W miniony piątek (11 lutego) w kaplicy w Ossowie po raz kolejny uroczyście obchodzona była rocznica wydarzeń w Pucku (10 – 11 lutego 1920 roku) kiedy to gen. Józef Haller wrzucając pierścień w fale Bałtyku potwierdził fakt powrotu narodu polskiego nad morze.
Od kilku lat na pamiątkę rocznicy ?Zaślubin Polski z morzem? w kaplicy w Ossowie, przez który w 1920 roku przebiegał szlak bojowy armii gen. Hallera, odprawiana jest uroczysta msza św.
Uroczystość obchodzona jest z inicjatywy Zespołu Szkół nr 4 im. Marynarki Wojennej RP z Wołomina. Środowisko tej szkoły jest również głównym organizatorom tego dorocznego wydarzenia.
Tradycyjnie obchody zainaugurowała msza św. w kaplicy na Cmentarzu Poległych. W okolicznościowych przemówieniach zaproszeni goście podkreślili znaczenie morza dla rozwoju naszego kraju oraz kultywowanie tradycji marynistycznych i patriotycznych przez społeczność Zespołu Szkół nr 4.
– Po latach zaborów 91 lat temu Polska znów powróciła nad morze. Morze Bałtyckie miało być, po latach niewoli, oknem na świat Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały. Chcę, abyście na co dzień zdawali sobie sprawę z aktualności tych słów ? mówiła, zwracając się do uczniów Małgorzata Posmyk, dyrektor wołomińskiej ?czwórki?. – Jesteście uczestnikami żywej lekcji historii niech na codzień motywują Was słowa generała Hallera ?Dla Ciebie Polsko i dla Twojej sławy?. Chcę abyście na co dzień zdawali sobie sprawę z wagi tych słów ? podkreśliła kończąc swoją wypowiedź.
Do zadumy i wspomnień skłoniły słowa wypowiedziane przez burmistrza Wołomina, Ryszarda Madziara. – Symboliczny jest fakt, że ta nasza uroczystość odbywa się tu pod pomnikiem Józefa Hallera w Ossowie. My mieszkańcy ziemi wołomińskiej w sposób szczególny pamiętamy o tym niecodziennym wydarzeniu. To piękna lekcja patriotyzmu zaszczepiona uczniom tej szkoły przez Zygmunta Korwin Sokołowiskiego, dzięki którego inicjatywie w 1994 roku szkoła przyjęła imię Marynarki Wojennej RP ? przypomniał.
Z kolei admirał Wojciech Sowa występujący w roli reprezentanta patrona szkoły nawiązał do powstania Władysławowa. – 11 lutego 1920 roku generał Józef Haller z oficerami Wojska Polskiego przybył do Wielkiej Wsi. Wsiadł do łodzi rybackiej o nazwie ?Gwiazda Morska? i wyszedł w morze. Przybijając do brzegu obiecał, że w tym miejscu powstanie port i tak powstało Władysławowo.
Zwracając się do uczestników uroczystości Edmund Muszyński, prezes Zarządu Okręgu Warszawa Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, nie był w stanie ukryć wzruszenia. – Zwłaszcza dziś, kiedy tak ważne jest utrzymywanie naszej świadomości narodowej, ważne jest, że uczymy młode pokolenie o tym epokowym wydarzeniu. Trzeba o tym przypominać. Uroczystość ta nie pozwala zapominać o naszej historii ? stwierdził.
Punktem kulminacyjnym tej części uroczystości był Apel Poległych i salwa honorowa oddana przez żołnierzy 9. Batalionu Łączności Jednostki Wojskowej w Białobrzegach oddali salwę honorową. Tradycyjnie pod pomnikiem Józefa Hallera złożone zostały wieńce.
Wśród tegorocznych gości zauważyliśmy między innymi: kombatantów ze Światowego Związku Żołnierzy AK, komandorów: Ireneusza Hryciuka i Wojciecha Sowę – dowódcę Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MWRP, płk Mieczysława Szlachtę – przedstawiciela MON-u.
W 1920 roku w Pucku, gen. Hallerowi towarzyszyli ułani z 1 Pułku Ułanów Krechowieckich.
Jakoś o tym zapomniano.
Ładna uroczystość,ale nie widzę naszych reprezentantów ludu z rady m.