Obchody 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku to dla Wołomina wydarzenie szczególnie ważne. W tym roku rozpoczęły się one już 14 sierpnia uroczystościami w Ossowie, a zakończyły 18 sierpnia festynem letnim na Placu 3 Maja.
15 sierpnia, tuż po rekonstrukcji Bitwy Warszawskiej wystartował festyn zorganizowany na terenie po starej szkole. Konkursami prowadzonymi przez Dariusza Kalinowskiego a zorganizowanymi przez Powiatowy Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Wołominie rozpoczęliśmy wspólną zabawę. Piłowanie brzozowego bala, ubijanie piany z białek, łamigłówka logiczno-hydrauliczna czy zaplatanie warkoczy to niektóre z konkursów, w które zaangażowała się publiczność. Jako kolejni na scenie pojawili się młodzi aktorzy teatru Popera, którzy zaprezentowali spektakl teatralno-muzyczny ?O żołnierzu rozszumiały się wierzby?. Poprowadzili oni również animacje i konkursy z nagrodami ufundowanymi przez hutę szkła Termisil, firmę Cederroth oraz Wydział Ochrony Środowiska i Obszarów Wiejskich Gminy Wołomin. Węgierska orkiestra festiwalowa ?Csepeli Auth Henrik Fesztivál Fúvószenekar” pod batutą Jánosa Pentéka dała wspaniały, ponad godzinny koncert. W ich repertuarze znalazły się polskie akcenty: utwory patriotyczne, kompozycje polskich autorów oraz inspirowane polską muzyką. Klimat zmienił się diametralnie, gdy na scenie pojawił się DJ Max’T, który odpowiednio rozgrzał publiczność przed koncertem gwiazdy – zespołu Pectus, który swoją żywiołową muzyką porwał tłum zebrany przed sceną. Wśród utworów jakie zaprezentowali na scenie bracia Szczepanik znalazły się największe hity takie jak „Barcelona”, czy „To, co chciałbym Ci dać”. Wieczór zakończył wspaniały pokaz sztucznych ogni i występ zespołu Cliver, który ostatnich minut imprezy bawił publiczność swoimi najbardziej znanymi piosenkami.
Dojazd do Ossowa piętnastego sierpnia nie należał do najłatwiejszych. Jeśli zniechęciło to kogoś do udziału w zabawie, to mógł łatwo nadrobić zaległości: 18 sierpnia na Placu 3 Maja w Wołominie odbył się Festyn Letni – impreza szczególnie atrakcyjna zwłaszcza dla najmłodszych wołominiaków. Oprócz atrakcji takich jak warsztaty rękodzielnicze, basen, eurobungee czy dmuchane zamki dzieciaki mogły uczestniczyć między innymi w quizie „Bezpieczne Miasto” prowadzony przez Wiolettę Zychnowską z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie. Przy okazji konkursów z nagrodami funkcjonariusze zapoznali dzieci z psem policyjnym Miśkiem. O edukację ekologiczną dzieci zadbali aktorzy teatru „Złoty Dukat” prowadząc ze sceny show muzyczno-estradowe „Graj w zielone”. Po nich scenę opanowała Jungle Step Studio – nowa sekcja Miejskiego Domu Kultury w Wołominie prezentując wspaniałe choreografie i zapraszając do uczestnictwa w zajęciach tańca nowoczesnego. Już przed godzina 18 scenę przejął DJ, by przygotować publiczność do koncertu cygańskiej grupy Nazir. Publiczność czekała jednak na gwiazdę: finałem wieczoru był koncert Eweliny Lisowskiej, która rozgrzała atmosferę śpiewając wspólnie z publicznością swoje największe przeboje takie jak „Nieodporny rozum”, „Iść w stronę słońca”, czy „Jutra nie będzie”. Liczba nastolatków przybyłych na ten koncert przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Gwiazda przez blisko godzinę po zakończeniu koncertu cierpliwie rozdawała autografy.
Łukasz Rygało