Związany z Wołominem wybitny muzykolog i pisarz Wacław Panek został uhonorowany medalem ?Gloria Artis?, najwyższym odznaczeniem dla ludzi świata polskiej sztuki i kultury.
Prestiżowa nagroda ?Zasłużony Kulturze Gloria Artis? jest przyznawana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego najwybitniejszym postaciom polskiej sztuki. Wacław Panek otrzymał nagrodę za całokształt swoich różnorodnych działań. Jest muzykologiem, autorem około 50 książek, 10 sztuk teatralnych, a także tekstów oratoriów, scenariuszy telewizyjnych i librett musicalowych. Ma na koncie również 5 tysięcy artykułów prasowych, napisanych podczas swojej bogatej kariery dziennikarskiej. Jest doktorem nauk humanistycznych i autorem dobrze przyjętych podręczników przedmiotu ?Wiedza o kulturze?.
Związany z Wołominem muzykolog znalazł się w świetnym gronie. Wśród nagrodzonych medalem ?Gloria Artis? znajdują się przedstawiciele różnych dyscyplin ? pisarze (Kapuściński, Konwicki), muzycy (Nalepa, Penderecki), ludzie kina (Polański, Wajda, Holoubek) i teatru (Szajna), malarze (Starowieyski), rzeźbiarze (Abakanowicz). – Nie ukrywam, że jestem dumny z tego zaszczytnego odznaczenia i bardzo się cieszę, ponieważ to najwyższe odznaczenie dla ludzi sztuki ? mówi Wacław Panek.
W chwili obecnej autor licznych publikacji poświęconych polskiej muzyce narodowej i rozrywkowej, pracuje nad obszernym albumem ?Polskie pieśni narodowe?. To swego rodzaju kontynuacja, wydanej w 1996 roku książki ?Polski śpiewnik narodowy?. – Będzie to moja propozycja kanonu pieśni narodowej z całego tysiąclecia istnienia państwa polskiego. Podobnie jak mamy kanon filmu czy malarstwa. Formułuję typologię pieśni ? jej gatunki i odmiany. W albumie znajdzie się 300 pieśni, które w moim odczuciu powinny znaleźć się w kanonie. Pojmuję je jako komunikaty naszej tożsamości narodowej. W książce znajdą się różne rodzaje pieśni ? od hymnów królewskich i rycerskich, po kołysanki i pieśni dziecięce ? mówi pisarz.
Marcin Pieńkowski