Sprawdź swój rachunek za gaz!

dsc07826.JPGRachunki jakie w ostatnim czasie otrzymujemy z gazowni bulwersują coraz większą grupę mieszkańców naszego powiatu. – Mój jest wyższy o blisko 600 zł od ubiegłorocznego za taki sam okres – mówi jeden z mieszkańców Wołomina.
– Taka sytuacja może być spowodowana zwiększonym ?nawonieniem” gazu – usłyszeliśmy od zaprzyjaźnionego pracownika pogotowia gazowego. – Dużo zgłoszeń docierało do nas w sprawie zwiększonego zużycia gazu od mieszkańców w ostatnim czasie – opowiada nasz rozmówca. Rozmowy z innymi użytkownikami potwierdzają pewną prawidłowość. – Rok temu za taki sam okres czasu zapłaciłam ponad 500 złotych mniej – opowiada emerytowana nauczycielka z Kobyłki. – Poszłam z tym problemem do Gazowni w Wołominie. Złożyłam skargę w Wołominie na ulicy Warszawskiej. Powiedziano mi, że inni też składają skargi, ale że jest ich zbyt mało, żeby oddział podejmował jakieś działania w tym temacie – kontynuuje swoje opowiadanie nasza rozmówczyni.
Pozostali mieszkańcy Wołomina, Kobyłki, Zielonki i Radzymina z którymi udało nam się porozmawiać na ten temat zauważają podobną prawidłowość.
– Przeliczyłam sobie jakie zużycie w metrach sześciennych gazu, miałam w roku ubiegłym, kiedy mieliśmy dość mroźną zimę, średnio za okres grudzień i styczeń wyszło mi 10 m3. W tym roku zużycie dobowe wynosi 15 m3. A nie dość, że zima jest łagodna to jeszcze zaczęłam używać czajnik elektryczny i piekarnik do ciasta również elektryczny. W domu mieszka tyle samo osób co w roku ubiegłym – skąd wiec taki wzrost zużycia gazu – zastanawia się Danuta W. z Radzymina. Sprawie obiecał przyjrzeć się poseł Janusz Piechociński. – Sprawdzę jak to faktycznie wygląda – obiecał nam.

Teresa Urbanowska

P.S. Z informacji jakie otrzymujemy od Państwa po publikacji tego artykułu wynika, że metod na zwiększoną objętość „gazu w gazie” jest więcej. Wszystkie szczegółowo sprawdzamy a o wynikach naszych działań będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Czytaj również: https://www.zyciepw.pl/view/polityka/

 

24 przemyślenia nt. „Sprawdź swój rachunek za gaz!

  1. Jestem mieszkańcem Wołomina. W styczniu b.r. otrzymałem rachunek za gaz na kwotę 1120 złotych (zużycie gazu 762 m). Rok wcześniej za identyczny okres zapłaciłem 775 złotych (zużycie gazu 536 m). Zdziwiony tak wysokim rachunkiem wezwałem serwisanta, który sprawdził piec gazowy oraz szczelność instalacji. Stwierdził, że wszystko jest u mnie w porządku.
    Uważam, że sprawę należy nagłośnić również w innych mediach, bo osób poszkodowanych jest z pewnością dużo więcej.

  2. Z porównania zuzycia gazu za styczeń 2007 i styczen 2008 wynika ,że w zuzłem o 234 m mniej a zapłaciłem o 540 zł więcej.Czy gaz zdrożał o 80%.Sprawa jest naprawde do poważenego wyjasnienia.Poszę wszystkich o sprawdzenie swoich rachunków i interwencje w gazowni.Media są tu nieodzowne w pomocy.

  3. Chciałbym przychylić się do wypowiadanych różnic w zużyciu gazu. Dla przykładu podam że zagotowanie tej samej ilości wody (1 kubka) w m.Czarna a w Warszawie, przy takim samym palniku wynosi prawie 30 sekund.

  4. Z tym gazem to bardzo poważna sprawa- nie typu ile jest cukru w cukrze, ale ile jest gazu w tej mieszance diabli wiedzą jakiej . Dzwoniłem do Gazowni Warszawskiej jak mogę sprawdzić kaloryczność gazu w mojej sieci domowej.Odpowiedziano mi że mogę zrobić to na własny rachunek ale kto może to zrobić,według jakich norm,nie umiano mi odpowiedzieć.Panienka powiedziała mi że Gazownia robi własne badania kaloryczności w sieciach i wszystko jest w porządku. No właśnie w porządku dla Gazowni bo oni biorą dużą kasę , a my musimy ją płacić.Ktoś w końcu musi przerwać monopol Gazowni. Tą sprawę należy zgłosić do Ochrony Konsumentów tu natychmiast musi być interwencja Oni czyli Gazownia robią co chcą pompują w rurociągi powietrze i nawaniacze a nam liczniki się kręcą tylko w chałupach zimno.

  5. Witam,

    W Ząbkach jest to samo. Coś z tym gazem nie jest tak. Co możemy zrobić???

  6. Zg łosić do prokuratury podejrzenie o możliwość popełnienia przestępstwa

  7. Ja dzisiaj otrzymalam rachunek za gaz i jestem zalamana.jest taki sam jak w styczniu a prognoza na kwiecien jest wieksza niz byla na luty.To jest chore.takie rzeczy to sie tylko w Polsce dzieja.Dzwonilam z reklamacja i narazie musze czekac na wyjasnienie sprawy i tak pewnie nic nie wskoram

  8. jestem z Ząbek i też coś z tym gazem nie tak.Nie włączyłam podłogówki,bo zimy nie było,a rachunek o co najmniej 200m większy.Więc co się dzieje i co robić.Nie może tak być ,że sprzedają nam gaz gorszej jakości nie informując o tym i po cenie dobrego towaru.Powinna się tym zająć komisja konsumencka!

  9. my również dziś otrzymaliśmy rachunek za gaz-włos się zjerzył..ok.80% rachunek wyższy niż w zimie z mrozami -20stopni,piec sterowany termostatem,serwisowany…aż strach pomyśleć co by było gdyby pracował w normalnym trybie…pozostaje pytanie gdzie z tym uderzyć,bo to co robi gazownia to „złodziejstwo w biały dzień”-to są słowa człowieka,który potwierdził zmiany w mieszance gazu,który zajmuje się gazem zawodowo,bez cienia najmniejszych wątpliwości-złodziejstwo…może gdyby wszyscy ci,których telepnęło na widok rachunku połączyli siły to dałoby się coś z tym zrobić…tak dalej być nie może!!!!

  10. Jestem ze Szczecina i mam ten sam problem co wszyscy.Uważam że należy bezwzględnie reklamować powyższą sprawę i nagłaśniać. Pisać należy do Federacji Konsumentów, „URE”, (chociaż ta ostatnia instytucja nic konkretnego jeszcze nie załatwiła),Ministerstwa,Premiera, Rzeczniaka Praw Obywatelskich,Sejmu,. Można dokonać porównania zużucia gazy z odbiorcami którzy mieszkają w Niemczech (miejscowości przygraniczne). Porównywalne warunki atmosferyczne, więc czy u nich też tak podskoczyło zużycie.Czy przyrządy do pomiaru kaloryczności na podstawie których opiera się dostawca odrzucając reklamację posiadają cechę legalizcyjną.Dlaczego nie ma publicznych punktów gdzie jest na bierząco monitorowana kaloryczność gazu i każdy klient może kaloryczność parametry gazu w danej chwili skontrolować (warunek-widoczne cechy legalizacyjne. Dlaczego nie domagać się aby monopolista PGNiG instalował zamiast liczników mierzących m3, liczników kalorycznośći itd.itd. Mówię Wam pisać, pisać i jeszcze raz pisać, zasypać tych „janosików” reklamacjami, a jeżeli nie będzie efektów wyjaśnienia nieuzasadnionego wzrostu zużycia gazu, to należy zaangażować w proces wyjaśnienia okradania ludzi Uniię Europejską. Jeżeli każdy z Nas się podda to sprawa napewno się rozmydli.

  11. WARSZAWA….niestety i ja dostałam rachunek w którym zużycie gazu za dwa m-ce jest równy poprzedniemu zużyciu gazy przez okres półroczny. tak mają wszyscy mieszkańcy całego naszego bloku. czy wszyscy mieszkancy zużywają więcej gazu??????
    co jest z tym gazem?????
    dlaczego nas tak nabijają w butelkę. może ktoś zajmie się tą sprawą tak od serca….

  12. Na portalach internetowych http://www.cire.pl, http://www.rynekgazu.pl, http://www.ogrzewnictwo.pl w dziale artykuły problemowe można znależć artykuły:
    J. Dopke „Gigantyczne rachunki za gaz” oraz
    j. Dopke „Za duże rachunki za gaz – fakty czy mity”,
    które wyjaśniają wiele problemów na temat zuzycia gazu ziemnego w ostatnich dwóch sezonach grzewczych.
    Józef Dopke

  13. Górnośląski Operator Systemu Dystrybucyjnego na stronach internetowych http://www.gaz.zabrze.pl podał paramtery jakościowe gazu ziemnego wysokometanowego E, które wynosiły:
    – listopad 2007 r., ciepło spalania 39,891 MJ/m3, wartość opałowa 35,967 MJ/m3;
    – grudzień 2007 r., ciepło spalania 40,005 MJ/m3, wartość opałowa 36,064 MJ/m3;
    – styczeń 2008 r., ciepło spalania 39,890 MJ/m3, wartość opałowa 35,969 MJ/m3.

    Dla Oddziału Zakład Gazowniczy w Opolu można znaleźć parametry jakościowe gazu E dla poszczególnych rozdzielni. Wynosiły one:
    – Rozdzielnia Gazu w Nysie, ciepło spalania 39,150 MJ/m3, wartość opałowa 35,300 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Brzegu, ciepło spalania 39,150 MJ/m3, wartość opałowa 35,30 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Opolu, ciepło spalania 39,223 MJ/m3, wartość opałowa 35,363 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Kluczborku, ciepło spalania 39,425 MJ/m3, wartość opałowa 35,550 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Krapkowicach, ciepło spalania 39,260 MJ/m3, wartość opałowa 35,40 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Kędzierzynie Koźlu, ciepło spalania 39,426 MJ/m3, wartość opałowa 35,551 MJ/m3.

    Parametry jakościowe gazu ziemnego E w wybranych rozdzielniach Górnośląskiego Operatora Systemu Dystybucyjnego. Oddział Zakład Gazowniczy w Zabrzu:
    – Rozdzielnia Gazu w Wadowicach, Bielsku-Białej, Kętach, Skoczowie, Wodzisławiu, Żorach, Tychach ciepło spalania 40,004 MJ/m3, wartość opałowa 36,074 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Częstochowie, Olkuszu, Myszkowie, Zawierciu i Będzinie ciepło spalania 39,823 MJ/m3, wartość opałowa 35,909 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Częstochowie obszar Olesko, Lubliniec, Gliwice ciepło spalania 39,426 MJ/m3, wartość opałowa 35,551 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Bytomiu obszar Tarnowskie Góry ciepło spalania 39,26 MJ/m3, wartość opałowa 35,4 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Będzinie ciepło spalania 39,823 MJ/m3, wartość opałowa 35,909 MJ/m3;
    – Rozdzielnia Gazu w Raciborzu ciepło spalania 39,170 MJ/m3, wartość opałowa 35,318 MJ/m3.
    W taryfie z dnia 17.03.2006 r. Górnośląska Spółka Gazownictwa informuje, że wartość ciepła spalania gazu E dostarczanego dla odbiorców grup taryfowych od W-1 do W4 uważa się za zachowaną, jeżeli jego wartość mieści się w przedziale [38,315 MJ/m3, 40,685 MJ/m3].
    Podobne deklaracje można znaleźć, np. w taryfach Karpackiej Spółki Gazownictwa oraz Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa [38,31 MJ/m3, 40,49 MJ/m3].
    Podane powyżej wyniki pomiarów ciepła spalania wskazują na zgodność ciepła spalania gazu ziemnego E z deklarowaną przez dostawcę w taryfie.

    Więcej informacji na temat rozliczeń dostaw gazu można znaleźć na stronach internetowych:
    1. Dopke J.: Dokładność rozliczania dostaw gazu w realnych warunkach opomiarowania. http://WWW.cire.pl. 02.10.2007.
    2. Dopke J.: Dokładność rozliczania dostaw gazu w realnych warunkach opomiarowania. http://WWW.rynekgazu.pl. 02.10.2007.
    3. Dopke J.: Zależność zużycia gazu ziemnego na ogrzewanie pomieszczeń od liczby stopniodni grzania. http://WWW.ogrzewnictwo.pl. 10.11.2007.
    4. Dopke J.: Efektywność zużycia energii w gospodarstwach domowych. http://WWW.ogrzewnictwo.pl. 09.01.2008.
    5. Dopke J.: Gigantyczne rachunki za gaz. http://WWW.cire.pl. 29.02.2008.
    6. Dopke J.: Gigantyczne rachunki za gaz. http://WWW.rynekgazu.pl. 29.02.2008.
    7. Dopke J.: Gigantyczne rachunki za gaz. http://WWW.ogrzewnictwo.pl. 03.03.2008.
    8. Dopke J.: Czy mieszkaniowe gazomierze miechowe zawyżają rachunki? http://WWW.ogrzewnictwo.pl. 03.03.2008.
    9. Dopke J.: Za duże rachunki za gaz ? fakty czy mity ? http://WWW.cire.pl . 26.03.2008
    10. Dopke J.: Za duże rachunki za gaz ? fakty czy mity ? http://WWW.rynekgazu.pl . 26.03.2008
    11. Dopke J.: Za duże rachunki za gaz ? fakty czy mity ? http://WWW.ogrzewnictwo.pl . 27.03.2008
    12. Dopke J.: Wskaźniki efektywności zużycia energii w gospodarstwach domowych. http://WWW.cire.pl . 16.04.2008.
    13. Dopke J.: Wskaźniki efektywności zużycia energii w gospodarstwach domowych. http://WWW.systemyogrzewania.pl . 16.04.2008.
    14. Dopke J.: Wskaźniki efektywności zużycia energii w gospodarstwach domowych. http://WWW.ogrzewnictwo.pl . 18.04.2008.

    Józef Dopke

  14. Ząbki. Dramat, zaległości na ponad 7 tys zł.
    Duży dom, zyją w nim dwie osoby, grzeją tylko w pomieszczeniach uzywanych (dwa pokoje), a rachunki wyższe niż w domach w których ogrzewane jest pokoi 4 bądź 5.
    Złodzieje!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    A próbowaliście dodzwonić się do tego śmiesznego biura obsługi?
    Pierdzą w stołki głupie baby i nic nie robią!!! Nawet telefonu nie odbiorą!!!!!!!!!!!!

  15. Zgadzam sie całkowicie. Ja mam rachunek 3 razy większy za okres 3 miesięcy w sezonie letnim, kiedy nie ogrzewam mieszkania niż za 4 miesiace w sezonie zimowym, kiedy ogrzewanie jest włączone przez cały czas. Z pewnością złożę skargę. Poza tym nikt w gazowni nie odbiera telefonu. Myślę, że im więcej ludzi zareaguje, tym lepiej.

  16. Mam zasadnicze wapliwosci co do rzetelnosci odpowiedzi na skargi na wysokie rachunki .- Dlaczego ?
    Tlumaczenia zakladu dystrybucji ze gaz ma
    wysoka wartosc energetyczna – sa moze i prawdziwe ale przemilcza sie skrupulatnie moim zdaniem fakt ze o wysokosci rachunku decyduje ILOSC METROW SZESCIENNYCH ZMIERZONYCH PRZEZ LICZNIK – i tu jest sedno sprawy –
    1) Jezeli w sieci panuje prawidlowe cisnienie gazu to licznik mierzy prawidlowo ( gaz jest scisliwy i przy roznych cisnieniach ma rozna gestosc jako paliwo – „ilosc gazu w gazie ”
    2) Zima gdy u nas na osiedlu zapotrzebowanie rosnie spada cisnienie
    gazu – objawem tego jest kolorowy plomien . My otwieramy mocniej przeplyw gazu I LECA NA NASZ KOSZT MIERZONE ” PUSTE METRY GAZU ” – licznik odnotowuje tylko metry zuzycia – wskazania jego sa prawidlowe jedynie gdy w sieci panuje na wejsciu do licznika NOMINALNE CISNIENIE na jakie zostal zaprojektowany . Kazda obnizka cisnienia w sieci powoduje ze placimy nie za ilosc dostarczonej energii m3 x wartosc kaloryczna a za PUSTE M3 x wartosc kaloryczna .
    Moze ktos sie podzieli swoimi spostrzezeniami w tej sprawie i dolaczy swoj glos

  17. Gazownia liczy zużycie gazu tak aby miała zawsze nadwyżki kosztem odbiorców, jest to tzw. wyciaganie pięniedzy z cudzej kieszeni np. kiedy drożeje gaz, wyliczana jest średnia z całego roku /panie i dyrekcja mówi, że to komputer i nie mają z tym nic wspólnego, a tak naprawdę to nie ma się o co upominać bo to tylko 10 czy 15 zł zł więcej tak powiedziały ponad 10 lat temu – hm.. może te panie zarabiają bardzo duże pieniądze i dla nich są to nieważne kwoty. W w ten sposób w miesiącu maju kiedy nie ogrzewa się gazem płacimy po nowej cenie za gaz zużyty przed podwyżką. W ubiegłym roku przy niewielkim zużwaniu gazu wychodzi około kilkunastu złotych za dużo, jeżeli jest kilka podwyżek w ciągu roku najbiedniejsze osoby płacą już kilkadziesiąt złotych za dużo, poza tym inkasent spisujac licznik podaje jego stan nie w dniu spisywania tak jak liczniki były na posesjach ale z tygodniowym opóźnieniem i gaz zużyty za ten tydzień na wyrost płacimy znowu po nowej cenie przy podwyżkach. Nikt się
    nad tym nie zastanawia, to przynosi zysk gazowni np.w okresie letnim znowu jest wyliczana średnia z całego roku i przy wymianie licznika na nowy, pracownicy nie zostawili dokumentu wymiany ze stanem końcowym licznika w ten sposób dostałam rachunek na 380 czy więcej zł a należało się do zapłaty około 80 złotych. Trzeba samemu spisywać stan licznika przy wymianie na nowy. Nikogo nie interesowało, że ktoś z tego powodu o mało nie został przyprawiony o zawał i nie przespał nocy i stracił prawie cały dzień aby to wyjaśnić i złozyć stosowne pismo. Panie beztrosko odpowiadaJĄ, że to KOMPUTER WYLICZA, CHOCIASZ ROZUMNY CZŁOWIEK WIE, ŻE TAKI PROGRAM JEST NIEWŁASCIWY , NIELOGICZNY I NIE MAJĄACY ZASTOSOWANIA W PRAKTYCE I W RZECZYWISTOŚCI, A NA DODATEK pANIE NIE MAJA NIC WSPÓLNEGO Z WYMIANą LICZNIKA ? PRZECIEŻ TO TA SAMA INSTYTUCJA! Na zgłaszane reklamacje i niezgodności po prostu nie odpisują i nie przepraszają swoich klientów.
    Teraz na rachunku nie podaja dnia, do którego jest naliczany gaz po starej cenie, tylko ilość zużycia, ktoś kto sprawdzai zapisuje stan licznika i tak potrafi wyliczyć ile zużył po starej cenie a ile po nowej i ile mu wyliczono za dużo.

  18. W lecie płaciłem spore rachunki za ciepłą wodę w domku jednorodzinnym.
    Zainstalowałem kolektory słoneczne celem obniżenia rachunków.
    Jakież było moje zdziwienie gdy przyszła faktura. Nie używając gazu wcale rachunek obniżył się tylko o około 10%
    O co chodzi?

  19. Witam
    Dziwnym zbiegiem okoliczności zauważyłem ż po drugiej stronie Warszawy tz.Gmina Babice Stare jest tak samo.Ociepliłem dom a tu rachunki jak bym miał dom 350m a nie 120m.
    Czuję ze ktoś nas chyba okrada.

  20. Rety.. Z przykroscia zauwazylam, ze w moim (jeszcze wczesnojeciennym) rachunku za gaz 15zl to zuzycie paliwa gazowego , a reszta- na laczna kwote 132zl, to przerozne gatunki oplat przesylowych, abonamentowych …itp.. Jest jakies rozwiazanie? moze sa jakies inne taryfy? moze mozna negocjowac z gazownia wysokosc oplat przesylowych? o ile pamietam- bardzo sprawni mieszkancy mojego poprzedniego osiedla zawalczyli i im sie udalo, choc gazownia miala wlasnie taka „lakko bandycką” umowe podpisana juz z developerem budujacym nasze mieszkania..

  21. Polska to eldorado dla naciągaczy i krętaczy.W Unii Europejskiej liczniki czytają kaloryczność gazu zużywanego a nie metry sześcienne. Jak można podejrzewać kręcenie licznika nie koniecznie równa się wielkością temperatury w naszych mieszkaniach. To co znajduje się w gazociągach winno być sprawdzane pod względem jakości tak jak benzyna na stacjach paliw, ale Polski dystrybutor gazu nie podlega takiej kontroli , mało tego prywatnie nie możemy sprawdzić kaloryczności gazu , wyłączność ma dystrybutor państwowy. Zostaje nam wycie do księżyca.Dlaczego nikt czy jakaś grupa mieszkańców nie zaskarży tego do Urzędu Antymonopolowego , widać ewidentnie że My wszyscy jesteśmy robieni w konia.

  22. mieszkam w Kobylce, od listopada przebywam poza granicami kraju, nastawione mam na temperature dyzurna tj. 8 stopni, rachunki otrzymuje duze i tak np. wgrudniu rach, wyniosl ponad 360 zl,na poczatku lutego ponad 470 zl.. W tym czasie nikt nie korzysta z zadnych urzadzen, dom zamkniety. O rachunkach dowiaduje sie od sasiedki ktora opiekuje sie domkiem. W tych okresach nie bylo bardzo mrozno i niekiedy tylko zalacza sie kontrolka. Pytam sie za co ja place.

  23. Witam wszystkich
    Jesli chodzi o gaz dostarczany przez PGNIG mozna zauwazyc ze w rachunku polowe kwoty placimy za przesyl jakies tam zmienne i stale przesylowe itd Uwazam ze takie ceny jak sie nalicza za gaz sa nie do pomyslenia
    Ogrzewalem dom gazem i tamtej zimy dostalem rachunek za gaz 1200 zl gdzie zazwyczaj placilo sie w granicach 600-700zl wiec sie wkurzylem i zlikwidowalem to dziadostwo grzeje wierzba energetyczna proponuje zbojkotowac gaz za tak wysokie ceny kiedys wyliczylem ze z oplatami za m3 wychodzi 2,44zl

Możliwość komentowania jest wyłączona.