Uniwersytet Trzeciego Wieku w Wołominie

W dniu 4 listopada (niedziela) o godz. 16.00 uroczyście zainauguruje działalność niwersytet Trzeciego Wieku w Wołominie. Na uroczystość zapraszają: Burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Łukasz Wojakowski oraz Przewodnicząca Rady Programowej UTW Zofia Michalik.

W programie:

1. Uroczyste otwarcie Uniwersytetu przez Burmistrza Wołomina.

2. Wystąpienie Przewodniczącej Rady Programowej Zofii Michalik.

3. Wykład inauguracyjny wybitnego muzykologa dr Wacława Panka p.t. „Pieśń ojczyzny pełna”, ilustrowany muzycznie.

4. Koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru Miejskiego „Cantus Cordis”.

5. Utwory kompozytorów polskich w wykonaniu uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej w Wolominie.

Po uroczystej inauguracji zainteresowani będą mogli zapisać się w poczet słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wołominie.

Zajęcia będą odbywały się co tydzień, poczynając od dnia 12 listopada b.r. i będą podzielone na 2 bloki.

Blok 1 będą stanowiły wykłady (z zakresu historii sztuki, religioznawstwa, krajoznawstwa, historii regionu, profilaktyki zdrowotnej), które odbywać się będą w każdy czwartek w godz. 11.00-12.30.

Blok 2 będą stanowiły zajęcia praktyczne (kursy językowe, komputerowe, zajęcia plastyczne, gimnastyka usprawniająca), które odbywać się będą w dni powszednie, w godzinach przedobiednich.

Raz w miesiącu przewidziano wyjazd autokarem do Warszawy do teatru, na koncert lub do muzeum.

Raz na kwartał słuchacze UTW będą mogli wziąć udział w wycieczce krajoznawczej.

Czesne wynosi 70 zł za 1 semestr.

Serdecznie zapraszamy wszystkie osoby po 55 roku życia.

 

?Pieśń ojczyzny pełna?

O pierwszym wykładzie Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Wołominie rozmawiamy z dr Wacławem Pankiem

 

  • Pański wykład ?Pieśń ojczyzny pełna?, który odbędzie się w niedzielę 4 listopada o godz. 16 w Miejskim Domu Kultury, zainauguruje działalność naszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Skąd ten tytuł?
  • Pani Zofia Michalik, inicjatorka tego uniwersytetu, zwróciła się do mnie, bym opowiedział o polskich pieśniach narodowych. Uznała, że jest to temat godny inauguracji, a poza tym powinien zainteresować zwłaszcza średnie i starsze pokolenie wołominiaków słynących z postaw patriotycznych. Tytuł zaś pochodzi od poety Jana Kasprowicza, który tym genialnym skrótem określił istotę pieśni patriotycznych, narodowych.
  • W swoim ?Polskim śpiewniku narodowym? 10 lat temu po raz pierwszy skodyfikował pan nasze pieśni narodowe z całego tysiąclecia istnienia państwa. Dlaczego?
  • Było to potrzebne, by wreszcie nauka zajęła się polskim śpiewem narodowym w sposób poważny. Nasze pieśni stanowią niezwykle ważny rozdział kultury narodowej, a były dotąd traktowane po macoszemu.
  • W zeszłym miesiącu ukazało się I wydanie nowej encyklopedii PWN pt ?Muzyka. Kompozytorzy i wykonawcy, prądy i kierunki, dzieła?. Znalazłam tam hasło ?pieśnioznawstwo?, w którym czytamy: ?Nowy kierunek badawczy muzykologii /?/ pieśnioznawstwo zostało zainicjowane przez interdyscyplinarny zespół badawczy W. Panka podczas prac nad kanonem polskiego śpiewnika narodowego?? Rozumiem, że pańska książka sprzed 10 lat zaowocowała nową dziedzinę naukową?
  • Można tak w skrócie powiedzieć. Może też i dlatego pani radna Zofia Michalik zaprosiła mnie na wykład inauguracyjny. Ale spieszę donieść ewentualnym słuchaczom tego wykładu, że nie zamierzam tam bawić się w naukowe zawiłości, tylko chcę opowiedzieć o fascynujących historiach niektórych naszych pieśni, o ich tajemnicach i ciekawostkach słowem o tym, co radowało polskie serca przez tysiąc lat. Prawdopodobnie wspomoże mnie w tym chór, prezentujący muzyczne przykłady. Serdecznie zapraszam do MDK w niedzielę 4 listopada o czwartej po południu.

Rozmawiała Teresa Urbanowska