Rozmawiamy z Barbarą Cendrowską właścicielką ogrodu, który wygrał organizowany przez Urząd Miasta konkurs. Opowiada ona o pracy związanej z utrzymaniem ogrodów oraz daje kilka pomocnych rad dla przyszłych ogrodników.
– Państwa ogród wygrał konkurs organizowany przez Urząd Miasta na najładniejszy ogród przydomowy?
– Cieszę się, że znalazły się osoby, które stwierdziły iż nasz ogród zasługuje na tę nagrodę. Była to bardzo miła nagroda za trud jaki włożyliśmy w ten ogród. Co prawda jest to przede wszystkim forma rekreacji. W pewnym wieku człowiek po prostu już nie jest w stanie spędzać swego wolnego czasu w sposób bardziej aktywny i musi znaleźć inne zajęcie. My zajęliśmy się ogrodem. W nim znaleźliśmy odskocznię od codziennego życia.
– Jak dużo pracy trzeba włożyć aby przydomowe podwórko wyglądało tak jak państwa?
– Bardzo dużo, ogrom pracy jaki trzeba w to włożyć jest nie do opisania jeśli ktoś nie widzi tego miejsca przez cały rok. To nie jest tak, że aby ogród wyglądał pięknie wystarczy zadbać o niego tylko na wiosnę. Tak samo wiele pracy, a może i więcej jest przez resztę roku.
– Mówi Pani, że tej pracy jest wiele przez cały rok. Która pora roku jest Pani zdaniem najcięższa?
– Ciężko jest wskazać kiedy tej pracy jest najwięcej. Każda ma swoje piękne jak i ciężkie dni. Wiosną i latem trzeba zadbać o kwiaty. Do tego dochodzi jeszcze koszenie trawy. Jesienią grabi się liście, pod koniec zimy z kolei trzeba już zacząć przycinanie krzewów i drzew. Jednak gdybym miała wskazać okres kiedy tej pracy jest najwięcej to powiedziałabym, że jest to jesień. Rośnie u nas lipa, która ma już ponad 50 lat. Jest jednym z najstarszych drzew w Wołominie i kiedy zaczyna gubić liście są one praktycznie wszędzie. Na trawniku, dachu w rynnach. Dosłownie wszędzie. Codziennie trzeba je zgrabiać. Kiedy zaczyna gubić liście w październiku, to z racji tego, że jest to potężne drzewo gubi je nawet do końca listopada. Bywały i lata, że liście spadały w grudniu.
– Co mogłaby Pani poradzić osobom, które dopiero planują założenie ogródka, mają kawałek działki ale nie bardzo wiedzą jak mają się za niego zabrać.
– Najważniejszy jest plan tego jak ten ogród ma wyglądać. Trzeba wcześniej zaplanować sobie co chcemy aby się w nim znajdowało. Jeśli chcemy aby w naszym ogrodzie znajdowały się krzewy i drzewa musimy wiedzieć czego oczekujemy. Trzeba pamiętać, że takie rośliny będą się intensywnie rozrastać. Na początku ogród będzie wyglądał strasznie mizernie, ale wystarczy poczekać kilka lat a efekt będzie wspaniały. Jeśli przesadzimy z ilością znajdujących się w nim roślin tego typu, w późniejszych latach będziemy mieli wiele trudu z częstym przycinaniem gałęzi. Jeśli marzy się nam zaś piękny trawnik musimy pamiętać o tym, że żyją u nas krety i nornice, które w przeciągu kilku dni potrafią zamienić nasz wymarzony kawałek zieleni w pobojowisko. Warto jest włożyć na początku sporo trudu. Dobrze jest zacząć pracę od zerwania wierzchniej warstwy ziemi i położenia na niej zwykłej plastikowej siatki z drobnym oczkiem. Da to nam pewność, że krety i nornice nie zniszczą trawnika. Warto również zamontować zraszacze. Aby trawa była piękna i zielona potrzebuje dużej ilości wody. Oczywiście proponuję takie rozwiązania osobom, które mają małe działki. Jeśli ktoś ma ogród o powierzchni 2 tysięcy metrów to takie czynności wiązałyby się nie tylko z ogromem pracy ale i wydatkami.
– Co z osobami, które nie mają za wiele miejsca i czasu, ale chciałyby aby ich mały przydomowy ogródek wyglądał kolorowo latem i wiosną?
– W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się kwiaty sezonowe takie jak narcyzy i tulipany. Mówi się, że tulipany wymagają ciągłej opieki, że cebulki trzeba wykopać później znowu je sadzić, co jest nieprawdą. Swoje tulipany zasadziłam 10 lat temu i od tamtej pory co roku mam piękne kwiaty. Trzeba je po prostu w odpowiednim momencie zebrać. Są też piękne kwiaty wieloletnie takie jak magnolie, azalie czy rododendrony. Gdy przestają kwitnąć jedne, zaczynają następne. Trzeba po prostu się poradzić jakiegoś ogrodnika. Kiedy i jakie kwiaty kwitną i można stworzyć swój piękny, mały ogródek, który będzie kolorowy przez całe lato. Jest też wiele książek poświęconych tej tematyce, które warto przeczytać. Po prostu trzeba poświęcić ogrodowi trochę czasu i pracy a na pewno będzie wyglądać pięknie.
Rozmawiał Rafał Skonieczny