Wołomin wspólnie ze Związkiem Miast Polskich Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji oraz Prezydentem Warszawy zorganizowały w dniach 20 i 21 września konferencję naukową ?Przemiany i perspektywy straży miejskich i gminnych w ochronie bezpieczeństwa publicznego”.
O tym, że Gmina Wołomin przygotowuje się do ponownego utworzenia Straży Miejskiej, pisaliśmy już jakiś czas temu na łamach ŻPW. Nie dziwi więc fakt, że wołomińscy samorządowcy zaangażowali się w przygotowanie konferencji pod tytułem ?Przemiany i perspektywy straży miejskich i gminnych w ochronie bezpieczeństwa publicznego”, tym bardziej, że współpraca z innymi podmiotami władzy publicznej w celu podjęcia działań zmierzających do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego to jedne z podstawowych celów samorządu gminnego. Do takich działań bez wątpienia można zaliczyć współ organizację konferencji naukowej, która odbyła się 20 września w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki, Zarządzania i Administracji w Warszawie zaś dzień później w Miejskim Ośrodku Kultury w Wołominie. Debata toczyła się wokół następujących zagadnień: – prawne i organizacyjne aspekty funkcjonowania straży gminnych i miejskich; relacje między policją a strażą miejską; bezpieczeństwo obywateli jako zadanie samorządu.
Omówiono wiele istotnych dla działania straży miejskiej problemów. Głos w tych tematach zabrali specjaliści z zakresu prawa karnego i administracyjnego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się wystąpienia: prof. dr hab. Elżbiety Ury zatytułowane: Strażnik straży gminnej ? pracownik samorządowym, czy profesora Mariana Filara – Prawne podstawy funkcjonowania straży komunalnych. Prelegenci podkreślali, że bezpieczeństwo to nie tylko stan rzeczy, ale i proces ulegający wahaniom i zmiennym wspływom różnych czynników. Troska o utrzymanie pożądanego status quo wymaga nie tylko doraźnych działań interwencyjnych, ale również aktywnej prewencji w podstawowych sferach życia społecznego.
Burmistrz Wołomina Jerzy Mikulski w swym referacie skupił się na praktycznych zadaniach straży miejskiej w kontekście wieloletniego doświadczenia wołomińskiego samorządu. Przekonywał również o zasadności powołania tej dodatkowej jednostki porządkowej w zarządzanej przez siebie gminie.
Warto przypomnieć, że Rada Miejska w Wołominie upoważniła burmistrza do podjęcia kroków w celu powołania Straży Miejskiej, która ma ponownie powstać na początku 2008 roku . Ma ona wesprzeć działania prewencyjne wołomińskiej policji. Zastępca burmistrza Radosław Wasilewski omówił zadania straży w sferze ochrony środowiska oraz utrzymania czystości i porządku. Wyniki debaty zostaną opublikowane w materiałach po konferencyjnych. Juz teraz można jednak śmiało uznać, iż wspólna debata pozwoliła naświetlić kwestię straży miejskiej w kilku istotnych ujęciach. Z pewnością doświadczenia i wymienione poglądy wpłyną pozytywnie na proces formowania skutecznej jednostki porządkowej na terenie gminy Wołomin. łm/tur