Rada Powiatu upoważniła Starostę Wołomińskiego do podpisania porozumienia z Gminą Wołomin, Zielonka i Kobyłka w sprawie wspólnego opracowania ponad lokalnego programu ?Ossów Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku?. W porozumieniu nie wymienia się Radzymina.
Uchwała ma umożliwić rozpoczęcie prac przygotowawczych i realizację programu mającego na celu ochronę wartości kulturowych i narodowych związanych z działaniami bojowymi pod Ossowem i Leśniakowizną. Jednym z celów, jakie stawiają sobie sygnatariusze porozumienia, jest utworzenie centrum informacji historyczno-turystycznej dla całego obszaru Pola Bitwy Warszawskiej, które rozciąga się na obszarze kilku województw.
Uchwała po raz pierwszy trafiła pod obrady Rady Powiatu jeszcze przed wakacyjną przerwą. Nie udało się wówczas przekonać radnych do słuszności takiego rozwiązania. Starosta wycofał wówczas uchwałę z obrad przenosząc rozstrzygnięcie tematu na koniec wakacji.
Jak pokazuje wynik głosowania ? 21 radnych za podjęciem uchwały przy czterech osobach wstrzymujących się, emocje opadły i uchwałę podjęto.
Gminy: Wołomin, Zielonka i Kobyłka zadeklarowały wkład finansowy na działanie w wysokosci: 50 000, 25 000 i 15 000 zł. Samorządy przygotują i złożą wniosek o współfinansowanie programu z funduszy europejskich, z budżetu państwa i z budżetu samorządu wojewódzkiego.
Opracowany program obejmie następujące działania: opracowanie przewodnika po pobojowiskach, polach bitewnych i zabytkach Bitwy Warszawskiej 1920r, współpracując w tym z samorządem województwa. Zakłąda się, że przewodnik, obok ewidencji i lokalizacji pobojowisk i historycznych obiektów z 1920 roku, zawierał będzie propozycje turystyczno-historyczne, omówienia dotyczące ochrony i upamiętnienia miejsc oraz informacji o możliwości organizowania plenerowych inscenizacji historycznych.
Jednym z ciekawszych punktów założeń do programu jest opracowanie wspólnie z Muzeum Kolejnictwa w Warszawie koncepcji utworzenia muzeum pociągów pancernych w Wołominie, jak tez wiele innych działań edukacyjnych i informacyjnych.
W Wołominie, działania związane z przygotowaniem do projektu, trwają od kilku lat. Gmina przeszła przez szereg uchwał. Udało się też zarazić ideą sąsiednie samorządy: Zielonkę i Kobyłkę, z którymi współpraca w zakresie organizacji obchodów rocznicy 1920 roku trwa od kilku lat. Pierwsza próba włączenia do wspólnych działań Gminy Radzymin zakończyła się fiaskiem. To właśnie radnych powiatowych z Radzymina pomysł wspólnych działań z Wołominem oburzył podczas pierwszej próby podjęcia uchwały o podpisaniu porozumienia. Na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę, aby starosta podpisał porozumienia z Wołominem, Kobyłką i Zielonką, tym razem jednak w treści porozumienia nie ma Gminy Radzymin. Czy to oznacza, że Radzymin nie przystąpi do współpracy nad współtworzeniem szerszego programu? Tego na razie nie wiadomo.
Teresa Urbanowska