Po raz pierwszy na festiwalu ?Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów? wystąpiły dzieci, stypendyści Fundacji Banku Zachodniego WBK. To oni stali się najważniejszymi mistrzami tego wieczoru i udowodnili, że mogą godnie uczestniczyć w wielkim wydarzeniu muzycznym.
W pierwszej kolejności wystąpiło niezwykle utalentowane bliźniacze rodzeństwo, Agata i Maciej Szuba, które podjęło się wykonania utworów Bacha, Clementiego i Beethovena. Gry na fortepianie uczą się dopiero 5 lat, a już mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w międzynarodowych konkursach. Do koncertu podeszli profesjonalnie, wymagali od siebie bardzo dużo. Mimo młodego wieku odpowiedzialnie spełnili rolę uczestnika II Międzynarodowego Festiwalu ?Perła Baroku ? Koncerty Mistrzów?. Jako trzeci wystąpił Szymon Nehring, do najważniejszych jego osiągnięć należą I Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Steinwaya w Hamburgu czy nagrody za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim dla Dzieci w Jeleniej Górze. Swój styl i umiejętności zaprezentował wykonując dzieła Fryderyka Chopina. W moim odczuciu Szymon doskonale potrafi nawiązać emocjonalny kontakt z publicznością, przekazuje jej to, co czuje uderzając w klawisze.
W przerwie koncertu miał miejsce wernisaż wystawy prac Ani i Moniki Klechamer oraz Melanii Majgier. Zobaczyliśmy zbiór wybranych prac, największy podziw wzbudziły malowane na jedwabiu Madonny Moniki i szkice Melanii. Kobyłkowska publiczność z zainteresowaniem oglądała obrazy, podchodziła do obecnej na wernisażu Melanii, by przekazać jej wyrazy uznania czy porozmawiać o twórczości.
W drugiej części wystąpiła w moim przekonaniu perła młodzieżowej sceny muzycznej. Małgorzata Nakonieczna zaśpiewała utwory znane i lubiane. Publiczność ze łzami w oczach słuchała takich utworów, jak: ?Nie żałuję?, ?Mój pierwszy bal?. Słowa napisane przez nieżyjącą już Agnieszkę Osiecką w ustach dziewczyny u progu dorosłości zabrzmiały niczym mistyczna nauka dla wszystkich zgromadzonych na występie. Największe wrażenie wywarło na mnie wykonanie utworu ?Kocham Cię Życie?. Młoda artystka przekazuje nam z muzyką cząstkę siebie, możemy odczuć jej inwencję, cenną osobistą interpretację dzieła. Nie ogranicza się do pracy odtwórczej, lecz wydobywa z każdej piosenki coś nowego ? coś wyłącznie Małgorzaty Nakoniecznej. Przy fortepianie towarzyszył jej Piotr Matuszczyk, znakomity pianista współpracujący z Edytą Geppert, Krystyną Prońko, Krzysztofem Kiljańskim.
Każdy konkurs, występ, to jeden z kolejnych celów, jakie stawiają sobie stypendyści. Stopniowa realizacja ich pokazuje im, ile już potrafią i co jeszcze mogą poprawić. Uczy ich to nie tylko zdrowej rywalizacji, warsztatu pracy czy profesjonalnego podejścia do pasji, przede wszystkim pomaga im ukształtować charakter. Wszystko, co robią, podarowuje im cenne życiowe doświadczenie. Jestem przekonany, że za kilka lat młodych artystów zobaczymy na największych muzycznych scenach Polski, a nawet Europy i świata. Na ich kartach historii zapisany będzie także występ w Kobyłce oraz pomoc Fundacji Banku Zachodniego WBK.
Sebastian Ottenbre