Moka Mikowska, uznana wołomińska artystka, weźmie udział w niezwykłej akcji. Po uzgodnieniu z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji powstanie 15 oryginalnych murali na terenie Warszawy. Ich tematem będzie życie erotyczne osób niepełnosprawnych.
? Dlaczego zaczęła Pani współpracować z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji?
? Rozpoczęłam współpracę, ponieważ znajoma z kursów unijnych z projektu ?E-samodzielni? Iza Poniatowska zadzwoniła do mnie, znając moje współczucie dla wszystkich istot i poglądy związane z rozwojem duchowym, z pytaniem: czy zechciałabym podjąć się takiego zadania.
? Bardzo ciekawa jest forma akcji, którą będziecie prowadzić w Warszawie. Skąd taki pomysł na pomoc niepełnosprawnym?
? Fundacja Aktywnej Rehabilitacji pomaga niepełnosprawnym i jest przez nich tworzona. Są to osoby same poruszające się na wózkach i dumne. Szukali czegoś oryginalnego, a jednocześnie uniwersalnego, co przemówi do emocji odbiorcy i wplecie się w tkankę miasta. Łączy te wątki i spełnia założenia akcja ?Mural?, dzięki której Warszawa stanie się ładniejsza i ciekawsza. Malowidła powstaną w widocznych miejscach, gdzie sztuka pokazująca pięknych ludzi będzie zachwycać i intrygować.
? Czy pomoc skierowana będzie do konkretnych osób?
? Dzięki FAR niepełnosprawni stają się i czują się pełnoprawni i aktywni. Akcja ma pokazać, że istnieje fundacja, która zwraca im niezależność i zdolność panowania nad własnym życiem. Celem jest powiadomienie o istnieniu FAR osób, które mogą chcieć się do niej zgłosić, i ludzi, którzy mają wśród bliskich taką osobę ? by mogli ją tu skierować. Oczywiście akcja ma mówić do wszystkich, że niepełnosprawni są ludźmi, którzy również mają normalne uczucia, potrzeby i emocje.
? Wykonanie 15 murali wielkości co najmniej dwa na trzy metry w różnych częściach Warszawy to nie lada wyczyn. Nie ma Pani czasem lęków, że to za duże wyzwanie?
? Tak, to wyzwanie, ale jestem spokojna, jeśli chodzi o wykonanie prac, gdyż jestem osobą sumienną i mam doświadczenie w wykonywaniu podobnych dzieł, tylko w nieco mniejszej skali… ale wierzę, że sobie poradzę.
? Zdradzi Pani, kiedy, w jakich godzinach i w jakich miejscach stolicy będzie można Panią spotkać?
? Będzie to koniec czerwca początek lipca ? do 6 lipca. Prace mają powstawać nocą, by rano zaskoczyć przejeżdżających i przechodniów. Powstały już murale na terenach: Wisłostrada?Trasa Łazienkowska, Rondo Prymasa Tysiąclecia z Wolską, róg Alei Stanów Zjednoczonych z ul. Saską, Aleje Jerozolimskie?WDK. Najbliższy termin to noc z 5 na 6 lipca przy Galerii Mokotów. Serdecznie zapraszam chętnych do towarzystwa.
? Czyje postacie ludzkie naniesie Pani na mury?
? Będą to postacie niepełnosprawnych pokazujące ich życie erotyczne lub jego konsekwencje, na przykład kobieta w ciąży na wózku inwalidzkim itp. Nie rozumiem, dlaczego nie dostaliśmy pozwolenia na projekt pokazujący dwoje leżących (ubranych) całujących się postaci, a obok wózki inwalidzkie. Uznano to za nieodpowiednie!
? Całe wydarzenie ma być filmowane. Czy ma być to forma performance?u?
? Nie będzie to performance, będą dwa rodzaje filmów. Pierwszy to przede wszystkim będzie rodzaj dokumentu ? filmowanie wywiadów z przechodniami pokazujące ich reakcje i opinie na to, co widzą. Natomiast drugi rodzaj to moje prywatne uwiecznienie procesu powstawania malowanych murali.
Rozmawiała
Sylwia Kowalska