Od ilu lat uczy się człowiek? W Zielonce od czterdziestu dziewięciu. Tyle czasu bowiem istnieje tam Zespół Szkół im. Prezydenta Ignacego Mościckiego, w którym mieści się liceum ogólnokształcące oraz technikum.
W tym roku miała miejsce XII edycja imprezy, znanej pod nazwą Dni Nauki. Dzięki staraniom Komitetu Organizacyjnego: Katarzyny Kamionki, Joanny Biskup i Anny Zubow, dwudniowe patronalia w Mościckim, na które zapraszane są wybitne osobistości ze świata wiedzy, zdobywają coraz większą popularność wśród uczniów powiatu wołomińskiego.
6 i 7 grudnia wszystkie drogi prowadziły do Zielonki, na ulicę Inżynierską. Po uroczystym wystąpieniu Anny Nowińskiej-Mróz ? dyrektor szkoły, Konrad Rytel ? wicestarosta wołomiński, wręczył uczniom, którzy w roku szkolnym 2011/2012 uzyskali najlepsze wyniki w nauce, Stypendia Rady Powiatu TALENT. Następnie, dr Stanisław Bajtlik, astrofizyk, kierownik Ośrodka Informacji Naukowej Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika, wygłosił wykład inauguracyjny pod tytułem Stąd do nieskończoności. Naukowym rarytasem była prelekcja prof. Ryszarda Kuleszy z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, który połączył historię starożytną z Mickiewiczem i CIA. Burzę oklasków zebrało Chemiczne Koło Naukowe Politechniki Warszawskiej FLOGISTON, którego członkowie zaprezentowali ekscytujące doświadczenia z wyżej wspomnianej dziedziny. Uczniowie wysłuchali prelekcji dr Tomasza Łabuszewskiego (Zbrodnie komunistyczne w Polsce 1944-1956), dr Przemysława Olbratowskiego (Jak działa elektrownia jądrowa), dr Beaty Dorosz (Życie po życiu Jana Lechonia), prof. dr hab. Szymona Malinowskiego (Fizyka chmur), dr Edwarda Karasińskiego (Techniki reklamy), a także mgr Sławomira Kosyla (Podróże, które kształcą).
Drugiego dnia emocji było jeszcze więcej. W Zielonce pojawiła się bowiem prof. Jadwiga Staniszkis ? socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu oraz Instytutu Studiów Politycznych PAN, a także Joanna Garnier ? współzałożycielka La Strady, czyli Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu, propagująca założenia Stowarzyszenia Amnesty International Polska.
Od Joanny Garnier młodzież dowiedziała się, że w roku 2011 pokrzywdzonych było sto osiemdziesiąt osób, natomiast w roku 2010 ponad trzysta. Liczba ujawnionych osób zależy od wykrywalności przestępstw oraz od ilości ludzi przyjeżdżających do pracy w danym kraju.
Paulina Grabowska i Aleksandra Kościesza, uczennice klasy humanistyczno-dziennikarskiej podczas rozmowy z Jadwigą Marią Staniszkis usłyszały: ? Chciałam być w harcerstwie. Niestety nie miałam takiej możliwości. Marzyłam o tym, by stworzyć własny mini świat wokół książek, a nauka była obecna w moim życiu od zawsze i tak zostało do dziś. Rozmówczyni uważa również, że aby przetrwać podczas kryzysu trzeba zachować harmonię, dystans do świata i uważać na to, co się robi.
Patronalia w Mościckim to sprawdzian dla całej społeczności szkolnej. Uczniowie klas hotelarskich obsługują gości, poznając tajniki swego przyszłego zawodu. Młodzież z klasy humanistyczno-dziennikarskiej przeprowadza wywiady z prelegentami, uczniowie z koła foto-filmowego są odpowiedzialni za uwiecznienie uroczystości na zdjęciach a wszyscy przy tym ze sobą współpracują.
Oprócz wystąpień wykładowców z uczelni wyższych, uczniowie z Mościckiego również przygotowali i zaprezentowali swoje mini wykłady.
Patronat honorowy nad imprezą po raz kolejny objęli: Piotr Uściński ? starosta wołomiński, oraz Grzegorz Dudzik, burmistrz Miasta Zielonka. Opiekę medialną po raz drugi sprawowało ?Życie Powiatu na Mazowszu?.