Już cztery ofiary śmiertelne i 11 osób rannych notują tegoroczne statystyki policyjne dotyczące wypadków z udziałem jednośladów. W związku z tymi liczbami policja bardziej niż do tej pory zwraca uwagę na kierowców właśnie tych pojazdów. Na naszych drogach obserwujemy coraz większą liczbę osób poruszających się motorami, motorynkami, quadami, skuterami czy motorowerami. Rośnie też, w zastraszającym tempie, ilość wypadków z udziałem takich pojazdów.
W ubiegłym roku 2 ofiary śmiertelne (jedna osoba poszkodowana, jedna osoba – sprawca wypadku). W tym roku do końca czerwca już 4 ofiary śmiertelne (dwie osoby poszkodowane i dwie osoby – sprawcy wypadku).
Brawura, nadmierna prędkość, nie przestrzeganie przepisów ruchu drogowego – to najczęstsze przyczyny wypadków drogowych. Są one szczególnie często obserwowane w wykonaniu miłośników jednośladów. Zdarza się również, że pierwszeństwo na motocyklistach wymuszają kierowcy samochodów. Tak było w wypadku młodocianego motocyklisty, do którego doszło 26 czerwca na ulicy 1 Maja w Wołominie.
W wypadku zginął, jadący motorem, 15 letni chłopak. Kilka tygodni wcześniej, na drodze 634 w miejscowości Grabie Stare, pod koła nadjeżdżającego z przeciwka samochodu, z motoru wpadła 24 letnia dziewczyna, również ponosząc śmierć na miejscu.
Quad to nie zabawka
Zdarzenia te wstrząsnęły opinią publiczną. – Quad to nie zabawka – ostrzega Tomasz Sitek, oficer prasowy KPP w Wołominie w zamieszczonym na stronie internetowej komendy artykule. – W ostatnim czasie modne stały się prezenty komunijne w postaci, quadów, skuterów, motorowerów. Rodzice i opiekunowie powinni zdawać sobie sprawę, co może się stać, gdy taki pojazd otrzymują, na przykład na komunię, kilkuletnie dzieci. Quad to nie zabawka – mówi Tomasz Sitek.
Śmiertelny wypadek 15 latka jadącego motorem, chociaż spowodowany wymuszeniem pierwszeństwa przez innego użytkownika, zmusza do zastanowienia. Trzeba bowiem wielu lat, aby to doświadczenie zdobyć. Jeśli ktoś chce szlifować swoje umiejętności to powinien to robić w miejscach przeznaczonych do tego celu, pod czujnym okiem instruktora, organizatora np. zlotów motocyklowych czy miejsc szkolenia kierowców. – uważa policjant.
Co na to przepisy?
Wiek, w którym można ubiegać się o kartę motorowerową, zaczyna się od 13 roku życia. Zanim 13-latek wsiądzie na ten pojazd, musi zdać egzamin i posiadać kartę motorowerową, która zezwala na udział w ruchu drogowym takiej nastoletniej osobie jednośladem do 50 cm3.
Uważa się, że pojazdy jednośladowe o pojemności silnika powyżej 50 cm3 są to już motory. Motorem po drogach publicznych mogą poruszać się tylko osoby pełnoletnie, które posiadają prawo jazdy kategorii A i A1. Motocykle i motorowery podlegają rejestracji w Wydziale Komunikacji. Każdy właściciel takiego pojazdu ma obowiązek posiadać ubezpieczenie OC, za którego brak grozi kara w wysokości 100 euro.
Kontrole jednośladów
Mając na uwadze ostatnie wydarzenia z udziałem kierujących jednośladami policjanci od 1 lipca prowadzą wzmożoną kontrolę tych pojazdów i ich kierowców. W pierwszym dniu kontroli ukarano dwóch kierujących motocyklami. Obaj zostali zatrzymani na ulicy Żelaznej w Wołominie.
Jeden z kierowców nie posiadał prawa jazdy uprawniającego do jazdy motorem, za co otrzymał mandat w wysokości 500 zł. Drugi, choć miał prawo jazdy, to nie uprawniało go ono do prowadzenia motoru. Otrzymał on również mandat, nieco niższy od poprzednika, bo w wysokości 300 zł.
Teresa Urbanowska