Starzenie się skóry stało się pierwszą przyczyną konsultacji lekarskich z zakresu medycyny estetycznej. Co jest powodem? Zmarszczki! Ze względu na informacje w TV, prasie czy Internecie o coraz lepszych technikach zapobieganiu starzeniu się skóry, kobiety coraz częściej nie mogą pogodzić się z upływem czasu.
Zmarszczki różnią się umiejscowieniem i sposobem powstawania. Wyróżnia się zmarszczki mimiczne, zmarszczki związane z fotostarzeniem oraz wywołane opadaniem nagromadzonej tkanki tłuszczowej.
Zmarszczki mimiczne (na czole, lwia zmarszczka, kurze łapki) pojawiają się jako pierwsze, spowodowane są powtarzalnymi ruchami mięśni twarzy i pogłębiają się wraz ze starzeniem.
Zmarszczki związane z fotostarzeniem (na policzkach, wokół ust) pogłębiają się wraz ze starzeniem fizjologicznym i pod wpływem działania tytoniu.
Zmarszczki wywołane opadaniem tkanki tłuszczowej (bruzdy nosowo-wargowe i wokół ust oraz zmarszczki goryczy) pojawiają się po 45 roku życia. Są one odpowiedzialne za pojawienie się obwisłych policzków, jak również opadania powiek.
Wprowadzenie do „świata zmarszczek” trochę przeraża, bo nie zdawaliśmy sobie sprawy, że jest ich aż tyle rodzajów i można je nawet sklasyfikować. Pracujemy na nie skutecznie przez lata, eksponując naszą skórę na działanie słońca przez plażowanie bądź chodząc do solarium. Palenie papierosów nie pozostaje również bez echa. By pozbyć się oznak starzenia nie musimy uciekać się do metod tak inwazyjnych, jakim jest iniekcja toksyny botulinowej, która jest jedyną substancją zdolną zablokować skurcze mięśni twarzy.
Iniekcja wymaga interwencji lekarskiej a jej skuteczność jest ograniczona w czasie (zabieg należy powtarzać średnio co pół roku) a niestety jest to bardzo kosztowne.
Zamiast botoxu można zafundować sobie iniekcję wypełniającą kwasem hialuronowym. Zagłębienie zmarszczki jest wypełniane przez wstrzyknięcie pod nią kwasu hialuronowego. Na szczęście można kupić produkt, zawierający ten składnik i zastosować profilaktykę antystarzeniową w warunkach domowych.
Kwas hialuronowy jest naturalnie obecny w organizmie, stanowi zasadniczy składnik skóry.
Obecnie firmy kosmetyczne prześcigają się w produkcji preparatów z kwasem hialuronowym o najniższej masie cząsteczkowej, by mógł on głębiej wniknąć w skórę i dodać tkankom objętości. Kwas hialuronowy jest bardzo dobrze tolerowany przez skórę, nie wiąże się z ryzykiem alergii a co najważniejsze ma gwarancję skuteczności.
Naturalny kwas hialuronowy pod wpływem enzymu oraz wolnych rodników ulega rozpadowi na powierzchni skóry, dlatego w kosmetyce musi być poddany modyfikacji, a więc ulec fragmentowaniu i świecowaniu. W naturalnej postaci jest zbyt ciężki, aby skutecznie się wchłaniać, dlatego dzieli się go na fragmenty o mniejszej masie cząsteczkowej bądź zamienia się go w postać gęsto skupionych, stabilnych przez długi okres czasu cząsteczek. Skóra nieustannie traci wodę. Cząsteczki kwasu hialuronowego, wprowadzone w głąb zmarszczek, napełniają się wodą zwiększając swoją objętość. Mały rodzaj mikrosfer pozwala na penetrację i umiejscowienie w powierzchniowych warstwach naskórka.
Podczas pielęgnacji skóry kremem z kwasem hialuronowym nasza skóra staje się doskonale nawilżona i pełna blasku, następuje jej ujędrnienie. Zmarszczki ulegają zredukowaniu, zwiększa się gęstość skóry a owal twarzy odzyskuje dawny kształt.
Działanie kwasu hialuronowego cieszy się uznaniem i popularnością, zwłaszcza że jego skuteczność potwierdzona jest badaniami klinicznymi.
Jolanta Kaszper