W środę 24 marca 2010 roku obchodziliśmy już po raz piąty Święto Szkoły. Uczciliśmy w ten sposób 216. rocznicę wybuchu Powstania Kościuszkowskiego naszego patrona Tadeusza Kościuszkę. Dyrektor Gimnazjum – Tomasz Rurarz powitał gości: Tadeusza Bulika, wójta Gminy Dąbrówka, Wiesława Wilkowskiego ? Przewodniczącego Rady Gminy Dąbrówka, Elżbietę Sowińską i Sławomira Rosę ? członków Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, Annę Maniecką ? dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Małgorzatę Kozioł ? dyrektora Gimnazjum w Józefowie, Mariannę Sadowską ? dyrektora Przedszkola Samorządowego w Dręszewie Stanisława Wójcika ? dyrektora Szkoły Podstawowej w Dąbrówce, Stanisława Kryśkiewicza ? Przewodniczącego Rady Rodziców.
Patron naszego gimnazjum to jeden z największych polskich bohaterów narodowych. Chcielibyśmy, aby wyznawane przez niego wartości, czyli patriotyzm, sumienność, obowiązkowość czy szacunek dla innych, były również bliskie uczniom i absolwentom naszej szkoły. Kształtowanie tych postaw możliwe jest tylko przez wspólny wysiłek uczniów i nauczycieli. Zgodnie z pięcioletnią tradycją ostateczny efekt tej współpracy jest prezentowany właśnie podczas Święta Szkoły.
Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli pracowali nad trzema projektami edukacyjnymi. Pierwszy z nich ? humanistyczny – nosił tytuł ?Fryderyk Chopin i jego epoka? i dotyczył postaci najwybitniejszego polskiego kompozytora. Projekt związany był również z obchodzonym w tym roku Rokiem Chopinowskim.
Drugi projekt, matematyczno ? przyrodniczy ?Wykorzystanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych w procesie nauczania?, przenosił nas w świat nowoczesnych mikroskopów, doświadczeń, eksperymentów, nawigacji terenowej przy wykorzystaniu GPS.
Trzeci projekt, kierowany przez nauczycieli języków obcych, nosił tytuł ?Nauka języka obcego może być zabawna i przyjemna? i miał za zadanie zachęcić uczniów do uczenia się języków obcych, a może nawet zostania poliglotami.
W ramach projektów przeprowadzonych zostało również kilka konkursów. Między innymi: karaoke na wykonanie piosenki w języku angielskim; plastyczne na plakat promujący naukę języków obcych, na najładniejszą kartkę walentynkową oraz ?Malarskie inspiracje muzyką Chopina?; wiedzy o życiu i twórczości Fryderyka Chopina oraz dotyczący życia i działalności Tadeusza Kościuszki, na najlepszą i najciekawszą prezentację multimedialną poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Radę Rodziców i Spółdzielnię Uczniowską. Zadania, realizowane w ramach projektów zostały zebrane w prezentacji multimedialnej i zaprezentowane na uroczystości Święta Szkoły. Podczas uroczystości mieliśmy także okazję posłuchać muzyki Chopina na żywo w wykonaniu Anny Przybysz, absolwentki naszego gimnazjum i uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II Stopnia nr 2 im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Ania wykonała cztery utwory kompozytora. Zwieńczeniem uroczystości był występ Koła Teatralnego z przedstawieniem pod tytułem ?Rodem warszawianin, sercem Polak, a talentem świata obywatel?. Artyści stanęli na wysokości zadania.
Oj, jak zwykle, działo się, działo! I oczywiście ja tam byłam, wszystko zobaczyłam i co zapamiętałam to Wam przedstawiłam.
Iwona Bulik.