? W Ząbkach potrzebna jest szkoła średnia ? przekonuje od dłuższego czasu burmistrz miasta Robert Perkowski. O tym, dlaczego tak uważa, oraz o tym, jaka powinna to być szkoła, mówi podczas wywiadu udzielonego Teresie Urbanowskiej.? Dlaczego uważa Pan, że Ząbki potrzebują szkoły średniej?
? Jesteśmy dużym miastem, nie wiem, czy nawet nie największym w Powiecie Wołomińskim i tym samym nie większym od Wołomina. Na terenie naszego miasta nie ma jednak żadnej szkoły średniej. Szkoły średnie mają: Radzymin, Wołomin, Marki, Zielonka, a nawet Urle.
? Hasło ?zbudujmy szkołę? nie wystarczy. Potrzebny jest pomysł na szkołę, miejsce ? no i wreszcie uzasadnienie, że jest ona niezbędna…
? Ząbki mają zabezpieczoną działkę pod szkołę średnią. Teren, o którym mówię, jest oznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego właśnie pod zabudowę oświatową, mieści się na tyłach obiektu handlowego Makro. Właścicielem terenu jest samorząd województwa mazowieckiego, z którym prowadzone są rozmowy, i wiele wskazuje na to, że Miasto Ząbki niebawem pozyska go na własność. Trudno sobie więc wyobrazić lepszą sytuację.
? A co z pomysłem? Czy chodzi Panu o jakąkolwiek szkołę średnią, czy też jest jakiś konkretny pomysł na kierunek kształcenia? Czy wie Pan, jaką szkołę chciałby dla Ząbek?
? Pomysł zrodził się niejako samoczynnie. W mojej ocenie jest wart pochylenia się nad nim przez samorząd powiatu, w którego kompetencji jest szkolnictwo średnie i zawodowe. Jako miasto od 2007 r. współpracujemy z Politechniką Warszawską i to właśnie dzięki tej współpracy zamierzamy pozyskać pieniądze z UE na budowę Ośrodka Badawczego wraz ze średnią szkołą techniczną. Wieloletnia już współpraca Ząbek z politechniką zaowocowała pozyskaniem pieniędzy na projekt naukowo-badawczy ?ECO-Mobilność?, który zostanie zakończony w 2013 r., zaś jego kolejnym etapem będzie budowa ośrodka naukowo-badawczego ze szkołą.
? Czego dotyczy sam projekt?
? Projekt ?ECO-Mobilność? dotyczy nowoczesnych środków transportu i komunikacji. Taki byłby również profil szkoły technicznej, którą chcielibyśmy uruchomić na terenie naszego miasta. Chcemy, aby niektóre zajęcia w tej szkole prowadzone były przez wykładowców z Politechniki Warszawskiej. Całość funkcjonowałaby pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk (PAN), na co w ustnej rozmowie zgodził się wstępnie prezes PAN, prof. Kleiber.
? W ostatnim czasie prowadzone są rozmowy w temacie uruchomienia szkoły średniej w Markach. O Ząbkach samorząd powiatowy nie wspomina. Czy Pańskim zdaniem powiat jest w stanie uruchomić dwie nowe szkoły średnie?
? Nie wiem, jaki pomysł na szkołę średnią mają Marki. Nie wiem, jak bardzo zaawansowane są działania, aby tam powstała nowa szkoła. Nasze starania sięgają 2007 r. W chwili obecnej sam pomysł ma konkretny kształt, natomiast sam plan daje możliwość pozyskania środków zewnętrznych, co w obecnym czasie jest bardzo istotne i daje możliwość realizacji ambitnego przedsięwzięcia przy minimalnym nakładzie środków własnych. Atrakcyjna jest również sama lokalizacja proponowana przez Ząbki. Teren przewidziany pod tę inwestycję usytuowany jest na styku Ząbek i Marek, obok dużej pętli autobusowej przy centrum handlowym M1. Teren jest w pełni uzbrojony, a na dodatek jeździ tamtędy ?darmobus? gminny. Dostępność do nowej szkoły byłaby ponadlokalna.
a co ze szkołą podstawową? w tym roku boom urodzinowy, za 6 lat jak dzieci będą chciały pójść do szkoły to nie będzie gdzie