Tak długo jak rak piersi nie dotyczy nas samych, najbliższej rodziny lub kogoś z naszych przyjaciół, nie myślimy o nim, a tym bardziej o profilaktyce z nim związanej.
Będąc kobietą, wiesz, co znaczy posiadać wiele obowiązków. Ostatnią rzeczą, o której prawdopodobnie myślisz, jest własne zdrowie i wizyty u lekarza, zwłaszcza, kiedy nic Ci nie dolega. Niezależnie jednak od wszystkich zajęć musisz zaleźć czas na kontrolowanie swoich piersi i wykonywanie badań mammograficznych. Zrób to dla siebie – zrób to dla tych, którym jesteś bliska. Nie czekaj biernie, na zasadzie, co ma być to będzie, nie licz na łut szczęścia, na to, że ciebie to nie dotyczy i nigdy nie zachorujesz.
Ponad 95 procent kobiet ma szansę przeżycia, pod warunkiem, że rak piersi jest wykryty we wczesnym okresie i szybko podjęto leczenie. Ciąg dalszy nastąpi.
Kilka informacji o raku piersi:
- występuje przeważnie u kobiet, które nie mają żadnych znanych czynników ryzyka lub obciążeń rodzinnych
- nie jest spowodowany urazem ani stresem
- rozwija się najczęściej w prawym górnym kwadrancie piersi
- nie jest chorobą zaraźliwą lub wstydliwą. Należy o nim mówić z bliskimi i osobami, które przeżyły tę chorobę, aby przezwyciężyć strach i depresję, szukać rad na temat rekonwalescencji.
- występuje częściej u kobiet w starszym wieku, chociaż chorują na niego również kobiety młode, a czasami także mężczyźni
- częściej występuje u kobiet posiadających gen BRCA 1, BRCA 2 odpowiedzialny za zwiększenie odpowiedzialności
- w początkowym stadium nie daje żadnych uchwytnych objawów, ale kiedy zaczyna się rozwijać można czasami stwierdzić:
– guzek lub zgrubienie w obrębie piersi lub pod pachą
– zmianę rozmiaru, kształtu lub zarysu piersi
– wyciek krwisty lub ropny z brodawki
– zmiany w kolorze i wyglądzie skóry, brodawki i otoczki brodawki (wciągnięcia, uwypuklenia, złuszczenia).