Gmina Wołomina znalazła się w czołówce najlepszych gmin na Mazowszu, zajmując drugie miejsce w konkursie ?Mazowiecka Gmina Roku?. 23 listopada podczas gali ?Polska Przedsiębiorczość 2013? Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar odebrał srebrną statuetkę Orła Mazowieckiego Samorządu. Prestiżowy tytuł przyznany został za realizację projektu ?Internet szansą rozwoju gminy Wołomin?, na który gminie udało się pozyskać środki zewnętrzne w wysokości 3 mln zł.
Nagroda została przyznana decyzją Kapituły i Organizatorów Konkursu Mazowiecka Gmina Roku 2013 pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
Kapituła oceniała przede wszystkim działania związane z efektywnym wykorzystywaniem środków finansowych pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej, warunki sprzyjające inwestorom, innowacyjność działań związanych z ochroną środowiska, stan infrastruktury drogowej, podnoszenie poziomu edukacji oraz dotychczasowe osiągnięcia uczestnika, zdobyte nagrody i wyróżnienia.
Jak napisali organizatorzy, odbywający się od wielu lat konkurs skierowany jest do wszystkich gmin województwa mazowieckiego, które ?realizując wzorcowo działania ustawowe oraz strategię rozwoju na rzecz społeczności lokalnej, podnoszą standard życia mieszkańców oraz wykazują otwartość i przychylność we współpracy z inwestorami i przedsiębiorcami.? Konkurs organizowany jest w ramach Narodowego Programu Promocji POLSKA PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ 2020 przez Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług oraz firmę Europa 2000 Consulting.
Wołomin znalazł się w gronie najlepszych gmin na Mazowszu za projekt ?Internet szansą rozwoju gminy Wołomin?, którego realizacja rozpoczęła się w grudniu 2012 r. Projekt skierowany jest do osób niezamożnych z gminy Wołomin i ma na celu wyrównanie szans i poprawienie ich statusu społecznego. 200 rodzin otrzyma komputer stacjonarny, dostęp na sześć lat do Internetu, a także odbędzie 600 godzin szkoleń, które nauczą je korzystania z tych narzędzi. Od czerwca do września br. przez 3 trzy miesiące trwał nabór uczestników do projektu. Łącznie zgłosiło się ok. 250 osób spełniających odpowiednie kryteria, głównie dochodowe. Były to m.in. gospodarstwa domowe, korzystające z pomocy społecznej lub systemu świadczeń rodzinnych, rodziny zastępcze, samotni rodzice oraz osoby ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Projekt obejmował także dzieci i młodzież uczącą się z bardzo dobrymi wynikami w nauce, a będącymi w trudnej sytuacji materialnej, uprawniającej do uzyskania stypendiów socjalnych oraz osoby z grupy wiekowej 50 + o odpowiednim dochodzie.
Osoby wyłonione przez Komisję Rekrutacyjną, które zakwalifikowały się do udziału w projekcie, otrzymają w przyszłym roku komputery, dostęp do internetu i wezmą udział w szkoleniach.
Projekt, którego wartość wynosi 3 mln zł, jest w 100% finansowany ze środków zewnętrznych.