Koncerty, wystawy, festyny, wyróżnienia, odznaczenia i zawody sportowe to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji tradycyjnych Dni Wołomina, które zakończyły się w niedzielę serią koncertów na placu 3 Maja. Po latach w Wołominie zagrało również nasze rodzime Plateau…
Obchody rozpoczęły się podpisaniem 14 maja umowy na budowę szkoły i przedszkola w Leśniakowiźnie ? to wydarzenie, na które zaproszono mieszkańców, jak też władze sąsiedniej Kobyłki i Zielonki. Społeczność lokalna Majdanu, Cięciwy, Leśniakowizny i Mostówki od lat marzy o nowej szkole. Te marzenia mają teraz realną szansę na realizację. Otwarto również boisko przy szkole w Duczkach.
Równolegle z Dniami Wołomina swój jubileusz świętowali ludzie kolei. Akcentów 150. rocznicy obchodów Kolei Warszawsko-Petersburskiej nie zabrakło również podczas urodzin Wołomina.
W Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarto wystawę ?Jedzie pociąg z daleka…?, na której podziwiać było można makiety prezentujące eksponaty związane z kolejnictwem. Odbyło się także spotkanie z ks. proboszczem Januszem Grygierem ? kolekcjonerem makiet. Aż żal, że w spotkaniu uczestniczyło niewiele osób, gdyż sama tylko kolekcja ks. Grygiera robi wrażenie nie tylko na miłośnikach kolei i może warto by było znaleźć miejsce na stałą ekspozycję tych makiet.
W czwartek przyszedł czas na premierę przygotowanego przez Piąty Wymiar spektaklu teatralnego ?Pająki? według scenariusza i w reżyserii Roberta Grzelaka. Sztuka, która dotyka problemu zdrowia psychicznego, poruszając przy okazji wiele innych społecznych problemów, wywarła duże wrażenie na publiczności. Z zainteresowaniem uczestnicy słuchali opowieści Marii Balickiej i Marka Moczulskiego ze Stowarzyszenia Miłośników Kolei o Stanisławie Kierbedziu ? budowniczym mostów, Bolesławie Podczaszyńskim ? projektancie dworców i o Ignacym Turkulle ? urzędniku carskim oraz o kolejarzach ? mieszkańcach Wołomina.
Do wyrafinowanych odbiorców sztuki skierowany był wernisaż wystawy Moki Mikowskiej ?Pięć zmysłów?, który miał miejsce w wołomińskim MDK. Piątkowy wieczór zakończyliśmy ze znanymi kabaretami: DNO, Czwarta Fala i Noł Nejm.
Atrakcji nie zabrakło również w ten weekend. W sobotę po południu na skwerze przy stacji kolejowej odbyły się: koncert Miejskiej Orkiestry Dętej z Wołomina, animacje dla dzieci, koncerty Kapeli z Targówka oraz zespołu Kadilak i Hipereyes.
Natomiast w niedzielę mieszkańcy mogli bawić się całymi rodzinami na miejskim festynie przygotowanym przez MDK. Dużym powodzeniem cieszyły się stoiska rzemieślników zrzeszonych w Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, jak również maraton zumby i zajęcia z rękodzieła artystycznego prowadzone przez Galerię na Strychu. Prawdziwe oblężenie przeżywał również namiot redakcji ?Życia Powiatu?, w którym pod okiem Elżbiety Zdrodowskiej z pracowni Zdroda Art chętni mogli wykonać samodzielnie biżuterię według własnych projektów, jak również wziąć udział w konkursie plastycznym prowadzonym przez wycinankarkę Gabrielę Czarnecką, który polegał na wycięciu z papieru lub narysowaniu sylwetki burmistrza Ryszarda Madziara. Namiot ustawiono dzięki współpracy kilku środowisk: wspomnianych wyżej artystek, LGD Równiny Wołomińskiej, Mazowieckiego Forum Biznesu Nauki i Kultury, redakcji ?Życia Powiatu na Mazowszu? oraz firmie P.H.U. Logos s.c. i Wydziałowi Ochrony Środowiska z UM w Wołominie.
Ostatnie dni festynu przeznaczone były dla miłośników muzyki. Zagrali: Glider i Plateau oraz gwiazda Dni Wołomina ? zespół Bracia.
Sylwia Kowalska
Teresa Urbanowska