O imprezach Europejskich Dni Dziedzictwa w Wołominie, 15 września, rozmawiamy z dr. Wacławem Pankiem, wpółautorem płyty z pieśniami i poezją roku Bitwy Warszawskiej wydanej z okazji EDD oraz autorem epizodu teatralno-muzycznego ?Karczma Skazówka na Majdanie?.
– Podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa w Wołominie 15 września ma być wystawione Pańskie widowisko ?Karczma Skazówka na Majdanie”. Co to będzie za przedstawienie?
– W 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej we wsi Majdan pod Wołominem istniała karczma Skazówka należąca do rodziny Palesów. W sierpniu 1920 roku podczas walk na linii między Ossowem a Radzyminem, wokół tej karczmy tworzyła się historia. Napisałem więc krótkie widowisko teatralno-muzyczne, rozgrywające się w niej w sierpniu 20. roku, z udziałem aktorów, chóru, orkiestry i oddziału kawalerii konnej.
– Skąd pomysł na taki spektakl?
– Pomysłodawcą jest burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski, który również jest inicjatorem wydania płyty ?Wołomin bohaterom Bitwy Warszawskiej” z pieśniami i poezją roku 1920.
– Kto przygotował widowisko, które obejrzymy 15 września o godzinie 16.30 na łąkach przy ulicy Reja (między ulicą Wileńską a Kościelną)?
– Reżyserem spektaklu jest Marek Wysocki, znany aktor i dziekan Wydziału Aktorskiego Wyższej Szkoły Komunikacji i Mediów Społecznych im. Jerzego Giedroycia w Warszawie. Wystąpią aktorzy z jego teatru Equus z Zielonki, wołomiński Chór Miejski prowadzony przez Władysława Chanasa i Orkiestra Miejska Łukasza Wojakowskiego.
– Z tego co wiem to przedstawienie nie będzie jedynym punktem programu. Co jeszcze będzie się działo tego dnia na łące za Hutą?
– Impreza jest organizowana w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Rozpocznie się już o godzinie 15.00 kiermaszem sztuki ludowej i ekologicznych artykułów spożywczych, występem dziecięcych zespołów, słowem: ludowym festynem. Na godzinę 16.30 planujemy rozpoczęcie mojego widowiska na zbudowanej na kiermaszu scenie teatralnej przedstawiającej wnętrze karczmy Skazówka. Koordynatorem całości jest Marzena Kubacz, dyrektor Muzeum Zofii i Wacława Nałkowskich.
– Europejskie Dni Dziedzictwa obchodzone są w Wołominie po raz drugi. Czym tegoroczne obchody różnią się od tych z roku ubiegłego?
– W tym roku, w całości, jest to impreza, którą bym określił hasłem ?Wołomin dla Wołomina”. Wołomińscy twórcy i odtwórcy, zespoły artystyczne, twórcy ludowi i rodzimi producenci, prezentują wołomińską historię i teraźniejszość, oferują swoją działalność mieszkańcom Wołomina i okolic.
– Rozmawiała Teresa Urbanowska