Szukamy nowych rozwiązań dla Kobyłki

? Ciągłe poszukiwanie nowych rozwiązań jest sposobem na rozwój naszego Miasta. Nie wolno nam, samorządowcom, trwać przy utrwalonych schematach działania ? tymi słowami Robert Roguski, burmistrz Kobyłki podsumowuje 2012 rok.

Ten rok uważam za bardzo dobry dla Kobyłki ponieważ udało się przekroczyć barierę tradycyjnego myślenia o rozwoju miasta. To co było dobre do tej pory, przestaje być wystarczająco dobre na jutro i pojutrze. Stąd nasze starania o przyciągnięcie do nas inwestorów, którzy doceniają potencjał miasta. Myślę, że to się nam udało.

24 września podpisany został List Intencyjny pomiędzy Gminą Kobyłka a firmą MULTIBUD. Samo podpisanie listu było poprzedzone tygodniami przygotowań, a i tak wiele pracy dopiero przed nami. Pierwszy krok, nie wiem czy najtrudniejszy, został jednak zrobiony. Inwestor ma znakomitą markę na rynku. Inwestuje w Gdańsku, Rzeszowie, Warszawie, Radomiu i wielu innych, większych od naszego, miastach. Jesteśmy zainteresowani rozwojem terenów miejskich w sposób zrównoważony taki, w którym infrastruktura mieszkaniowa rozwija się równoległe z infrastrukturą usługową. Dlatego potrzebujemy firmy, która patrzy na rozwój w ten sam sposób, która oprócz budowy mieszkań wybuduje np. bibliotekę, pomieszczenia dla służby zdrowia. Inwestor na własne ryzyko i koszt przygotowuje analizy opłacalności wspólnych projektów. Założenia dotyczące zagospodarowania powinny powstać do końca marca 2013 roku. My dokonujemy analiz prawnych. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w powiecie, a i w skali regionu nie ma ich wiele. Czujemy się pionierami!

Kolejna perspektywa finansowa, czyli fundusze europejskie na lata 2014?2020, to kolejny temat do którego mocno się przygotowujemy. Samotna gmina niewiele zdziała. Sukces może przynieść tylko wspólne aplikowanie o te środki. To oznacza ścisłą, opartą na wspólnych zasadach, współpracę pomiędzy samorządami, a także innymi zainteresowanymi podmiotami. Wraz z Zielonką i Markami przystąpiliśmy już do takiego działania. Rady tych miast podjęły stosowne uchwały, które pozwalają na podpisanie ?porozumienia dotyczącego wspólnych działań w rozwiązywaniu problemów społecznych, ekonomicznych, infrastrukturalnych oraz z zakresu ochrony środowiska naturalnego?. Na pierwszy ogień poszły kłopoty związane z odprowadzaniem wód deszczowych z naszego, obejmującego trzy miasta, terenu. Oczywiście nie zamkniemy się tylko w tym gronie. Potencjalnymi partnerami mogą być w różnych działaniach: Klembów, Strachówka, Radzymin, Jadów, Tłuszcz.

Współdziałanie, które daje najlepsze efekty, niestety nie jest naszą najmocniejszą stroną. Tego brakuje w skali powiatu, toteż często zaczyna się i kończy na dyskusji. Przykładem są ścieżki rowerowe, trasy turystyczne, od lat o nich mówimy i nic z tego nie wynika. My poważnie chcemy współdziałać. Z Zielonką i Markami przecieramy szlaki.

Nie mogę nie wspomnieć o dwóch, wielkich, inwestycjach, z którymi wiążemy równie wielką nadzieję. To budowa trasy S8 i modernizacja naszej linii kolejowej. Sprawna komunikacja to nas klucz do sukcesu. Jesteśmy tak blisko Warszawy. Borykamy się jednak z kłopotliwym do niej dojazdem. Poprawa tej sytuacji otworzy nas na kolejne inwestycje, staniemy się jeszcze atrakcyjniejszym miejscem do życia i inwestowania. Oczywiście zachowując, zgodnie z uchwaloną w tym roku Strategią Miasta Kobyłka na lata 2014 ? 2020, klimat i charakter Kobyłki. Dalej będziemy ?zielonym ogrodem z perłą baroku?, ale znacznie nowocześniejszym i wygodniejszym. Mijający rok przybliża nas do takiego stanu ? jest zatem udany.

W tym miejscu, w imieniu Samorządowców z Kobyłki, życzę wszystkim Czytelnikom Świąt Bożego Narodzenia przepełnionych jednością i spokojem, miłością bliskich i życzliwością otaczających nas ludzi.

Wszystkim Przedsiębiorcom i Instytucjom działającym w Kobyłce, dziękuję za owocną współpracę z samorządem w roku 2012, z nadzieją na jeszcze lepszą w roku 2013.

 

Robert Roguski,

burmistrz Kobyłki