Na początku maja w Strachówce odbyło się ?Vademecum 2011?, o idei wydarzenia, historii Strachówki oraz odmiennej formie świętowania 3 maja rozmawiamy z Piotrem Orzechowskim, wójtem gminy Strachówka.
– ?Vademecum 2011? to bardzo widowiskowe wydarzenie, które łączy dwie gminy: Strachówkę i Jadów. Czym był ten dzień dla mieszkańców Pańskiej Gminy?
– Strachówka jest gniazdem rodowym Sobieskich herbu Janina. Najsłynniejszą postacią należącą do najstarszej linii rodu jest oczywiście król Jan III, zwycięzca z pod Wiednia i obrońca chrześcijaństwa. Głównym przedstawicielem linii młodszej był Józef Jakub Sobieski, miecznik liwski, poseł na Sejm Czteroletni (1741-1811), do którego właśnie należał majątek Strachówka. Żoną Józefa była Hilaria Sobieska, była już niestety wdową, kiedy to do nich trafiła w wieku szesnastu lat osierocona Ludwika. Tutaj wychowywana i pielęgnowana przez babcię w czasie jednego z licznych spotkań dla przyjaciół rodziny poznaje spolonizowanego szlachcica żmudzkiego Jana Norwida (1784-1835).
W 1818 r. w Kościele parafialnym pod wezwaniem Trójcy Św. w Sulejowie, w ówczesnym obwodzie stanisławowskim, zostaje zawarte w dniu 25 kwietnia małżeństwo Jana Norwida z Ludwiką Zdzieborską, po czym na pewien czas małżonkowie osiadają w majątku babki Hilarii Sobieskiej Strachówka. To właśnie wydarzenie pragniemy uczcić organizując w naszej gminie ?Vademecum – W korowodzie weselnym rodziców C.K Norwida?. W Strachówce od kilku lat jest to wielkie święto, które teraz obchodzimy wspólnie z gminą Jadów. Sam pomysł zrodził się w głowie pierwszego wójta Strachówki Józefa Kapaona, który zafascynowany twórczością poety chciał koniecznie zaakcentować jego obecność w naszej gminie. Tak zrodziło się hasło Rzeczpospolita Norwidowska, które nie jest już tylko hasłem, ale i ideą. W poprzedniej kadencji, kiedy to miałem przyjemność być przewodniczącym Rady Gminy, Zespół Szkół otrzymał nazwę Rzeczpospolitej Norwidowskiej. Idea ta znana jest nie tylko w powiecie, ale i województwie.
– Czy nie warto byłoby szerzej rozpropagować takiej formy świętowania 3 maja?
– W tym roku wyjątkowo uroczystość odbyła się 3 maja. Termin przesunięto z powodu świąt i beatyfikacji papieża. Data ta spowodowała ?kumulację patriotyczną?, którą można było poczuć w inscenizacji historycznej. Myślę, że było to jedno z bardziej wzniosłych uroczystości 3 majowych na terenie powiatu i województwa. Na pewno przyznają mi rację Ci, którzy skosztowali swojskich, mazowieckich przysmaków ze stoisk gospodyń ze Strachówki, Zofinina, Rozalina i Równego. Myślę, że w przyszłym roku powrócimy do tradycyjnego terminu końca kwietnia, by jednak bardziej skupić się na obchodach wesela państwa Norwidów.
– Jak wielki jest to wysiłek organizacyjny dla Waszej społeczności?
– Główny ciężar organizacji spada na ręce dyrektor ZS w Strachówce Grażyny Kapaon i grona pedagogicznego, które to wspólnie z młodzieżą pracuje nad artystyczną oprawą. Pragnę zaznaczyć, iż w tym roku inscenizacja historyczna w wykonaniu młodzieży, odegrana w kościele w Strachówce, a potem w Sulejowie stała na bardzo wysokim poziomie duchowym i patriotycznym. Jeden z gości z Warszawy po wyjściu z kościoła długo milczał, by stwierdzić ?duch w narodzie nie zginął?. Przejażdżka bryczkami, ułani, dawne szlacheckie stroje i śpiewy przywołują mazowiecki klimat dawnej Polski za jaką tęskni nie jeden z nas.
– Strachówka jest niewielką gminą, podobnie Wasz Partner – Gmina Jadów. Skąd pochodzą środki na organizację tak widowiskowej imprezy?
– Dla mnie jesteśmy Wielką niewielką gminą. Kto już raz u nas był na jakimkolwiek święcie wie, że jak trzeba to potrafimy się zorganizować. Kto chce odszukać u nas dawne smaki, tradycję i ducha mazowieckiej wsi to z pewnością ją znajdzie. Pomogą w tym Koła Gospodyń Wiejskich, OSP i życzliwi mieszkańcy, a i sąsiedzi z Jadowa przyjdą z pomocą. Pieniądze zawsze się znajdą jeśli będą chętni ludzie do organizacji. Uroczystość finansowana była przez Marszałka Województwa Mazowieckiego, Starostę Powiatu Wołomińskiego, Wójta Gminy Strachówka. Patronatem objął ją także Wójt Gminy Jadów, a patronem medialnym było Życie Powiatu na Mazowszu.
Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej uroczystości, sponsorom, oraz Radnym Gminy Strachówka. Film i foto z uroczystości znajdują się na stronie www.zyciepw.pl oraz na www.strachowka.com. Teresa Urbanowska