Rodzić na gazie

Wołomiński szpital, kolejny w Polsce, wprowadził na oddział porodowy nową metodę łagodzenia bólu dla rodzących kobiet ? za pomocą podtlenku azotu zwanego potocznie gazem rozweselającym. Od tego roku przyszłe mamy mogą w czasie porodu wybrać m.in. ten sposób łagodzenia bólu podczas porodu. Co zadecydowało o popularności tej metody?

Wdychany podtlenek azotu łagodzi ból, poprawia nastrój, i, jak twierdzą zwolennicy tego środka ? znakomicie sprawdza się podczas porodu, podnosząc komfort pacjentki, uspokajając, rozluźniając, ułatwiając parcie, a przy tym nie stanowiąc zagrożenia dla dziecka. Istnieje wiele metod łagodzenia lub znoszenia bólu porodowego, są to na przykład: stosowane powszechnie leki przeciwbólowe, znieczulenie podpajęczynówkowe lub zewnątrzoponowe, poród w wodzie, masaż, a nawet hipnoza, muzykoterapia czy aromatoterapia. Medycyna (ta tradycyjna, jak i alternatywna) szuka sposobów na to, jak pomóc matce urodzić zdrowe dziecko w jak największym komforcie i jak najbezpieczniej, a jednocześnie przy minimum bólu.

W przypadku gazu rozweselającego podkreśla się jego ? w porównaniu z innymi tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi ? znikome efekty uboczne. Jak zapewnia pełnomocnik dyrektora ds. pacjentów i komunikacji społecznej Szpitala Powiatowego Iwona Śledź: ? Podtlenek azotu jest dopuszczony do podawania kobietom podczas porodu na terenie Unii Europejskiej. To jedna z bezpieczniejszych metod uśmierzania bólu porodowego. Skutki uboczne, jak zapewnia prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego prof. Ryszard Poręba, są bardzo rzadkie, praktycznie niespotykane. W przyszłości PTG opracuje rekomendacje, które dotyczyć będą stosowania podtlenku azotu podczas porodu w przypadku różnych jednostek chorobowych. Konkludując, jak zapewnia prof. Ryszard Poręba, jeśli pacjentka jest zdrowa, to nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania podtlenku azotu.

Szpital Powiatowy w Wołominie na swojej stronie internetowej podkreśla zalety tej metody: łatwość zastosowania (podawanie podtlenku azotu można dawkować i dostosować do zmiennych progów bólowych ? kobieta może sama sięgać po podajnik gazu, gdy czuje, że potrzebuje znieczulenia), szybki początek działania od rozpoczęcia podawania, równie szybkie ustąpienie działania w ciągu kilku minut po zakończeniu inhalacji (nie grozi paraliżem dolnych części ciała, pacjentka jest cały czas świadoma i przytomna), bezpieczny dla matki i dziecka, a ryzyko przedawkowania środka jest minimalne (nie powoduje spadku ciśnienia, które może wystąpić przy znieczuleniu zewnątrzoponowym), przy jego stosowaniu nie jest wymagana obecność anestezjologa.

Nowa metoda jest związana ze staraniem się Szpitala Powiatowego w Wołominie o wyższy ? II stopień referencyjny Oddziału Neonatologicznego w zakresie udzielanych świadczeń zdrowotnych. ? Powstała już sala intensywnej terapii i nadzoru nad noworodkiem oraz wcześniakiem wymagającym wspomagania oddechu i monitorowania podstawowych czynności życiowych utworzona zgodnie z określonymi wymogami ? mówi pełnomocnik Iwona Śledź. ? Dążąc do poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych naszym pacjentom, stale wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom. Oprócz prowadzonych remontów czy prac modernizacyjnych, dbamy o podwyższanie kwalifikacji personelu medycznego, wprowadzamy innowacyjne usługi i na bieżąco badamy satysfakcję pacjenta z pobytu. Polskie prawo w szczególny sposób otacza opieką kobiety w okresie ciąży i porodu oraz dzieci. Dlatego w naszych przedsięwzięciach realizujemy działania podejmowane na rzecz matki i dziecka ? dodaje rzecznik Szpitala Powiatowego.

Janina Stasiszyn