Studium i nowe aranżacje w Kobyłce

Z Robertem Roguskim, burmistrzem Kobyłki rozmawiamy między innymi o uchwalonym kilka dni temu studium zagospodarowania przestrzennego oraz o Metropolitalnej Strefie Przedsiębiorczości.

– Ostatnia sesja Rady Miejskiej zakończyła etap konsultacji i dyskusji nad studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Kobyłka. Jaką wizję rozwoju realizuje dokument?

– Ten strategiczny dokument opracowywany był przez 3 lata. Wywołał wiele dyskusji i emocji, ale jego uchwalenie uważam za wielki sukces. Opinie i uwagi mieszkańców pozwoliły nam przygotować najlepsze z możliwych opracowanie, które będzie wyznaczało kierunki dalszego dynamicznego rozwoju Kobyłki w poszanowaniu tradycji, kultury i przyrody naszego miasta.

– Co studium wnosi nowego?

– Zasadniczy docelowy układ komunikacyjny miasta oparty będzie na projektowanej sześciopasmowej drodze krajowej S8 z węzłem ?Kobyłka? w rejonie ulicy Przyjacielskiej. Drugim ważnym szlakiem komunikacyjnym jest istniejąca droga wojewódzka nr 634 ?ul. Nadarzyńska, która w obszarze Kobyłki projektowana jest z 4 pasami ruchu. Obecne Studium utrzymuje ponadto w mocy rezerwę terenu pod tzw. wewnętrzną obwodnicę Kobyłki, która jest naniesiona na przedłużenie ul. Orląt Lwowskich w kierunku projektowanego węzła ?Kobyłka?. Ten układ ma być szkieletem komunikacyjnym miasta.

– A co z terenami pod inwestycje? To, zdaje się, ten aspekt budził najwięcej emocji. Czy niebawem pojawią się nowi inwestorzy w mieście?

– Z układem komunikacyjnym wiążą się wskazane tereny pod usługi. Przy S8 są to miejsca obsługi podróżnych? hotele, gastronomia, stacje paliw itp. Studium wskazuje w Kobyłce dwa takie obszary: jeden przy ul. Dworkowej i drugi przy węźle ?Kobyłka?. Pojawiają się również obszary zabudowy wielkopowierzchniowej w rejonie węzła ?Kobyłka? i przy drodze wojewódzkiej nr 634 w sąsiedztwie ul. Orląt Lwowskich.

Staraliśmy się poświęcić maksymalnie dużo uwagi najbliższemu sąsiedztwu projektowanego obiektu wielkopowierzchniowego, bo to właśnie Ci mieszkańcy będą narażeni na największe uciążliwości z nim związane. Szukając najlepszego rozwiązania zapisaliśmy w studium obowiązek wydzielenia ok. 1,5 ha terenów zielonych w sąsiedztwie istniejącej zabudowy mieszkaniowej. Takie rozwiązanie pozwoli ograniczyć uciążliwość obiektu handlowego, a jednocześnie płynnie wpisać go w przestrzeń i charakter miasta.

– Mimo to pojawiły się wnioski mieszkańców o zaniechanie tej inwestycji.

– Pod względem urbanistycznym uważaliśmy lokalizację centrum handlowego w bezpośrednim sąsiedztwie hałaśliwej drogi wojewódzkiej właściwym kierunkiem. Dyskusja zawężona do tematu lokalizacji projektowanego Centrum Handlowego na osiedlu Turów przysłoniła wiele innych pozytywnych aspektów nowego Studium. Jestem pewien, że sukcesywnie realizowane zapisy tego opracowania pozwolą bardzo pozytywnie ocenić ten dokument w przyszłości. Najważniejsze, że już dziś otwierają się możliwości, których bez nowego Studium po prostu by nie było. Jednym z pierwszych takich kroków będzie komunalizacja, czyli przejęcie majątku Skarbu Państwa na rzecz Gminy, kilkunastohektarowego terenu leśnego położonego w centrum miasta pomiędzy ul. Warszawską i Nadarzyn. Zaplanowane tam usługi sportu i zieleń parkowa umożliwią realizację wspaniałego kompleksu parkowo ? sportowego wraz z usługami towarzyszącymi.

– Czy to wszystkie zmiany?

– Zdecydowanie nie. Studium umożliwi nam także nowe ?aranżacje? rynków w mieście. Tego historycznego, najważniejszego przy Kościele Św. Trójcy, ale również utworzenie nowego rynku na osiedlu Stefanówka w miejscu obecnego ronda. Takie zmiany planistyczne zdecydowanie podniosą wartość estetyczną i historyczną miasta. Mają także za zadanie ukształtować wartościową przestrzeń publiczną. Ciąg ulic Jana Pawła II i Napoleona powinien utworzyć główny szlak komunikacji pieszej. Wiąże się to z uruchomieniem terenów Państwowego Instytutu Maszyn Budowlanych przy ul. Napoleona pod inwestycje służące mieszkańcom Kobyłki.

Nowe zapisy Studium dotyczą także min. terenu usług oświaty na osiedlu Maciołki, gdzie dynamiczny rozwój niewątpliwie wymaga zabezpieczenia terenów pod przyszłą oświatę. Podobnie przy ul. Szerokiej pojawia się zapis dotyczący usług sakralnych, umożliwiający budowę na tym terenie nowego kościoła. Zwiększa się obszar terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe jednorodzinne, zgodnie z wnioskami właścicieli gruntów. Oczywiście nie wszystkie wnioski mieszkańców mogły zostać na tym etapie uwzględnione. Przez Kobyłkę przebiega pas terenów zielonych, stanowiący fragment Warszawskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, gdzie pod nadzorem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wprowadzone zostały niewielkie tereny budowlane.

– Czy to prawda, że wdrażane będą w Kobyłce projekty na rzecz przedsiębiorców?

– Staramy się o uzyskanie dofinansowania do projektu ?Metropolitalna Strefa Przedsiębiorczości?. Celem jest wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia wśród mieszkańców Warszawy, Kobyłki, Józefowa, Raszyna i Sulejówka. Projekt zakłada pomoc osobom zamierzającym podjąć działalność gospodarczą poprzez: szkolenia, doradztwo, a także wsparcie finansowe oraz wsparcie pomostowe. Złożony przez nas wniosek przeszedł ocenę formalną i jest na etapie oceny merytorycznej.

Dołączyliśmy również do gmin i powiatów województwa mazowieckiego, które zaangażowały się w projekt mający przyspieszyć wzrost konkurencyjności naszego województwa przez budowanie społeczeństwa informacyjnego. W ramach tego projektu utworzone i uruchomione zostaną gminne węzły Mazowieckiego Systemu Informacji Przestrzennej (MSIP) oraz uruchomiony portal umożliwiający zarejestrowanym użytkownikom min. zamieszczanie informacji na temat działalności gospodarczej i jej lokalizacji przestrzennej.

3 przemyślenia nt. „Studium i nowe aranżacje w Kobyłce

  1. Nie no Pan Burmistrz już realizucje swoją kampanie wyborczą.
    Sformułowania „Opinie i uwagi mieszkańców pozwoliły nam przygotować najlepsze z możliwych opracowanie, które będzie wyznaczało kierunki dalszego dynamicznego rozwoju Kobyłki w poszanowaniu tradycji, kultury i przyrody naszego miasta.” są żenujące żadna uwaga nie została uwzględniona co lepsze dot, kompleksu szanowna jedna radna chciała zmniejszyc pas zieleniu ustalony na początku 30 m do 20 m.

    Panie Burmistrzu pan się opanuje z wypowiedziami bo są kłamliwe i wprowadzają ludzi w błąd.

    Może redakcja zdecyduje się zapytac mieszkańców o ich zdanie a nie tylko burmistrza.

  2. Władza ma prasę = władza ma rację. Spokojnie kolego bo zbanują twój wpis. Poza tym cała Kobyłka czeka że niebawem powstanie tam: aquapark, boiska, place zabaw, kino, teatr… tymczasem już jest operetka z radosnymi nutami nadchodzącej kampanii wyborczej.

  3. Skoro Burmistrz twierdzi że jakieś uwagi i wnioski mieszkańców były wzięte pod uwagę, to niech odpowie:
    Ile wniosków złożono i ile ich rozpatrzono pozytywnie? Prosimy o konkrety, a nie slogany. Nie znam nawet 1 osoby, której wniosek rozpatrzony został pozytywnie!
    Bo właściciele nieruchomości w Kobyłce nie mają prawa głosu. Obecna rada miasta jak i burmistrzowie nie liczą się z potrzebami mieszkańców, tylko prowadzą własny folwark. A przecież są jedynie przedstawicielami mieszkańców i powinni działać zgodnie z wolą swoich wyborców!!!!
    PYTAM: ILE BYŁO ZŁOŻONYCH WNIOSKÓW I UWAG. I ILE ZOSTAŁO ZAŁATWIONYCH POZYTYWNIE?!

Możliwość komentowania jest wyłączona.