Reżyseria – Marzanna Stasiak, wykonanie – uczniowie II H i D z I LO im. W. Nałkowskiego w Wołominie. Na deskach sceny MDK w Wołominie 2 czerwca wystawiono pierwszą rosyjską komedię obyczajową Gogola pt. „Ożenek”. Spektakl dedykowano słuchaczom Uniwersytetu III Wieku.
– Wprawdzie premiera sztuki w Petersburgu w 1842 roku wywołała wielki skandal, wszak sam car Mikołaj I demonstracyjnie opuścił teatr, to aktorzy z I LO w Wołominie w 2011 roku i główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowna spowodują, że mistrzowskie dzieło M. Gogola rozbawi nas drapieżnym dowcipem, a może nas czegoś nauczy? – brzmiała zapowiedź sztuki przygotowana przez licealistów z LO im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie.
I rzeczywiście – sztuka rozbawiła do łez zgromadzonych widzów – słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skromna, ale w duchu epoki, charakteryzacja i profesjonalizm jakim wykazali się uczniowie klas 2h i 2d sprawiły, że publiczność mogła przenieść się do XIX-wiecznej Rosji. Reżyserem sztuki była Marzanna Stasiak, nauczyciel języka polskiego w I LO. – ?Ożenek” to klasyka rosyjskiej literatury i komedii. Chcieliśmy rozśmieszyć i rozbawić publiczność i chyba nam się udało… – wyjaśniła nam motywy, którymi kierowano się przy wyborze utworu Pani Reżyser.
Dało się odczuć, że aktorzy-amatorzy czuli się na scenie swobodnie, było jednak widać, że dołożyli starań, aby ich interpretacja i wykonanie wypadły jak najlepiej. Nagrodą za wykonanie były gromkie brawa jakimi publiczność nagrodziła występ.
– Staraliśmy się przedstawić własną interpretację. Próby rozpoczęliśmy w marcu zaraz po feriach. Scenografia była bardzo uboga, pomysł na nią miała nasza pani reżyser, a my staraliśmy się jak najlepiej oddać klimat komedii. – wyjaśnia Tomasz Zawadzki, który wcielił się w rolę Starikowa.
Ożenek to jedna z najznakomitszych komedii z kanonu literatury światowej i najbardziej znane dzieło Gogola ? obok ?Rewizora? i ?Martwych dusz?. To pierwsza rosyjska komedia obyczajowa, traktująca o niezrealizowanych zamiarach, która uczyniła pierwszoplanowymi postaciami nie arystokratyczne środowisko, oddające się miłostkom i flirtom, lecz całkiem pospolite kupiectwo. Bohaterowie używają niewyszukanego, pospolitego języka, posługują się gwarą. Wszystkie postacie są przedstawione w sposób niezwykle realny i tętnią życiem.
Akcja umieszczona została w szarej scenerii miejskiego targu. Rzecz dzieje się w środowisku zacięcie rywalizujących ze sobą handlarzy. Główna bohaterka sztuki – Agafia Tichonowa – to kobieta obdarzona niezwykłym zmysłem kupieckim, która za wszelką cenę dąży do podniesienia swojego statusu społecznego. Sposobem na zrealizowanie upragnionego celu, okazuje się ślub z przedstawicielem wyższych sfer. Małżeństwo ?z rozsądku?, niewątpliwie przyniosłoby korzyści materialne i zapewniło egzystencję na wysokim poziomie. Udaje się jej nawet znaleźć odpowiedniego kandydata, jednak w ostatniej chwili wybranek ucieka ze ślubnego kobierca.
Odtwórcami głównych ról byli: Agnieszka Sokulska – Agafia Tichonowna oraz Kacper Antoniuk ? Podkolesin. Na scenie zobaczyliśmy również Cezarego Wilkowskiego (Anuczkin), Kacpra Szmurło (Koczkariow), Kamila Lewandowskiego (Żewakin), Przemysława Owczarka (Jajecznica), Patrycję Gronowską (Fiokła), Anetę Miklas (Ciotka), Agnieszkę Zmorzyńską (Duniasza), Mateusza Rzempołuch (Stiepan), Tomasza Zawadzkiego (Starikow), Tomasza Chmurę (pijak). Suflerem była Agnieszka Milewska.
Emilia Chąchira