Wsparcie dla młodzieży

Stowarzyszenie PRO od 11 października organizuje w Ząbkach bezpłatną pomoc dla młodzieży, która samodzielnie nie potrafi poradzić sobie z problemami dnia codziennego. O zajęciach i działalności stowarzyszenia rozmawiam z Małgorzatą Remiarz ? trenerką, terapeutką, prezesem stowarzyszenia PRO.

? Stowarzyszenie PRO działa już rok. Jakie macie sukcesy na swoim koncie?

? Niespełna rok ? niedługo obchodzić będziemy rocznicę. Udało nam się dotychczas pozyskać środki z Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej oraz Urzędu Miasta Ząbki na realizację projektu ?Ząbki Q profilaktyce narkotykowej dzieci i młodzieży?. Trwał on od maja do września i umożliwiał mieszkańcom Ząbek korzystanie z różnych form profilaktyki na miejscu. Na rzecz dzieci i młodzieży działali pedagodzy uliczni, którzy organizowali czas i pokazywali prawidłowe wzorce w naturalnym środowisku dzieci (na podwórkach). Dla rodziców odbyły się 4 dwudniowe warsztaty umiejętności wychowawczych. Były też konsultacje indywidualne dla dorosłych i dzieciaków oraz seminaria dla nauczycieli szkół ząbkowskich. Obecnie realizujemy dwa projekty finansowane ze środków Powiatu Wołomińskiego. Organizujemy warsztaty profilaktyki zażywania środków psychoaktywnych dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zielonce, seminarium dla ich rodziców, warsztaty umiejętności wychowawczych w Ośrodku Pomocy Społecznej w Markach.W Świetlicy Środowiskowej ?Schowek? w Ząbkach organizujemy konsultacje indywidualne i grupy rozwojowe (?Stres w pracy? dla dorosłych i ?Młodzieżową grupę wsparcia z treningiem inteligencji emocjonalnej?).

? Działają u Was i prowadzą zajęcia psycholodzy oraz pedagodzy. Trudno znaleźć dobrego terapeutę, który podejmie się pracy w Stowarzyszeniu?

? Założycielami Stowarzyszenia są psycholodzy i pedagodzy, więc czerpiemy z własnych zasobów, chociaż rzeczywiście coraz częściej szukamy współpracowników. Jest wielu specjalistów na rynku, nam zależy jednak na prawdziwych pasjonatach, osobach gotowych zaangażować się w dalszą pracę Stowarzyszenia.

? Wydaje mi się, że nadal istnieje w Polsce stereotyp ? iść do psychologa to wielki wstyd. Jak zmienić podejście do tego problemu?

? Projekt, który realizujemy obecnie ?Pro zdrowiu psychicznemu? ma zmieniać ten stereotyp. Artykuły w prasie, plakaty informacyjne czyli wiedza przekazywana w prosty, klarowny sposób może zmienić przekonania ludzi i na to liczymy. Proponujemy udział bezpłatny, więc każdy może spróbować i się przekonać.

– W czwartki od 11 października ruszyły w Ząbkach bezpłatne zajęcia dla młodzieży potrzebującej wsparcia. Jak przebiegają takie warsztaty?

– Jest to cykl ośmiu spotkań. W dużej mierze prowadzący: Małgorzata Remiarz i Mateusz Szafrański – podążać będą za zgłaszanymi przez młodzież potrzebami: zwykle są to konflikty z nauczycielami, rodzicami, trudności w kontaktach z rówieśnikami, onieśmielenie przed płcią przeciwną, poszukiwanie sensu życia. Proponowane są ćwiczenia, które zwiększać będą potencjał psychospołeczny tych młodych osób.

? Czy można jeszcze dołączyć do grupy?

? Można jeszcze się dopisywać.

? Czy młodzież w obecnych czasach coraz trudniej radzi sobie z własnymi problemami i emocjami?

? Czas dorastania nie jest łatwy teraz i nigdy taki nie był. Z pewnością nieograniczony dostęp do świata wirtualnego nie jest korzystny akurat dla sfery emocjonalnej młodego człowieka.

? Jak rodzina czy przyjaciele mogą na co dzień pomóc młodej osobie potrzebującej wsparcia?

? Co można robić? Być z ?, słuchać, nie komentować, nie radzić, starać się po prostu zrozumieć, a jeśli niepokój o młodego człowieka narasta, pomóc mu znaleźć specjalistę.

Rozmawiała

Sylwia Kowalska