamy zakup nowoczesnego sprzętu medycznego, takiego jak: respiratory (1-2 sztuki), pulsoksymetry (5 sztuk), nowoczesne inkubatory (2-3 sztuki), inkubator transportowy, pompy infuzyjne.
Liczymy na wsparcie ze strony samorządów gminnych powiatu, jak i sponsorów.
Ze względu na pacjentki, które chcą urodzić dziecko właśnie w wołomińskim szpitalu, nawet w czasie remontu oddział będzie normalnie funkcjonował.
Iwona Śledź